Embriyo Transferi Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Transferi Nedir?

Embriyo Transferi Nedir?

Embriyo transferi, laboratuvar ortamında döllenme işlemi yapılan embriyonun özel bir kateter kullanılarak anne adayının rahmine aktarılmasıdır. Bu işlem tüp bebek tedavisinde son aşamada uygulanmaktadır. Laboratuvar ortamında döllenen embriyolardan kaliteli olanlar arasından 1-2 tanesi seçilir. Bu seçilen embriyolar anne adayının rahmine bırakılmaktadır.  Rahim içinde tutunabilen embriyo olması durumunda gebelik ortaya çıkar.

Embriyonun anne rahmine transfer edileceği gün anne adayının yaşı, tedavinin durumu, embriyo sayısı ve embriyo kalitesi gibi unsurlara göre doktorlar tarafından belirlenmektedir.  Embriyonun transfer edilmesi iki, üç veya beşinci gün içinde yapılmaktadır. Bu işlemde anne adayı hiçbir şekilde acı ve ağrı duymaz. Embriyo transferi son derece pratik ve basit bir işlemdir.

Embriyo transferinde iki farklı yöntem kullanılır. Öncelikle taze embriyo transferi yapılabilir. Anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllenerek taze bir şekilde rahme aktarılır.

İkinci bir yöntem ise dondurulmuş embriyo transferidir. Embriyo dondurma işlemiyle saklanan embriyolar çiftlerin karar vermesi sonrası özel yöntemlerle çözülerek anne adayının rahmine aynı şekilde aktarılır.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Embriyo transferi son derece pratik bir süreçtir. Bu işlem için anne adayı öncelikle jinekolojik muayeneye girecekmiş gibi hazırlanmaktadır.  Bu işlem sırasında anestezi uygulanmamaktadır. Bu yönüyle son derece konforlu bir işlemdir.

Transfer sürecinde doğru hareket edilebilmesi adına ultrason yardımı ile gözlem yapılır.  Transfer işlemi sırasında anne adayının idrar torbasının da dolu olması tercih edilir. Transfer ultrasonla birlikte yapıldığı için kateter rahim içine çok rahat bir şekilde indirilebilir.

Embriyo transferi sırasında ilk olarak doktur vajinal bir alet kullanarak serviks ismi verilen rahim girişini hazır hale getirir. Bu işlem için öncelikle bölgeyi temizlemektedir.  Daha sonra laboratuvarda özel olarak seçilen embriyolar toplanır. Ucuna enjektör bağlı olan silikon maddeden oluşan uzun ve ince transfer kateteri embriyoları içine çeker ve transfer işlemi için hazır hale getirir. Daha sonra kateter serviks üzerinden geçirilir ve embriyolar rahim boşluğuna bırakılır. Bu süreç birkaç dakika içinde tamamlanmaktadır.

Embriyo transferi sonrası gebelik ne zaman belli olur?

Embriyo transferi sonrasında hasta ortalama yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra özel bir odaya alınarak 2-3 saat dinlenmesi istenir. Uzman biri tarafından hastaya yapması gereken tüm detaylar anlatılır. Daha sonra hasta taburcu edilmektedir. Bu süreçten sonra artık klasik bir tüp bebek tedavisi tamamlanmış demektir.

Anne adayları embriyo transferi sonrasında gebeliğin ne zaman belli olacağını merak etmektedir. Bu süreç anne adayları için çok meraklı ve heyecanlı bir bekleyiştir. Gebelik testi için 12 gün kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte embriyo rahim içine yerleşir ve başarılı bir gebelik oluşması sağlanır. Bu süreç sonunda gebelik süreci başlamış olur.

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Embriyo transferi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.  Bu durumlar şöyledir;

 • Anne adayı ağır egzersizlerden ve spordan bir süre uzak durmalıdır.
 • Gebelik süreci beklenene kadar fiziksel anlamda yorucu olan aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Stres embriyo transferi sonrası çok uzak durulması gereken bir süreçtir.
 • Anne adayı embriyo transferi sonrası aynı gün taburcu edilir. Anne adayı taburcu olduktan sonra günlük işlerine aynı şekilde devam edebilir.
 • Anne adayı günlük işleri sırasında aşırı yorucu ve fiziksel zarar getirecek aktiviteleri yapmamalıdır.
 • Transfer işlemi sonrasında 1-2 gün kadar duş alınmamalıdır. Daha sonraki süreçte anne adayı istediği gibi duş alabilir. Ancak duş sırasında ayakta olunması önerilmektedir.
 • Anne adayı düzenli bir ilaç kullanıyorsa bunu doktora bildirmelidir. Doktorun tavsiyesi ve bilgisi olmadığı durumlarda ilaç kullanılmamalıdır. Doktorun izin verdiği ilaçlar kullanılabilir.
 • Anne adayı embriyo transferi sonrasında uçak yolculuğu yapabilir. Ancak ilk gün anne adayının dinlenmesi gerektiği için yolculuk yapmaması önerilmektedir.

Embriyo transferi sonrası anne adayı doktorun dediklerine dikkat ederse başarılı bir gebelik ortaya çıkabilir.

Embriyo transferi başarı oranı nedir?

Embriyo transferi başarı oranı yüksektir. Tüp bebek tedavilerinde ortadan kaldırılan olumsuzluklarla birlikte başarılı gebelik oranı yüksektir. Embriyo transferinde kullanılan yöntemler başarı oranında etkilidir. Anne adayının yaşı, embriyo kalitesi, gebelik yeteneği gibi özellikler başarı oranında etkilidir.

Anne adayları taze embriyo transferi ve dondurulmuş embriyo transferinde başarı oranları arasında bir fark olup olmadığını merak etmektedir. Bu iki yöntem arasında bir fark yoktur. Anne adayları ister dondurulmuş embriyo ile ister taze embriyo ile transfer yapmayı tercih etsinde gebeliğin ortaya çıkma oranı arasında büyük bir fark görülmeyecektir.

Embriyo transferi riskleri nelerdir?

Embriyo transferi riskleri çok az olan bir işlemdir. Bu uygulamada ortaya çıkabilecek riskler şu şekildedir;

 • Anne adaylarında çoğul gebelik görülebilir.
 • Transfer işlemi yapılırken embriyo kaybı yaşanabilir.
 • Embriyo fallop tüpleri gibi yanlış bir bölgeye yerleştirilebilir.
 • Anne adayı hafif kramplar hissedebilir. Genellikle acısız bir işlemdir. Çok az kişide hafif düzeyde kramplara rastlanmıştır.
 • Vajinal kanama vajinal akıntı ve enfeksiyon riskleri de bulunmaktadır.

Embriyo transferi riskleri deneyimli bir ekip tarafından tam donanımlı bir ortamda yapıldığından bu riskler yok denecek kadar az olur. Anne adaylarıyla ilgili tüm önlemler alındığı için bir risk oluşması durumunda da hemen uzmanlar tarafından gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız