Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/ivoxtupb/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli? - İVOX Tüp Bebek Merkezi Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Embriyo donasyonu, başka bir çiftin embriyoları ile ebeveyn olmak isteyen bireyleri destekleyen mevcut doğurganlık tedavilerinden biridir. Diğer doğurganlık tedavilerine oranla uygun maliyetlidir ve başarı oranları yüksektir. Ancak, fiziksel veya yasal birtakım zorluklarla karşılaşmamak için embriyo donasyonu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve önemli hususları öğrenmek faydalı olacaktır.

Embriyo donasyonu nedir, neden yapılır?

Tüp bebek tedavisi sürecinde birden fazla sayıda kaliteli embriyoların oluşturulabilmesi büyük bir şanstır. Kullanılmayacak olan embriyoların gelecek dönemler için dondurularak saklanması, bir sonraki tüp bebek döngülerinin daha kısa sürede tamamlanmasına ve uygun maliyetli olmasına katkıda bulunacaktır. Embriyo dondurma prosedürü, avantajlı sonuçları nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Genellikle ailesini tamamlamış çiftler için, daha önceden dondurulan embriyoları ile ne yapacaklarına karar verme süreci duygusal yönden zorlayıcıdır. Bunun nedeni, embriyoların oluşturulma sürecinde maddi ve manevi mücadeleler verilmiş olmasıdır. Embriyolarını dondurmuş ve kullanmaya karar vermiş çiftler için mevcut olan birkaç seçenek vardır. Bunlar; embriyoların bilimsel araştırmalar için bağışlanması, dondurulmuş embriyoların çözdürülüp imha edilmesi ve ailelerini oluşturmak isteyen başka bir çifte veya bireye verilmesidir.

Embriyo donasyonu; tüp bebek tedavisi esnasında oluşturulan fakat kullanılmasına gerek duyulmayan sağlıklı embriyoların, embriyo oluşturmayı engelleyen sağlık problemleri nedeniyle bebek sahibi olmakta zorlanan bireylere aktarılmasıdır. Böylece, kullanılması planlanmayan embriyolara sağlıklı bir bebeğe dönüşme imkanı sunulmaktadır.

Detaylarıyla anlattık: Embriyo Donasyonu

Embriyo donasyonu aşağıdaki durumlar için gereklidir:

 • Birçok kez tüp bebek tedavisi uygulanmasına rağmen olumsuz sonuçların alınması,
 • Hem erkekten hem de kadından üreme hücresi elde etmenin mümkün olmaması,
 • Çiftin kendi sperm veya yumurtaları ile sağlıklı bir embriyonun oluşturulamaması,
 • Çiftin genetik problemlerin çocuğa aktarılabilme ihtimalinin bulunması.

Embriyo donasyonu nasıl yapılır?

embriyo donasyonu yaptıranların bilmesi gerekenler

Tıbbi işlemlere başlamadan önce embriyo donasyonu için başvuran çiftleri hazırlayan ve destekleyen uzmanlar ile bireysel görüşmeler yapılmalıdır. Tercihler ve uygun kriterler dahilinde bağışlanan embriyo ile alıcı çift arasında eşleştirme işlemleri gerçekleşir. Gizlilik ve güvenlik için yapılacak yasal anlaşmalar sonrasında prosedürler başlatılır.

Alıcı kadının rahminin alıcılığı ve hamileliği etkileyebilecek diğer sağlık sorunlarının bulunup bulunmadığı değerlendirilmelidir. Embriyo alıcısı olan kadın, tüp bebek tedavisine benzer bir işlemle dondurulmuş embriyo transferine başlayacak; rahmini hamileliğe hazırlamak için ilaç kullanacaktır. Düzenli bir adet dönemi varsa, bu süreç adet başlangıcından yaklaşık üç hafta sonra gerçekleşir. Adet döngüsü düzenli değilse embriyo transferine hazırlanmak için yeni bir döngü başlatır.

Embriyo, oldukça basit bir işlemle transfer edilebilir. Uygun koşullarda çözünün embriyo, ince bir katetere yerleştirilir. Spekulum yardımıyla açılmış rahim ağzından ilerletilerek rahime gönderilir. Embriyo yerleştirildikten yaklaşık iki hafta sonra, kadının hamile olup olmadığını bir kan testi belirleyebilir. Transfer başarılı olmuşsa hamileliği sürdürebilmek için beş haftaya boyunca ilaç kullanımına devam edilebilir. Bu süreçte kadın, düzenli olarak kan testleri ve ultrason takipleriyle izlenmelidir. Embriyo transferi başarılı olmazsa, başka bir embriyo ile transfer yapılabilir.

Burayı mutlaka okuyun: Embriyo Transferi Nedir?

Peki, embriyo donasyonu yaptıranlar nelere dikkat etmeli?

Embriyo donasyonu yaptırmak isteyen bireyleri, dikkatle yönetilmesi gereken önemli bir süreç beklemektedir. Transfer aşamasına geçilmeden önce istekler ve ihtiyaçlar belirlenmeli, eşleştirmeler bu kriterlere göre yapılmalıdır. Donasyon uygulanacak çift için bağışçının profili, eğitim durumu, tıbbi aile öyküsü gibi hususlar incelenmelidir. Ayrıca, embriyolarının transfer edilmesini kabul eden ailenin de alıcı bireylerde bulunmasını istediği özel şartlar olabilmektedir.

Embriyo donasyonu uygulanacak kişilerin, embriyo hakkında detaylı bilgi almak için yöneltmesi gereken başlıca sorular şöyledir:

 • Embriyoyu oluşturan yumurta hücresinin alındığı kadının yaşı kaçtır?
 • Dondurulan embriyo sayısı nedir?
 • Embriyoların oluşturan sağlık merkezinin kalite koşulları nelerdir?
 • Embriyolar donör yumurtaları veya donör spermleri ile oluşturulmuşsa, donörlerin gelecekteki embriyo bağışına ilişkin sınırlamaları var mıdır?
 • Embriyoda herhangi bir genetik hastalık var mı?
 • Embriyolar hangi aşamada dondurulmuştur?
 • Embriyolar nasıl ve ne zaman dondurulmuştur?
 • Embriyoların üzerinde yapılan testler nelerdir?

Embriyo donasyonu prosedüründe dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise yasal düzenlemelerdir. Embriyo alıcısı ile embriyo donörü arasında gizlilik kuralları ve çocuk üzerindeki haklar uzmanlar eşliğinde belirlenmeli, gerekli protokoller eksiksiz olarak imzalanmalıdır. Bu sürece bir hukuk danışmanının dahil edilmesi daha faydalıdır.

Embriyo donasyonunun avantajları nelerdir?

Embriyo donasyonu, geleneksel evlat edinme prosedürü ile sıkça kıyaslanır. Ancak, embriyo donasyonun oldukça önemli avantajları bulunmaktadır.

Embriyo donasyonu ile;

 • Alıcı kadın hamilelik döneminde bebeği taşıyabilir, hamileliği ve doğumu deneyimleyebilir.
 • Alıcı kadının eşi, hamileliğin doğrudan bir parçası haline gelir.
 • Embriyo donasyonu, geleneksel evlat edinme sürecinden daha hızlı ve güvenilirdir.
 • Tipik olarak diğer doğurganlık tedavilerinden daha ucuzdur. İşlem maliyetleri donmuş bir embriyo transferi ile aynıdır.

Embriyo donasyonunun riskleri var mıdır?

Embriyo, başka bireylerin dokularının bir bütünüdür. Tarama ve tetkik işlemlerinin gerektiği gibi yapılmaması halinde, alıcı için birtakım riskler içerebilir.  Embriyo donasyonun diğer riskleri ise şöyledir:

 • Embriyolar, transfer edilen kadına uygun olmayabilir.
 • Donasyon embriyo kullananlar dahil olmak üzere tüm tüp bebek prosedürleri için ektopik gebelik riski %4’tür.
 • Çoklu embriyoların transfer edilmesi halinde oluşabilecek çoğul gebelikler; erken doğum, doğum kusurlarının görülme sıklığı, hamilelik sırasında diyabet ve artan kan basıncı ile sonuçlanabilir.
 • Hem alıcı hem de donör tarafların, ruh sağlığı ve diğer duygusal düşünceler için danışmanlık almaları gerekebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız