Embriyo Dondurma Kimlere Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Dondurma Kimlere Yapılır?

Embriyo Dondurma Kimlere Yapılır?

Yaş ve diğer birçok faktör, hem kadın hem de erkekte doğurganlık şansını azaltabilir. Genç yaşlarda sağlıklı sperm ve yumurta hücreleri üretilebilse de, ilerleyen dönemlerde aynı verimin alınabilmesi mümkün olmayacaktır. Yumurta ve sperm dondurma prosedürlerinin yanı sıra, embriyo dondurma yöntemi de gelecek zamanlarda ebeveyn olma şansının korunmasına olanak tanıyan bir işlemdir. Embriyo dondurma, özellikle bazı risk grubunda bulunan kişiler için ileri yaşlarda hamile kalabilmenin tek alternatifidir.

Embriyo dondurma nedir?

Embriyo dondurma, gelecekteki gebelik için bir tüp bebek tedavisi esnasında üretilen sağlıklı embriyoların dondurulması ve saklanmasıdır. Kriyoprezervasyon olarak da bilinen dondurma işlemi, biyolojik canlılıklarını korumak için yumurta, sperm ve embriyoların çok düşük bir ısıya ulaşana dek soğutulmasıdır.

İlk olarak 1980’lı yıllarda uygulanan embriyo dondurma, teknolojik ilerlemelerle birlikte geliştirilmiştir.  Günümüzde, dondurulmuş embriyoların diğer embriyolara oranla aynı başarı oranına sahip olduğu belirtilmektedir.

Detaya mutlaka göz atın: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/embriyo-dondurma-hakkinda-7-soru/

Embriyo dondurma kimlere yapılır?

 • Eğitim veya kariyer hedefleri nedeniyle ebeveyn olma şansını gelecekte kullanmak isteyenler,
 • Kemoterapi gibi kanser tedavileri nedeniyle doğurganlık oranı azalacak olan çiftler,
 • Tüp bebek tedavisi sonrasında meydana gelen ve kullanılmayan embriyolarını korumak isteyenler,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle tüp bebek tedavisi sırasında yumurta geliştirme ve toplama aşamalarını tekrar gerçekleştirmek istemeyen kadınlar,
 • Gelecek tüp bebek tedavisi esnasında tüp bebek aşamaları nedeniyle oluşacak zaman ve finansal kayıpları en aza indirgemek isteyenler,
 • Sperm veya yumurta donörü kullanarak oluşturulan embriyoları bir sonraki gebelik için de kullanmak isteyen çiftler embriyo dondurma prosedüründen yararlanabilir.

Embriyo dondurma nasıl yapılır?

embriyo dondurma nasıl yapılır?

Embriyo dondurma işlemi, klasik bir tüp bebek döngüsü sırasında gerçekleştirilir.

 • Tedavi planlaması:

Tedavi döngüsüne başlamadan, tedavinin ayrıntılı bir planlaması yapılmalıdır. Bu aşamada yumurtalık stimülasyonu, ilaçların nasıl uygulanacağı, yumurta toplama ve donma süreci hakkında detaylı bilgilendirmeler sağlanır.

 • Yumurtlama indüksiyonu:

Doğal bir adet döngüsü sırasında, beyin yumurtalıklardan birini yumurta bırakması için uyaran hormonlar üretir. Embriyo dondurma tedavisinde aynı anda çok sayıda yumurtayı olgunlaştıracak şekilde uyarılması için doğurganlık ilaçları olarak bilinen hormonlar reçete edilir. Çoğu zaman, daha fazla yumurtaya sahip olmak döllenme şansını arttıran temel etken olmaktadır.

 • Yumurta toplama:

Oosit olarak da adlandırılan yumurtalar, vücuttan alınmaya hazır olduğunda, kadına hafif sedasyon uygulanır. Ultrason görüntülemesi ile yumurtalar foliküllerinden emilir ve steril test tüplerine yönlendirilir. Bu prosedür, genellikle 15 ile 30 dakika içerisinde tamamlanır. Yumurtalar alındıktan sonra embriyoloji laboratuvarına transfer edilir ve döllenebilme durumları incelenir.

Nedir bu yumurta toplama işlemi: Yumurta Toplama İşlemi

 • Embriyo oluşturma:

Toplanan yumurtalar, erkeğin spermi ile bir petri kabında sperm karıştırarak veya yumurtanın içine tek bir sperm enjekte ederek döllenir. Mikroenjeksiyon olarak bilinen bu teknikte, döllenme oranı daha yüksektir. Yumurtalar, yaklaşık beş gün içerisinde embriyoya dönüşecektir.

Doğurganlık uzmanları ve embriyologlar, döllenmeden sonraki üçüncü gün boyunca, embriyonun ve hücrelerinin şeklini, hücre sayılarını ve büyüme oranlarını kaydederek bir değerlendirme yaparlar. Kromozomal bütünlük, embriyonun kalitesinde önemli rol oynamaktadır. Preimplantasyon genetik tarama (PGT), bir embriyonun DNA’sını dondurmadan önce incelemeye olanak tanır. Genetik tarama, embriyo blastosiste dönüştükten sonra yapılmalıdır.

 • Embriyo dondurma:

Embriyolarda bulunan su içeriği, donarken kristal hale gelebilir. Kristalleşme hücreleri yok eden riskli bir durumdur. Kristalleşmeyi önlemek için, propilen gliserol (PG) veya etilen gliserol (EG) gibi bir kriyoprotektan madde, embriyo içindeki suyun yavaş yavaş yerini alır. Tüplere yerleştirilen embriyolar, sıvı azot içinde -196 derecede dondurulur. Bu sıcaklıkta, donmuş embriyolar muhtemelen süresiz olarak korunabilir.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Embriyo dondurma yöntemini tercih eden kadınlar hamilelik için hazır olduklarında dondurulmuş embriyo transfer işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu süreç, embriyonun rahime yerleşebilmesinden emin olmak için rahimin incelenmesiyle başlayacaktır. İmplantasyon şansını arttırmak amacıyla rahim iç duvarını optimize edecek olan birtakım ilaçların kullanılması gerekebilir. Dondurulmuş embriyo transfer döngülerinde, klasik bir tüp bebek tedavisine oranla çok daha az ilaç kullanılır. Yapılan işlemler basit ve daha az streslidir.

Kullanılacak olan embriyo yavaşça çözülür, koruyucu madde su ile değiştirilir. Embriyoların kalitesini doğrulamak için incelemeler yapılır. Kadının hazır olduğunu belirledikten sonra embriyo veya embriyolar transfer edilebilir. Tipik olarak, çoğul gebelik riskini azaltmak için yalnızca bir ya da iki embriyonun transfer edilmesi önerilir.

Embriyo transfer işlemi, ağrısızdır ve kısa sürede tamamlanabilir. Doğurganlık uzmanı tarafından vajinal duvarları açık tutmak bir spekulum yerleştirir. Ultrason rehberliğinde rahim ağzından rahime doğru ilerletilen kateter birlikte embriyoların nakli gerçekleşir.

Buraya bakmanızda fayda var:  Embriyo Transferi Nedir?

Dondurulmuş embriyolar ne kadar saklanabilir?

Embriyolar uygun şekilde saklandığı sürece, süresiz olarak kullanıma hazır olacaktır. Çalışmalar, saklama süresinin embriyo üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığını göstermiştir. Ayrıca bu süre hamilelik, düşük ve canlı doğum oranları da etkilemektedir.

Bir çift, dondurulmuş halde bulunan embriyoları kullanmak istemediğinde değerlendirilmesi gereken bazı seçenekler mevcuttur. Kalan embriyolar çözdürülebilir ve atılabilir, başka bireylere bağışlanabilir ya da tıbbi araştırmalarda kullanılması için izin verilebilir. Tüm bu seçenekler uygulanmadan önce yasal protokoller hazırlanmalı ve gerekli onaylar verilmelidir.

Embriyo dondurma ile hamile kalanlar riskli midir?

Dondurulmuş embriyolardan doğan bebeklerin sağlık problemleri, doğal yöntemlerle dünyaya gelen bebeklerden daha fazla değildir. Ayrıca, embriyolar dondurulmadan önce uygulanacak olan genetik tarama testleri neticesinde, yalnızca sağlıklı embriyoların seçimi yapılacaktır. Genetik kusurları bulunan bir embriyonun transfer edilmesi neredeyse mümkün değildir.

Hamilelik döneminde oluşabilecek riskler ise tamamen bireysel koşullara göre değişebilir. İleri yaşta olan veya çoğul gebelik yaşayan kadınların komplikasyon geliştirme olasılığı daha fazla olacaktır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız