Donörlere Hangi Testler Yapılıyor?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Donörlere Hangi Testler Yapılıyor?

Donörlere Hangi Testler Yapılıyor?

Yumurta ve sperm donasyonu, bazı durumlarda bireylerin ebeveyn olmaları için tek yöntem olabilmektedir. Sağlıklı üreme hücreleri elde edebilmek için donasyon prosedürünü tercih eden bireylere uygun bir donör seçimi yapılmalıdır. Donör seçimi oldukça incelikli ve hassas bir süreçtir. Yumurta donasyonu veya sperm donasyonu uygulanan tüp bebek merkezlerinde, alıcılara güvenli alternatifler sunabilmek için donörlere ayrıntılı bir tarama programı uygulanmalıdır.

Yumurta veya sperm donörleri neden kullanılır?

Bebek sahibi olma mücadelesi, bireylerin yaşayabileceği en zorlu problemlerden biridir. Bu tür durumlarda doğurganlık testleri ve yardımlı üreme prosedürlerinden destek alınabilir. Tüp bebek tedavisi sürecinden geçen bazı bireylerin üreme hücreleri sağlayan bir donöre ihtiyacı olabilir. Yumurta ve sperm donörleri, erkek veya kadın kısırlığının tedavisi için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Donör hakkında detaylı bilgi almak için: Donör Nedir, Kimler Donör Olabilir?

  • Ebeveyn olmak isteyen bekar bireyler,
  • Eşcinsel çiftler,
  • Genetik hastalıklara veya diğer koşullara neden olabilecekler gibi olumsuz genleri taşıyan bireyler,
  • Sağlıklı yumurta veya sperm hücreleri bulunmayan çiftler için donör kullanılabilir.

Donör seçimi neden önemlidir?

Uygun donörü seçmek önemli bir süreçtir ve değerlendirilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Doğacak olan bebek, genetik olarak donörle yarı bağlantılı olacağı için, amaçlanan ebeveynler gelecek nesli korumak ve kendileri için en iyi donörü seçtiklerinden emin olmak isteyecektir.

Donör seçenekleri nelerdir?

Donör kullanımlı tüp bebek tedavisinde taze veya dondurulmuş üreme hücreleri kullanımına karar verilmelidir. Her iki yöntem de bazı avantajlar ve dezavantajlar barındırmaktadır. Taze üreme hücrelerinin tercih edilmesi durumunda sınırlı durumlar olabilir. Bunun nedeni, alıcı ve bağışçı arasında senkronizasyon sağlama zorunluluğudur. Ancak, taze üreme hücreleriyle gerçekleştirilen tüp bebek döngülerinin başarı şansı bir miktar daha fazladır. Dondurulmuş üreme hücreleriyle genellikle daha az canlı embriyo elde edilir. Fakat dondurulmuş hücreler daha fazla seçim, daha düşük maliyet sunabilir.

Donör seçiminde diğer bir tercih, donörün anonim veya bilinen bir bağışçı olmasıdır. Anonim bağışta donörün kimlik bilgileri alıcı ile paylaşılmaz. Yalnızca ailece geçmişi, eğitim bilgileri, karakteristik özellikleri ve tıbbi bilgiler edinilebilir. Bilinen donör de ise alıcı ve donör arasında kimlik bilgileri paylaşılabilir. Alıcı, bir yakınından donör olmasını da isteyebilir. İşlemlere başlamadan önce her iki tarafın yasal haklarının korunabilmesi için sözleşmeler yapılır.

Donör bulma süreci nasıl yönetilir?

donör bulma süreci

Yumurta veya sperm donörü seçme sürecine başlamadan önce, hastaların kendi üreme hücreleri ile bebek sahibi olma koşulları ayrıntılı bir şekilde değerlendirilir. Bu tür bir gebelik mümkün değilse, donör programına geçilebilir.

İlk olarak anonim veya bilinen bir donör tercihi yapılmalıdır. Bilinen donör türünde genellikle alıcının bir yakını seçilir. Anonim donör isteyen bireyler ise, geniş bir profil seçeneği bulunan merkezlere yönlendirilir.  Tüp bebek tedavi merkezleri alıcı ve donör arasında aracılık sağlanarak kişisel kriterlerle tam uyumlu üreme hücreleri edilebilir.

Donörlere hangi testler yapılıyor?

Donör kullanılarak yapılacak olan tüp bebek tedavisinde alınan üreme hücrelerinin tamamen kaliteli ve sağlıklı olması gerekir. Ayrıca bazı kişisel ve genetik özellikler bebeğe aktarılacağı için, donörlerin kapsamlı testlerden geçmesi gerekmektedir.

Donör tarama testleri bulaşıcı hastalıkların alıcıya geçmesini önlemek, genetik hastalıkların oluşma ihtimalini en aza indirgemek, donörün psikolojik ve duygusal istikrarını sağlamak için oldukça önemlidir. Tarama testlerinin kapsamı şöyledir:

  • Aile öyküsü: Donörün aile öyküsü ayrıntılı bir şekilde alınmalı, bebeğe aktarılabilecek genetik özellikler incelenmelidir. Ailedeki kalıtsal hastalıklar (kanser, kalp hastalığı, akıl hastalığı) veya genetik anormallikler değerlendirilmelidir.
  • Tıbbi tarama: Tıbbi tarama donörün üreme hücrelerinin kapasitesini tespit etmek ve doğrulamak için yapılan bir doğurganlık değerlendirmesiyle başlar. Bu değerlendirme fiziksel muayene, pelvik muayene, ultrason ve hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testlerinden oluşur. Kan grubu, Rh faktörü ve tam kan sayımı yapılacak olan kan testlerindendir. Donörlerde sifiliz, hepatit B ve C, HIV, klamidya gibi belirli bulaşıcı hastalıkların bulunup bulunmadığını tespit etmek için tetkikler uygulanır ve alıcı için risk oluşturabilecek yaşam tarzı faktörleri taranır.
  • Genetik tarama: Genetik testler, test edilebilen ve en yaygın olan hastalıklara göre uygulanır. Mevcut teknoloji, bir donörün tüm genetik kodunun değerlendirilmesine izin vermemektedir. Buna rağmen, yapılan testlerle genetik bir hastalığın bulaşma riski en aza indirgenir. Genetik bir hastalığın bulaşma riskinin tam olarak anlaşılması, genetik uzmanı danışmanlığında gerçekleştirilir.
  • Psikolojik tarama: Tüm donör adayları var olan duygusal sorunları belirlemek; donör programından kaynaklanan fiziksel, psikolojik ve yasal riskleri anladığını doğrulamak için eksiksiz bir psikolojik incelemeden geçer.

Yalnızca, tüm tarama testlerinin başarıyla geçen bireyler donör programlarına kabul edilir.

Donörü seçerken hangi nitelikler göz önünde bulundurulmalıdır?

Bir yumurta veya sperm donörü seçerken dikkate alınması gereken pek çok kriter vardır. Bazı alıcı – donör eşleştirmeleri kısa bir süre içerisinde tamamlanırken, bazı durumlarda birkaç ay boyunca araştırma yapılması gerekebilir.

Donör seçiminde aranılan özellikler, her alıcıda farklı olabilir. En önemli özellik, donörün yaşı ve üreme geçmişidir. Tipik olarak, çoğu insan kendilerine veya partnerlerine benzer fiziksel ve genetik özelliklere sahip bir donör seçmek istemektedir. Bu özellikler genellikle etnik köken, ırk, boy, göz rengi veya saç rengini içerir. Fiziksel benzerlikten sonra donörün akademik durumu, yetenekleri, ilgi alanları ve kişisel özellikleri dikkatle incelenmelidir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız