Azospermi Nedir, Tedavisi Var mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Azospermi Nedir, Tedavisi Var mı?

Azospermi Nedir, Tedavisi Var mı?

Spermler, erkek üreme sisteminden sıvı (meni) ile birlikte dışarıya çıkar. Semen olarak adlandırılan kalın ve beyaz sıvının içerisinde sperm hücreleri bulunur.

Azospermi, erkeklerin testislerdeki meni içerisinde ölçülebilir miktarda sperm bulunmamasından dolayı kaynaklanan kısırlık problemidir. Erkeklerin yaklaşık olarak %10 ile %15’inde görülmektedir.

Doğuştan olabileceği gibi, sonradan da oluşabilecek bir problemdir. İyi bir tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi planlarıyla, kişinin üreme özelliği kazanmasına destek verilebilir.

Azospermi nedenleri nelerdir?

Azospermi iki farklı türde bulunur. Bu sorunun nedenlerini açıklayabilmek için öncelikle türünü belirleyebilmek önemli olacaktır.

Azosperminin türleri nelerdir?

Obstrüktif (Tıkayıcı) Azospermi: Bu tür bir durumda vücutta normal sperm üretimi mevcuttur. Ancak testislerden spermin çıkmasını sağlayan tüpler, spermin çıkışını engelleyecek şekilde tıkanmış haldedir. Bu tıkanıklık spermin olgunlaştığı her testisin arkasındaki sarmal tüp (epididim), spermi taşıyan tüp (vas deferens) veya spermin idrar yoluna girdiği ve spermi oluşturmak için sıvı ile karıştığı tüp (ejakülatör kanal) nedeniyle gerçekleşmiş olabilir.

Tüplerde oluşan tıkanıklıklar genellikle enfeksiyon, iltihap, yaralanma, kistik fibroz gibi problemler neticesinde gerçekleşebilir. Vas deferenste oluşan tıkanıklıklar da travma, bölgede yapılan ameliyatlar ve kistik fibrozis gen mutasyonları kaynaklı olabilmektedir. Ejakülatör kanalda oluşan tıkanıklıklar ise enfeksiyon, travma veya daha önce gerçekleşen başarısız ameliyatlar sonucunda gerçekleşebilir.

Nonobstrüktif Azospermi: Bu tür durumun nedeni, zayıf sperm üretimidir. Semenin içerisinde sperm sayısının hiç olmaması veya çok az sayıda olması, üretimin olmamasından kaynaklanmaktadır. Genetik faktörler, Y kromozomunda silinme, karyotip anormalliği, radyasyon ve toksinler, ilaçlar, hormon dengesizlikleri, varikosel gibi problemler nedeniyle oluşabilmektedir. Ayrıca alkol, sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklar da spermlerin üretimini durdurabilir.

Azosperminin tedavisi var mı?

azospermi

Azospermi, uygun şartlar sağlandığında tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fakat bunun için azospermiye neden olan faktörün ne olduğu kesin teşhis edilmelidir.

Azospermi tıkanıklığa bağlı olarak gelişmiş ise, devreye cerrahi yöntemler girebilir. Tüpler ve vas deferens kaynaklı bir tıkanıklık mevcutsa mikrocerrahi tekniği tercih edilebilir. Kanallarda bir sorun varsa endoskopik cerrahi ile yeniden spermlerin çıkışı sağlanabilir.

Eğer nonobstrüktif azospermi durumu söz konusu ise, tedavi nedene bağlı olarak daha zor olabilir. Ancak böyle durumlarda da spermi çıkarmak için minimal invaziv cerrahi yöntemleri mevcuttur. Testisin içerisinde spermin en yüksek düzeyde olduğu alan bulunabilir ve mikroskobik testiküler denilen bir ameliyatla spermler başarılı bir şekilde çıkarılabilir.

İlaç kullanımı ya da hormon dengesizlikleri gibi yaşam tarzı faktörlerinin söz konusu olduğu durumlarda, tedavi ilaçların değiştirilmesi ya da hormon sorunlarının ele alınması kadar basit olabilir. Varikoselektomi denilen düşük riskli bir ameliyat kullanılarak da, varikosel problemi tedavi edilebilir. Bununla birlikte genetik mutasyonlar ya da kromozom sorunlarında, hastayı bir genetik uzmanı detaylı olarak incelemeli ve varsa tedavi seçeneklerini sunmalıdır.

Azospermi problemi ile mücadele eden bir hasta, mutlaka bir doğurganlık uzmanı veya ürolog ile görüşmelidir. Öncelikle semen analizi gibi basit testler uygulanmalı, gerek görüldüğü takdirde fiziksel muayene, hormon testleri ve genetik tarama yapılmalıdır.

Azospermi önlenebilir mi?

Doğuştan gelen azosperminin önlenmesi malesef mümkün değildir. Fakat çevresel faktörler, hormon dengesizliği, zararlı alışkanlıklar veya ilaçlar gibi etkenlerden kaynaklı olan problemler; kişinin yaşam koşullarında yapacağı değişiklikler sonucunda engellenebilir.

  • Düzenli ve dengeli beslenme,
  • Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmama,
  • Doktor tavsiyesi olmayan hiçbir ilacı kullanmama,
  • Zararlı ışınlardan kaçınma gibi erkenler sperm sağlığını korumak için gereklidir.

Azospermi hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız