Doğumdan Sonra Adet Düzeni Nasıl Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Doğumdan Sonra Adet Düzeni Nasıl Olur?

Doğumdan Sonra Adet Düzeni Nasıl Olur?

Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren üreme sistemi her ay doğal olarak gebelik için hazırlanır. Kız çocukları dünyaya gelirken yumurtalıklarında yaşam boyu üretecekleri yumurta folikülleri ile dünyaya gelirler. Ergenlikle birlikte adet görmeye başlayan genç kızlarda her ay bir yumurta bırakılır ve adet döngüsü başlar. Yaklaşık 40-50 yıl arasında yaşanacak her ay regl durumu da bu şekilde başlar.

Kadın hayatında menopoza girmeden önce iki önemli dönemde adet görme duruyor. Bunlardan birincisi gebelik dönemi, ikincisi ise doğum sonrası bebeği emzirme dönemidir. Bu özel dönemlerde adet kanamasının olmamasının nedeni ise, hipofiz bezinin devreye girerek hormonal şekilde yumurtalıkları uyararak durdurmasıdır.

Adet Kanaması Nedir?

Adet kanaması ile, her ay döllenen bir yumurtanın, rahim iç yüzeyinde gelip tutunmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur.

Eğer yumurta salındıktan sonra döllenme olmazsa, rahim içinde oluşan bu kalınlaşma görevini tamamlar ve yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür. Daha sonra rahimden ve de vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır ve buna da menstürel siklus – adet düzeni denir. Vücuttan dışarıya atılan bu dokuya da adet kanaması – mentürasyon kanaması adı verilir.

Adet Kanaması Ne Kadar Sürer?

Adet kanaması her bünyeye göre değişir. Minimum 3 gün, maksimum 8 güne kadar bir ortalaması olsa da bu süreç herkes için hatta her adet döngüsü için değişebilir.

Bir adet döngüsü ortalama 25-35 gün arasındadır. Yumurtlama dönemi ile adet kanamasının gerçekleştiği dönemin arası, yaklaşık 14 gün olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Adet Düzensizliği Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Doğumdan Sonra Adet Görme

Hamilelik sonrası doğum ile birlikte lohusalık dönemi başlar. Lohusalıkta süren emzirme döneminde de regl olmaz. Yeniden rutin regl kanamalarının başlaması, uzun bir dinlenme ve hormon değişimleri sonrasında yeniden yaşanır. Emzirme döneminden sonra da, prolaktin hormonunun düşmesi ile adet döngüsü yeniden şekillenmeye başlar.

Doğumdan Sonra Emzirmeyen Kadınlarda Adet Görme Nasıl Olur?

Emzirme devam ederken salgılanan hormonlar adet kanamasını engeller. Doğumdan sonra, eğer anne bebeğini emzirmiyorsa, regl en erken 2 hafta sonra başlar. Emzirme devam ederken salgılanan hormonlar adet kanamasını engeller. Eğer anne düzenli bir şekilde emziriyorsa, 1 yıl sonra bile adet olabilir.

Doğumdan sonra süt bezlerinin hareketlenmesi ve prolaktin üretimi ile başlayan süreç, eğer anne emzirmezse ve süt bezleri tetiklenmezse ilerlemez ve adet döngüsü için vücut hazırlığa başlar.

Doğumdan Sonra İlk Adet Düzenli mi Olur?

Doğumdan sonra görülen ilk adet genellikle düzensiz olur. Doğum yaptıktan sonra ortalama 6 hafta sonra ilk yumurtlama, 8 – 14 gün sonra ise ilk regl dönemi başlar. Bunlar ortalama verilerdir, her kadının metabolizması farklıdır.

Adetin tamamen eski düzenine oturması ise 2 ya da 3 ay içinde gerçekleşir.

Doğumdan sonra ilk adet kaç gün sürer?

Vücudun hamilelikten sonra tekrar adet döngüsüne adapte olması zaman alır. Doğumdan sonra ilk adet yoğunluğu daha kısa ve pıhtı şeklinde olabilir. Bu yüzden doğum sonrası ilk adet yaklaşık 3-5 gün sürebilir. Ancak bunun lohusa kanaması denen loşiya ile karıştırılmaması gerekir. Bu kanama adete göre daha yoğundur ve 6 hafta kadar devam edebilir.

Doğumdan sonraki ilk adet genellikle şu şekilde olabilir:

  • Daha şiddetli adet sancıları vardır.
  • Küçük pıhtılar görülebilir.
  • Kanama aralıklı devam edebilir, arada durma da olabilir.
  • Doğumdan sonra adet kanaması miktarı çok olabilir mi?

Eğer hamilelikten önce adet kanaması miktarından farklı miktarda adet olursanız, alışkın olduğunuzdan farklı bir adet kanamanız olursa, çok yoğun miktarda, ağrılı ve sancılıysa, süresi çok daha fazla olursa bu kanama farklı bir nedenden olabilir, böyle bir durumda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Doğumdan sonra adet düzensizlikleri için neler yapılabilir?

Yeni doğum yapan annelerin, düzensiz adet dönemi sorununu gidermek için ve adet döngüsü normale döndürmek için uygulayabilecekleri birkaç küçük yaşam tarzı değişikliği faydalı olabilir:

Egzersiz yapmak:

Yeni annelerin yaşamlarını beli bir rutine oturtmaları kolay olmaz. Tabii şimdi bebekle birlikte egzersiz yapmak da kolay olmayacak. Ancak kendinize kısa da olsa zaman ayırmak ve hafif bir yürüyüşle başlayarak nefes egzersizleri yapmak size yardımcı olabilir. Egzersiz, vücuttaki hormonal dengeyi toparlamaya ve de stresi yenerek adet döngüsünü normale getirmeye destek olacaktır.

Sağlıklı beslenme:

Hamilelik ve doğum sonrasında kaybedilen vitamin ve mineral değerlerini geri kazanmak ve vücudu yenilemek için sağlıklı bir beslenme programı gerekir. Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve bakliyatlar, vücut sistemlerinin onarımı için ihtiyaç duyulan herşeyi sağlar. Bu şekilde hormonal dengesizlikleri düzeltmek konusunda da fayda sağlanır.

Stresi uzak tutmak:

Stres, bedeni ve zihni aynı oranda etkiler. Yeni anne olmuş kadınlar; uykusuzluk, yepyeni sorumluluklar ve duygu değişimlerinden dolayı çok fazla strese maruz kalır. Bu durum, hormon seviyelerini doğrudan etkiler ve düzenli bir adet dönemine geçiş yapmayı geciktirir. Stresi kontrol etmek için size uygun olan bir seçeneği değerlendirin, stres vücutta tüm dengeleri bozan en önemli faktördür. Temiz havada kısa bir mola, sevdiklerinizle sohbet, ılık bir duş ya da siz ne yapmak isterseniz nutlaka zaman ayırın.

Doğum kontrol haplarından kaçının:

Doğum kontrol amacıyla kullanılan hormon bazlı haplar, yumurtlama döngüsüne müdahale eder ve normal adet döngüsünü daha da geciktirir. Vücuttaki hormonal dengeyi bozmayan, sistemlere müdahale etmeden kullanabileceğiniz güvenli doğum kontrolü yapmanızı sağlayacak seçenekler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bu tip seçenekleri kullanmanız daha iyi olacak, adet döngünüz normale dönmeye çalışırken yeniden olumsuz etkilenmeyecektir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız