2. Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

2. Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

2. Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek tedavisi birçok çift için çocuk sahibi olma konusunda umut vadeden bir uygulamadır. Ancak tüp bebek tedavisi hem maddi hem de manevi olarak yorucu bir süreç olabilir. Son yıllarda kullanılmaya başlayan yöntemlerle birlikte tüp bebek tedavisinde başarı oranında ciddi bir artış yaşanmaya başladı. Ancak ilk tüp bebek denemesinin başarısız olduğu çiftlerin sayısı da son derece fazladır.

İlk tüp bebek denemesinin başarısız olmasından sonra çiftler ikinci denemede gönülsüz olabiliyor ya da umutlarını yitirebiliyor. Ayrıca yanlış bir görüş olarak ikinci tüp bebek tedavisinde başarı oranı daha düşük olduğuna yönelik bir algı vardır. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. İlk tüp bebek tedavisinin başarısız olması sonrasında gerçekleştirilen ikinci tüp bebek denemesinde başarılı olma oranı daha yüksektir.

İlk tüp bebek tedavisinde canlı doğum olma olasılığı %60 kadardır. İlk denemenin başarısız olması sonrasında tüm tanı ve tedavilerin doğru yapılmasıyla ikinci tüp bebekte başarı oranı %90’a kadar çıkabilir. Başarı oranının yükselmesi anne adayının yaşı ve yumurtalık rezerviyle bağlantılı olarak değişecektir. Belirttiğimiz başarı oranı tüm şartlar uygun olduğunda geçerlidir. Ancak olumsuz şartlar olan anne adaylarında da ikinci deneme her zaman daha yüksek gebelik olasılığına sahiptir.

Başlamadan önce: Tüp bebek (IVF) Nedir?

Tüp bebek tedavisi başarısız olursa 2. deneme yapılma mıdır?

İlk tüp bebek tedavisinde başarısız olma oranı da yüksektir.  İlk denemeniz başarısız olduysa doktorunuz öncelikle üreme yetileriniz üzerine bir araştırma yapar. Bu araştırma ile birinci tüp bebek tedavisinde başarısızlığa yol açan nedenler ortaya konur. Doktorunuz tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına yol açan etkenlere yönelik bir tedavi planı oluşturulur.  Böylece tüp bebek tedavisinin başarılı olmasına engel olacak tüm unsurlar ortadan kaldırılır. Nihai olarak ikinci tüp bebek tedavisinde başarı oranı arttırılır.

İlk tüp bebek tedavisi başarısız olan çiftler mutlaka ikinci denemeyi de yapmalıdır.  Ancak burada uygun bir tedavi planı yapılmalıdır. Doğru tedavi planlamasıyla ikinci tüp bebek tedavisinde bebek dünyaya getirme olasılığı birinciye göre çok daha yüksektir. Birinci tedavide başarıya engel olan etmenlere yönelik bir tedavi planlanmadan ikinci tüp bebek denemesi de hüsranla sonuçlanacaktır.

2. tüp bebek denemesi için doğru zaman nedir?

2. tüp bebek denemesi için doğru zaman nedir?

Tüp bebek tedavisini ilk kez deneyen çiftler başarısız olursa hem maddi hem de manevi kendilerini hazır hissettikleri an ikinci denemeyi yapabilir.  İlk denemenin başarısız olmasının ardından doktorunuz bu süreçte başarısızlığa enden olan faktörleri araştırır. Belirlenen engeller ortadan kaldırılarak ikinci tüp tedavisinde başarı oranı arttırılabilir.  Çünkü ikinci denemede tedavi planı buna göre yapılabilir.

İlk tüp bebek tedavisinden sonra ikinci deneme 2-3 ay geçtiğinde yapılabilir. İlk tüp bebek denemesinden sonra anne adayı en az 2 kere adet gördüğünde bir tedavi planı belirlenebilir. 35 yaşından sonra kadınlarda yumurtalık işlevinde ciddi bir azalma görülür. Buna bağlı olarak ikinci tüp bebek tedavisinde ara kısa tutulmalıdır. 35 yaşından sonra ikinci tüp bebekte ara ne kadar kısa olursa başarı oranı o kadar yüksek olur. İkinci tüp bebek tedavisinde  35 yaş üzerinde 1 ay geçtikten sonra da bir adet görme sonrasında da tedaviye başlanabilir.

İlk tüp bebek tedavisinin başarısız olma nedenleri nelerdir?

Türkiye’de çok uzun yıllardan beri tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Son yıllarda klasik tüp bebek tedavisiyle birlikte çok sayıda ekstra tedavi yöntemleri kullanılmaya başladı. Bu sayede tüp bebek denemelerinde başarı oranı oldukça arttı. Günümüzde başarı oranı %50’nin üzerine çıkmayı başardı. Ancak ilk denemede ortalama her iki çiftten biri başarısız olmaktadır.

Bazı tedavilerde hamilelik başarılı olsa da ilerleyen süreçte gebelik kaybı ya da gebelik yaşanabilir. Tüp bebek tedavisine etki eden birçok unsur vardır. İlk tüp bebek tedavisinden sonra başarısız olduysanız ikinci denemenizde doğru tedavilerle başarı oranını çok daha yüksek olabilir.

Birinci tüp bebek tedavisinde başarısız olma nedenleri şu şekilde olabilir;

  • Laboratuvarda gebelik için yeterli kaliteye sahip embriyo elde edilemeyebilir.
  • Embriyo transferi sonrasında bazı problemler ortaya çıkabilir.
  • Gebelik süreci için anne adayının rahim zarı yeterli kalınlığa ulaşmayabilir.
  • Anne adayının rahim zarında görülen yapısal bozukluğa bağlı olarak embriyo tutunması gerçekleşmeyebilir.

Bu saydıklarımız sadece ilk tüp bebek denemesindeki yaygın başarısızlık nedenleridir.

İlk tüp bebek tedavisi başarısız olursa ne yapılmalı?

İlk tüp bebek tedavisinin başarısız olması durumu birçok çiftin başına geliyor. Bu süreçte doktorunuz ikinci tüp bebek tedavisinde başarı oranı artması adına birtakım araştırmalar yapar.  İlk tüp bebek tedavisinin başarısız olması durumunda;

  • Hem anne hem de baba adayının üreme hücrelerinin kalitesine bakılır.
  • Hem anne hem de baba adayı için üreme hücrelerinin sayısının yeterliliği incelenir.
  • Üreme organlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığına bakılır.
  • Anne adayının yumurtalık rezervi incelenir.
  • Baba adayının sperm kalitesinin gebelik için yeterli olup olmadığına bakılır.

Saydığımız birçok faktör detaylı olarak ilk tüp bebek  denemesinin başarısız olmasının ardından doktor tarafından incelenir. Detaylı olarak yapılan incelemede birinci tüp bebek tedavisinde başarısızlığa yol açan unsur/unsurlar belirlenir. Daha sonra gerekli tedavi süreci uygulanır.

Birinci tüp bebek  tedavisinin olumsuz olmasına yol açan etmenler ortadan kaldırıldıktan sonra ikinci tüp bebek denemesi yapılabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız