Azoosperm Erkeklerde Sperm Bulmak Mümkün mü?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Azoosperm Erkeklerde Sperm Bulmak Mümkün mü?

Azoosperm Erkeklerde Sperm Bulmak Mümkün mü?

Erkeklerde testisler, üreme sisteminin diğer bölümleri tarafından meydana getirilen semen sıvısıyla birleşen spermleri üretir. Fakat erkekte azospermi varsa, semen sıvısı üretilebilse dahi sperm oluşumu görülememektedir. Azospermi, sık görülen bir kısırlık nedenidir.

Azospermi bulunan erkeklerin de bebek sahibi olmalarını sağlayan birtakım tıbbi yöntemler geliştirilmiştir.  Spermin oluşum durumuna bağlı olarak, azospermi erkeklerde sperm bulmak mümkündür.

Azospermi nedir?

Isı hassasiyeti nedeniyle vücudun dışında bulunan testislerin iki temel işlevi vardır. Bunlar; testosteron ve sperm üretimdir. Testislerin iç kısmı milyonlarca içi boş yarı daire borulardan oluşur. Duvarlarında, çeşitli gelişim evrelerinde olan üreme hücreleri bulunur.

Sperm üretimi, baş ve kuyruğu olan bir sperm hücresi haline gelinceye kadar çok aşamalı olarak ilerlemektedir. Yaklaşık 72 günlük olgunlaşma süreci büyük, yuvarlak olgunlaşmamış bir hücre olan spermatogonia ile başlar. Spermler salınır ve depolandıkları yer olan epididime girerler. Boşalma sırasında sperm, vas deferens ve prostattan geçirilir. Burada vezikül sıvısı ile semen oluşturmak için karıştırılır.

Normal olarak, seminifer tüpler milyonlarca sperm üretir. Anormal testislerde ise, spermler bazı tüplerde küçük miktarlarda bulunabilir. Azospermi; üreme kanalında meydana gelen tıkanma veya sperm üretimindeki bir eksiklikten kaynaklanan, ejakülatta sperm olmaması durumudur.

Detaylarıyla anlattık: Azospermi Nedir, Tedavisi Var mı?

Azospermi türleri nelerdir?

Tüm azospermi vakaları aynı değildir ve başarılı bir tedavi planı oluşturmak için öncelikle azosperminin türünü belirlemek gerekir.

 • Obstrüktif azospermi:

Spermler testis içerisinde normal olarak üretilir, ancak spermin dışarı çıkmasını engelleyen üreme tüplerinde tıkanma mevcuttur.

 • Obstrüktif olmayan azospermi:

Tüplerin açık olduğu, fakat hiç sperm üretilmediği veya çok düşük bir sperm üretim seviyesinin olduğu durumlardır. Genellikle sperm seviyesi oldukça düşük olduğu için testisten dışarı iletilememektedir.

Azospermi neden olur?

azoosperm erkeklerde sperm bulmak mümkün mü

Obstrüktif azosperminin nedenleri genetik, doğuştan veya sonradan edinilmiş olabilir. En sık görülen sebepler şöyledir:

 • Vazektomi:

Obstrüktif azosperminin en yaygın sebebi olan bu cerrahi prosedür, sperm akışını durdurmak için sperm kanallarının bloke edilmesiyle gerçekleşir.

 • Enfeksiyon: Obstrüktif azospermi;

Testislerde, prostatta veya epididimde orşit, prostatit ve Klamidya gibi zührevi hastalıklar nedeniyle oluşan enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Enfeksiyonlar, epididimin küçük tüplerinde veya boşalma kanalında tıkanmaya yol açabilir.

 • Konjenital koşullar:

Bazı erkeklerde vas deferensin bir kısmı doğuştan eksiktir. Bazı erkekler ise prostatta boşalma kanallarını tıkayan bir kist ile doğabilir.

 • Cerrahi komplikasyonlar:

Ürogenital organlarda veya fıtık onarımında yapılan cerrahi işlemler, tıkanmaya neden olan skarlaşma ile sonuçlanabilir.

Obstrüktif olmayan azospermiye ise testis içindeki anormallikler veya sperm üretimini kontrol eden üreme hormonları neden olabilir. Yaygın görülen problemler şunlardır:

 • Genetik sebepler:

Kromozom sayısının olması gerektiği gibi olmadığı veya kromozom kollarının parçalarının kırıldığı anomalileri içerir. En yaygın kromozomal problem, ekstra bir X kromozomunun olduğu Klinefelter sendromudur.

 • Varikosel:

Testis etrafındaki damarların hasarlanmasıyla oluşan varikosel, sperm sayısının düşmesine neden olur.

 • Testis kanseri:

Testis kanseri veya üreme sisteminin diğer tümörlerinin ilk belirtisi azospermi veya çok düşük sperm sayısıdır.

 • Tıbbi tedaviler:

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyasyon tedavisi, geçici azospermiye neden olabilir.

 • İlaçlar:

Testosteron ve diğer anabolik steroidler sterilizasyona yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Peki, azoosperm erkeklerde sperm bulmak mümkün mü?

Azospermi teşhisi konulan ve bebek sahibi olmak isteyen erkekler için, kişinin ve partnerinin durumuna uygun bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Üreme probleminin sperm üretimde mevcut olan bir problemden veya tıkanmalardan meydana geldiği tespit edilmelidir. Sperm üretimini artırmak için hormon terapisi ve diğer tedavilerin başarılı sonuçlar verip vermeyeceği incelenmelidir.

Çoğu azospermi vakasında spermler doğal yollarla elde edilemediğinden, tüp bebek tedavisi (IVF) veya mikroenjeksiyon (ICSI) ile kullanılacak spermin üreme sisteminden çıkarılması gerekir.  Bunun için birtakım cerrahi sperm toplama teknikleri geliştirilmiştir.  Kullanılacak olan teknik; sperm üretimine ve ihtiyaçlara göre şekillenmelidir.

Azoosperm erkeklerde sperm bulma yöntemleri nelerdir?

Özel tanısal testlerin sonuçlanmasıyla birlikte, erkek üreme sisteminden spermi almak için kullanılabilecek teknikler şunlardır:

 • TESA (Testiküler sperm aspirasyonu):

Bu prosedür genellikle lokal anestezi ile yapılan klinik bazlı bir işlemdir. Testislerin biri veya her ikisinde de, testis dokusu içeren spermleri aspire etmek için bir iğne kullanılır. Spermler, uzman bir androlog tarafından değerlendirilir ve toplanır. TESA, spermin testisler boyunca yeterli miktarlarda üretildiğinden emin olunan vakalarda tercih edilmelidir. Bu prosedürde herhangi bir kesi yapılmamaktadır.

 • TESE (Testis sperm ekstraksiyonu):

TESA yöntemiyle benzer şekilde, TESE de çoğu durumda lokal anestezi ile yapılır. Ancak testis dokusunu ortaya çıkarmak için küçük bir kesi gerektiği için hastalar tarafından genel anestezi tercih edilebilir. Bu prosedür, sperm varlığını doğrulamak için tanı amaçlı olarak veya testiste oluşan skar nedeniyle perkütan bir işlem için iyi aday olmayan erkekler için kullanılabilir.

 • Mikro TESE (Mikroskobik testiküler sperm ekstraksiyonu):

Testislerde bulunan canlı spermleri tanımlamak için en kapsamlı araştırmaya izin veren prosedürdür. Operasyonun potansiyel olarak uzun sürmesi nedeniyle genel bir anestezi uygulanabilir. Mikro TESE’de her iki testisin içeriğinin tamamını gösterebilmek için kesi gerekir. Cerrahi bir mikroskop tarafından sağlanan yüksek güçlü bir büyütme kullanılır ve nadir bulunan spermler incelenir. Bu teknik, obstrüktif olmayan azospermili erkekler, seyrek sperm üretimi olanlar veya maksimum invaziv yapıya rağmen en kesin sperm alma prosedürünü tercih eden kişiler için idealdir. Detay için: Mikro TESE Nedir?

 • PESA (Perkütan epididim sperm aspirasyonu):

TESA prosedürüyle oldukça benzer olan bu işlemde, kriyoprezervasyon sonrası hayatta kalma kabiliyetine sahip olabilen epididimde bulunan spermler elde edilir. PESA, genellikle en minimal invaziv yaklaşımı tercih eden obstrüktif azospermili erkeklerde tercih edilir.

 • MESA (Mikroskobik epididimal sperm aspirasyonu):

Cerrahi bir mikroskop tarafından sağlanan yüksek büyütme oranı kullanılarak, tek bir epididim tübülünden sperm elde edilmesidir. Prosedür esnasında kesi yapılması gerekir. Bu işlem, en yüksek miktarda spermin toplanmasını sağlar.

Yorumlar

Bir yorum yazınız