Dondurulmuş Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Dondurulmuş Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Bir tüp bebek tedavisi döngüsünde, kadının yumurtalıklarının uyarılmasıyla birlikte birçok yumurta folikülü toplanabilir. Bu etken, birden fazla yüksek kaliteli embriyonun gelişimine yol açar. Ancak, bir döngü esnasında çoklu gebelik riskini azaltmak için yalnızca bir veya iki kaliteli embriyonun rahime aktarılır; diğer embriyoların transferi gerçekleşmez. Gelecekteki hamilelik şansını korumak için, birçok çift embriyolarını dondurma yöntemiyle depolamaktadır.  Dondurulmuş embriyolar yeni bir tüp bebek döngüsüyle birlikte transfer edilebilmektedir.

Dondurulmuş embriyo transferi nedir?

Dondurulmuş embriyo transferi, daha önce dondurulmuş bir embriyonun çözüldüğü ve gebelik oluşturmak için uygun şekilde hazırlanmış rahme aktarıldığı yardımcı üreme teknolojisi prosedürüdür.

Dondurulmuş embriyo, bir tüp bebek tedavisi döngüsü sırasında kullanılmayan ve kriyoprezervasyon işlemi için uygun kabul edilen embriyolardır. Transfer için en iyi embriyolar seçilir ve uygun kalitede embriyolar kalırsa, daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir. Tüm tüp bebek döngülerinde dondurma işlemi için uygun embriyolar oluşmayabilir. Dondurulmuş embriyoların çözülmesinin ardından hayatta kalma oranı yaklaşık %70’tir. Bu nedenle, olumlu bir sonuç alabilmek için yalnızca kaliteli embriyolar dondurulmalıdır.

Bu içeriği okumanızda fayda var: Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru

Dondurulmuş embriyo transferi kimler için önerilir?

Yumurtalıklar tipik bir tüp bebek tedavisinde uyarılır ve çoklu yumurtalar üretir. Bu durum genellikle bir dizi sağlıklı embriyo oluşturulmasına yol açar. Sadece bir veya iki embriyonun rahime transferi yapılacağı için başka bir döngüde kullanılmak üzere dondurulabilir.

Tüp bebek tedavisi gören bir kadının rahim iç duvarı transfer için uygun bir aşamaya gelmediyse veya yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) geliştirme riski varsa embriyolarının dondurulması tavsiye edilir. Daha sonraki bir döngü esnasında rahimin uygunluk durumu arttığında hamileliğin oluşma şansı daha yüksek olacaktır.

Embriyoların dondurma, hamileliğini ilerleyen yaşlara ertelemeyi düşünen fakat yumurta kalitesi nedeniyle risk oluşturmak istemeyen kadınlar için de uygun bir seçenektir.

Dondurulmuş embriyo transferi adetten kaç gün sonra yapılır?

dondurulmuş embriyo transferi nedir

Dondurulmuş embriyo transferinin adet döngüsüyle eşgüdümlü olması gerekebilir. Embriyo transferinin doğru günde yapılabilmesi için yumurtlama günü bilinmeli ve düzenli olarak izlenmelidir.

Doğal adet döngüsüne alternatif olarak rahim, hormon tedavileri kullanılarak hazırlanabilir. Hipofiz bezine etki eden ilaçlar, doğal hormon üretimini bastırmak için iki hafta boyunca kullanılabilir. Böylece dondurulmuş embriyo transferinden önce beklenmedik bir şekilde yumurtlama önlenir. Rahim iç duvarını kalınlaşmaya teşvik etmek için normal bir adet döngüsü taklit edebilen tablet, enjeksiyon veya vajinal fitiller şeklinde östrojen takviyesi yapılır.

Dondurulmuş embriyo transferi yaptıranlar nasıl hazırlanır?

Dondurulmuş embriyo transferine başlamadan önce, üç farklı testten biri kullanılarak rahim boşluğu değerlendirilmelidir:

  1. Histerosalpingogram (HSG): Röntgen için kullanılan boyasının rahime enjekte edildiği ve boşluğun x-ışınları ile izlendiği bir tekniktir.
  2. Sonohisterogram (SonoHSG): Rahime salin adı verilen bir çözelti enjekte edilir ve rahim boşluğu ultrasonla görüntülenir.
  3. Histeroskopi: Rahim içine fiberoptik bir görüntüleme cihazı iletilir ve boşluk doğrudan izlenebilir.

Tetkik sonuçlarına göre herhangi bir anormallik tespit edilirse, dondurulmuş bir embriyo transferinden önce cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Dondurulmuş embriyo transferi nasıl yapılır?

  • Folikül gelişiminin izlenmesi:

Folikül gelişiminin izlenmesi genellikle transvajinal sonografi kullanılarak yapılır. İzlemeye başlanması gereken günü belirlemek için, adet döngüsünün uzunluğundan on yedi gün çıkarılmalıdır. Bu ultrasonlar, yumurtlamayı tespit edene dek devam edecektir.

Büyüyen folikül olgunluğa yaklaştıkça, kandaki ve idrardaki LH hormonu seviyesi önemli ölçüde artar. Dondurulmuş embriyo transferinin günü, LH seviyesinin yükselme tarihine ve embriyoların dondurulduğu aşamaya bağlı olacaktır. Gelişimin daha ileri bir aşamasında dondurulmuş embriyolar, daha erken bir gelişim aşamasında dondurulmuş embriyolardan daha sonra aktarılır.

  • Yumurtlamanın dokümantasyonu:

Yumurtlama zamanı ultrasonografi ile doğrulanabilir. Yumurtlama gerçekleşmezse dondurulmuş embriyo transferi iptal edilebilir. Alternatif olarak, transfer döngüsünün geri kalanında hormonal destek sağlanabilir.

  • Embriyo transferi:

Dondurulmuş embriyolar, planlanan gün çözdürülür. Embriyoların yaklaşık %60-70’i kriyoprezervasyon ve çözülmeden sonra canlılığı korumaktadır. Rakamlarda esneklik olabilse de, her transfer döngüsü sırasında genellikle bir ya da iki adet embriyo aktarılır. Embriyo sayısının sınırlandırılması çoğul gebelik riskini en aza indirmek için yapılmaktadır.

Embriyo Transferi Nedir?

Dondurulmuş embriyo transferi, klasik bir tüp bebek tedavisinde gerçekleştirilen embriyo transferiyle özdeştir. Hekimin protokolüne bağlı olarak, embriyo transferi mesanenin dolu olmasını gerektirir ve ultrason rehberliğinde yapılabilir. Küçük bir plastik kateter, rahim ağzından rahime doğru iletilir. Hafif krampların meydana gelmesini engellemek için 1-2 dakika beklenir ve embriyolar çok az miktarda sıvı ile birlikte boşluğa bırakılır. Embriyo transferi için herhangi bir anestezi türünün uygulanmasına gerek yoktur. Kadın, kendini iyi hissettiğinde günlük yaşamına geri dönebilir.

  • Hormonal takviyeler:

Dondurulmuş embriyo transferi uygulanan hastalarda normal foliküler gelişim ve yumurtlama oluştuğunda hormonal takviye gerektirmeyebilir. Progesteron üreten granülosa hücrelerinin aspire edildiği ilk embriyo transferi prosedüründen farklı olarak, bu hücreler transfer döngüsü sırasında korpus luteum içinde fonksiyonel kalır. Progesteron takviyesi, yumurtlama bozukluğu veya luteal faz yetersizliği olan hastalara uygulanabilir. Bu durumlarda, progesteron enjeksiyonları veya fitiller embriyo transferinden önce başlar ve hamilelik testi yapılana kadar devam eder.

Progesteron Hormonu Nedir?

  • Hamilelik testi:

Genellikle embriyo transferinden 14 gün sonra bir kan örneği alınarak gebelik testi uygulanır. Test pozitifse serum progesteron seviyesi ölçümlenir, birkaç hafta daha progesteron takviyesi verilmeye devam edilebilir. Hamilelik testi negatifse, progesteron kesilir ve farklı tedavi uygulaması için planlama yapılabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız