Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Endometrioma olarak da bilinen çikolata kisti, yumurtalıklarda oluşan çeşitli kist tiplerinden biridir. Bir çikolata kisti sıvı ve bazen yarı katı maddeler içeren, yumurtalık üzerinde büyüyen bir kese ya da keseciktir. Basit bir deyişle, yumurtalıklarda bulunan ve karmaşık yapıdaki kan dolu bir kisttir.

Menopoz döneminden önceki birçok kadın, genellikle hayatlarının bir noktasında çikolata kistinden etkilenmektedir. Üreme çağındaki kadınların yaklaşık %5’ini etkileyen jinekolojik hastalıklardan biridir.

Çikolata kisti neden olur?

Bir çikolata kisti, rahimin iç yüzeyindeki endometriyal dokunun anormal şekilde büyüyüp yumurtalıklara yapışmasıyla oluşur. Endometriyal hücrelerin bu parçaları, adet dönemini düzenleyen hormonlar tarafından uyarıldığında daha fazla kistin çoğalmasına neden olabilir. Gebelik olmaması durumunda endometriyal doku, adet kanaması sırasında vücuttan ayrılır. Fakat endometriozis durumunda bu gerçekleşmez, bunun yerine kan içerde birikir ve çevresindeki dokuları tahriş eder. Endometriyal doku, kistlerin içerisini kan ile doldurur. Çikolata kistleri isimlerini; siyah, kalın ve çikolatayı andıran, koyu renkli olan bu kandan alır.

Çikolata kisti nedir, belirtileri nelerdir?

Çikolata kistinin semptomları endometriozis, polikistik over sendromu, diğer kist türleri ve ektopik gebelik ile benzerdir ancak tüm olguların düzeyi bireyseldir. Bazı kadınlar şiddetli semptomlara sahip olurken, diğer kadınların çok az semptomları olacak veya hiç semptomları olmayacaktır.

En sık görülen belirtiler şunlardır:

• Adet döngüsü sırasında karında kramp ve şişme,• Anormal kanama veya lekelenme,• Şiddetli ve ağrılı adet dönemleri,• Aşırı vajinal kanama,• Koyu renkli vajinal akıntı,• Tuvalet ihtiyacı giderirken ağrı duyma,• Cinsel ilişki sırasında ağrı,• Bükülme ve esneme gibi egzersizler sırasında ağrı görülebilir.Çikolata kistinin ağrı oluşturmasının temel nedeni, kistin yumurtalıklara baskı uygulaması ve kan akışını durdurmasıdır. Ayrıca kistin yırtılması da şiddetli ağrı kaynağı olabilir. Bir çikolata kisti yırtılırsa kistin içerisindeki dokular, yumurtalıklara ve pelvisin diğer organlarına dökülebilir. Böylece yapışma, enfeksiyon ve yoğun pelvik ağrı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Yırtılma görülen yumurtalık kisti, ciddi ve acil bir tıbbi durumdur. Özellikle aşırı kanama, ateş, kusma veya şiddetli ağrı gibi belirtiler varsa vakit kaybetmeden sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Çikolata kisti nasıl anlaşılır?

Eğer çikolata kistinin belirtilerinden herhangi birine veya birkaçına sahipseniz, öncelikle kadın hastalıkları uzmanı tarafından pelvik muayene yapılmalıdır. Bazı kistler pelvik muayenede hissedilecek kadar büyük olsa da, çoğu kist küçüktür ve klinik muayene ile tespit edilemez. Bu durumda transvajinal ultrason, röntgen veya kan testi de yapılabilir.Ultrason taraması, çok küçük çikolata kistlerini teşhis etmenin mükemmel bir yoludur. Bununla birlikte, ultrasonografi ile endometriozis tanısı koymak mümkün değildir. Çünkü diğer koşullarda da overde kist üreyebilir.Çikolata kisti tanısı, kistin ultrason rehberliği altında aspire edilmesiyle doğrulanabilir veya bazı durumlarda laparoskopi yöntemine ihtiyaç duyulabilir.

Çikolata kisti hamile kalmaya engel mi?

Sadece bir tane çikolata kisti varsa ve boyutu çok küçükse,  bir kadının çikolata kisti çıkarılmadan hamile kalması mümkündür. Çoklu çikolata kistlerinin bulunması ve boyutlarının büyük olması durumda doğurganlık olumsuz olarak etkilenebilir.

Çikolata kistlerinin doğurganlığı etkileyebileceği bazı durumlar şöyledir:

• Yumurtalık üzerinde büyüyen çikolata kisti, döllenmesi gereken yumurtaların oluşmasını engelleyebilir.• Bazı durumlarda yumurtalar, çikolata kisti olan bir kadının yumurtalıklarından salınabilir. Ancak spermler bu serbest bırakılmış yumurtaların duvarlarına nüfuz edemez.• Çikolata kistinin varlığı nedeniyle, fallop tüplerinde yapışıklıklar gelişebilir. Bu da, yumurtanın ve spermin döllenmesine müdahale edebilir.• Çikolata kisti, ektopik veya tubal gebelik riskini artırabilir.• Çikolata kistlerinde yumurtanın döllenmesini önleyebilecek bazı başka maddeler de bulunabilir.• Kistler üreme hormonlarından etkilenir ve bu nedenle bu üreme hormonlarında dengesizlik oluşabilir. Bu durum, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına implantasyonunu önleyebilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız