Embriyo Transferi Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Transferi Nedir?

Embriyo Transferi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, hamileliği oluşturmaya yardımcı olmak için birden fazla önemli aşama içermektedir. Embriyo transferi ise, hamilelik testinden önce gerçekleşen son uygulamadır. Genel olarak, sağlıklı embriyoların kadının yerleştirilmesini içeren bu prosedür basit ve kısa süreli bir işlemdir. Ancak, tüp bebek tedavisi sürecinde bireylerin kendisini neler beklediğini bilmek ve stres seviyesini azaltmak için detaylı bilgilendirme önemlidir.

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi, yumurtlama indüksiyonu, yumurta alımı ve döllenmeden sonra yapılan bir tüp bebek tedavisi prosedürüdür.  Embriyo veya embriyoların, alıcı bir endometriyal ortama yerleştirilmesi amacıyla tasarlanmıştır.

Embriyo transferi ne zaman yapılır?

Yumurtalar, kadının yumurtalıklarından alındıktan sonra, laboratuvar ortamında spermler ile döllenmesi sağlanır. Döllenen yumurtalar bir inkübatöre konulur ve takip edilir.

Gelişimin çeşitli aşamaları şöyledir:

  • İlk gün pronükleer aşama,
  • İkinci gün iki ila dört hücreli aşama,
  • Üçüncü gün sekiz hücreli aşama,
  • Dördüncü gün morula aşaması,
  • Beşinci gün blastosist aşaması.

Embriyoların gelişme durumuna göre, transfer işlemi iki aşamadan birinde yapılabilir:

  1. Bölünme evresi: Embriyoların gelişmesinden iki ila dört gün sonra ortaya çıkar. Bölünme aşamasında genellikle daha fazla sayıda embriyo aktarılabilir.
  2. Blastosist evresi: Embriyoların beş ila altı gün boyunca gelişmesine izin verildiğinde blastosist aşamasına geçilir. Blastosist evresindeyken aktarılan embriyoların tipik olarak canlı doğum ile sonuçlanma şansı daha fazladır. Blastosist aşamasında transfer edilecek embriyolar için, kadının bu duruma uygunluk göstermesi önemlidir.

Detaylarıyla anlattık: Blastosist Transferi Nedir, Kimlere Uygulanmaktadır?

Embriyo transferinde kaç embriyo transfer edilir?

Transferin yapılacağı gün, embriyologlar tarafından son değerlendirilmeler yapılır ve transfer edilecek embriyo sayısı hakkında karar verilir. Embriyo sayısı, genel olarak embriyo kalitesine ve embriyonun evresine göre belirlenir. Ayrıca, kadının yaşı ve tıbbi geçmişi de göz önünde bulundurulur.

Kadınlar, belirli bir kritere uyduğunda çoğu zaman tek embriyo transferini önerilir. Bir adet yüksek kaliteli embriyo transferi hamilelik şansını korurken, çoğul gebelik gibi riskleri azaltacaktır. Kadının yaşının 35’ten küçük olması, başarılı bir tüp bebek döngüsüne sahip olunması ve yüksek kaliteli bir blastosistin olması halinde; tek bir embriyonun transfer edilmesi daha güvenilirdir.

Kaç adet embriyonun transfer edileceğine karar verildikten sonra, varsa kalan kaliteli embriyolarla ne yapılacağına dair seçenekler de belirlenmelidir. Bu aşamada, genellikle embriyo dondurma prosedürü tavsiye edilmektedir.

Embriyo transferine nasıl hazırlanılır?

Embriyo transferinize hazırlanmanın en iyi yolu, tüm talimatları takip etmek ve transfer gününde neler yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmektir.

Transfer aşamasından önce, hekim tarafından reçete edilmiş olan ilaçların gereken düzende kullanılması gerekir. Prosedür günü öncesinde stresten uzak olmak, sevilen aktiviteleri gerçekleştirmek ve gerekli saat aralığında uyumak faydalı olacaktır.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Embriyoların rahime aktarılacağı gün, kadının dolu bir mesaneye sahip olması gerekir. Dolu bir mesane, aktarımı kolaylaştırmaya ve rahimin açısını değiştirmeye yardımcı olur. Böylece, embriyonun kusursuz yerleşimi için trans abdominal ultrason ile kateter açıkça görülebilir.

Transfer esnasında uygun giysiler giyilmeli ve önerilen şekilde uzanılmalıdır.  İşlem, genellikle jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. Kadın hazır olduğunda, nakledilecek olan embriyo kateter içerisine yüklenir. Uzman, öncelik rahim ağzını açığa çıkarmak için vajinaya bir spekulum yerleştirir. Daha sonra rahim ağzında bulunan mukus veya diğer salgılar varsa, bunları gidermek için bir çözelti kullanılır. Abdominal ultrason, alt karın bölgesine tutulur ve rahim açıkça görülür.

Kateter, kadının rahim ağzından rahim boşluğuna kadar yavaşça yönlendirir. Kateter yerine ulaştığında, embriyolar rahime dikkatlice enjekte edilir. Aktarımdan sonra rahim kasılmalarını ortadan kaldırmak veya azaltmak için kateter yavaşça çıkartılır. Embriyo çıplak gözle görülemediğinden, embriyonun serbest bırakıldığından emin olmak için kateter mikroskop altında kontrol edilir.

Embriyo transferi sonrası neler yapılmalıdır?

Embriyo transferinin hemen ardından, kadın kendini iyi hissedene dek birkaç dakika dinlenilebilir. Transfer edilen embriyoların rahimden düşme ihtimali yoktur ve yapılan çalışmalar prosedürden sonra gerçekleşen uzanma süresinin başarıyı etkilemediğini göstermektedir. Kadının hazırlanma süresinin ardından reçete edilecek olan ilaçlar ve talimatlar hakkında bilgi verilir.

Transferin yapıldığı gün hastanın mümkün olduğu kadar dinlenmesi gerekmektedir. Gebelik testine dek olan süre zarfında, günlük aktivitelerin gerçekleşmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Embriyo transferi sonrasında gebelik testi sonucunu beklemek duygusal bakımdan zorlu olabilir. Bu süreci daha rahat geçirmek adına hobilere ağırlık vermek, düzenli uyumak, sosyalleşmek gibi önerilerde bulunulur.

Transfer sonrasında genellikle hormonal takviyelerin kullanılması önerilir.  Hamileliğin teşhisi yapılana dek progesteron formları reçete edilir. Gebelik testi negatifse veya plazma hCG seviyeleri sonraki günlerde uygun şekilde yükselemezse, tüm hormonal destek sonlandırılır. hCG konsantrasyonlarında uygun bir artış mevcutsa oral deksametazon ve heparin, gebeliğin 8. haftasına kadar devam eder. 8.hafta sonrasında heparin tedavisi durdurulurken, deksametazon azaltılır ve bir veya iki hafta içinde tamamen durdurulur.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebekte HCG Değerleri Kaç Olmalıdır?

Embriyo transferi sonrası tutunma ne zaman olur?

Tutunmanın, embriyo transferinin yapıldığı gün veya ertesi gün gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu nedenle, bu süreç mümkün olduğu kadar sağlıklı geçirilmeli ve stresten uzak durulmalıdır.

Embriyo transferi sonrasında, hamileliğe dair herhangi bir belirti oluşma ihtimali kişiden kişiye göre değişebilir. Çoğu kadında hamileliği belirten veya hamileliği göstermeyen bir belirti oluşmamaktadır. Ayrıca; kullanılan hormon ilaçları da gebelik döneminde oluşan semptomlara benzer bulgular meydana getirebilmektedir.  Bu nedenle karın krampları, lekelenme, göğüs hassasiyeti, ruh hali değişimleri gibi belirtilere herhangi bir anlam yüklemeden önce gebelik testi sonucunu beklemek daha uygun olacaktır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız