Embriyo Yapıştırıcı Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Yapıştırıcı Nedir?

Embriyo Yapıştırıcı Nedir?

Embriyo yapıştırıcı; tüp bebek tedavisinde en kritik adımlardan biri olan embriyo transferinde embriyonun rahme tutunma olasılığını arttırmak üzerine kullanılan yeni bir tedavi şeklidir. Embryo Glue olarak da bilinen embriyo yapıştırıcı içinde yer alan hyaluronan maddesi sayesinde embriyonun rahim içinde tutunma olasılığı yükseliyor.

Embriyo transfer tüp bebek işleminin başarıya ulaşmasında çok kritik bir aşamadır. Tüp bebek tedavisinde doktorunuz tarafından en kaliteli embriyolar seçilir.  Yapılan son araştırmalarla birlikte embriyo transferi sırasında embriyo yapıştırıcısının kullanılması rahim tutunmasının %25’e kadar arttığını ortaya koymaktadır.  Bu yöntem daha önce başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş kadınlarda etkili olabilir.

Embriyo yapıştırıcısını kullanarak embriyonun anne rahmine tutunması ve gebelik sürecinin başlaması kolaylaştırılmaktadır.  Bilimsel araştırmalar bu yöntemin gebelik başarısını nitelikli oranda arttırdığını göstermektedir. Ayrıca düşük riski ya da gebelik komplikasyonlarını arttırma gibi bir durumla da karşılaşmıyorsunuz.  Dünyada ortalama 10 yıldır kullanılan embriyo yapıştırıcısı işlemi ülkemizde de birçok merkezde kullanılıyor.

Embriyo yapıştırıcısı konusunda sizlere daha nitelikli bilgiler vermeye çalışacağız;

Embriyo yapıştırıcı kimler için uygundur?

Embriyo yapıştırıcı işlemi tüp bebek tedavilerinin hepsinde kullanılabilecek bir işlemdir. Ancak uzmanlar;

  • Daha önce bir ya da daha fazla tüp bebek tedavisi döngüsü geçirmiş anne adayları
  • 39 yaş ve üzerinde olan anne adayları
  • Sperm ve yumurta kalitesinde düşüklük bulunan tüp bebek tedavilerinde başarıyı bariz oranda arttırmaktadır.

Belirttiğimiz kriterlerde gebeliğin oluşmasına yönelik olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve başarıyı arttırabilmek adına embriyo yapıştırıcı tedavisini kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar bu işlemin %25 kadar bir gebelik olasılığı artışı sağlayacağını ortaya koymaktadır. 35 yaş üzerindeki kadınlarda tüp bebek tedavisinin başarı oranının daha düşük olması embriyo yapıştırıcısı tedavisinin ne kadar önemli bir başarı oranı ortaya koyduğunu göstermektedir.

Tüm bu bilgilerin dışında embriyo yapıştırıcı bebek ya da anne adayı için hiçbir risk barındırmaz.

Embriyo yapıştırıcı nasıl uygulanır?

Embriyo yapıştırıcı nasıl uygulanır?

Embriyo yapıştırıcı rahim içinde yer alan hyaluronan adlı proteini barındırır.  Anne adayının rahimine tüp bebek tedavisi kapsamında seçilen kaliteli embriyolar yerleştirilmeden önce embriyonun bir süre bekletilmesi yoluyla uygulanır. Beklenen süre tamamlandıktan sonra embriyo bu sıvıyla birlikte rahim içine transfer edilmektedir.

Embriyo yapıştırıcı yöntemi çok basit bir şekilde uygulanabiliyor. Rahim içine transfer edilmesi planlanan embriyo ya da embriyolar 30 dakika kadar embriyo yapıştırıcı içinde bekletiliyor. Daha sonra sıvı içinde transfer tamamlanıyor. Yöntemin çalışma mantığı da çok basittir.  Transferi yapılan embriyoların hyaluronan sentezi arttığı için  embriyonun  tutunma olasılığı güçlenir.

Söz konusu yöntem özellikle daha önce tüp bebek tedavisi başarısız olan, 39 yaşından büyük olan ya da embriyo kalitesi düşük olan hastalarda büyük başarı sağlıyor. Bugüne kadar yapılan işlemler ve bilimsel araştırmalar embriyo yapıştırıcı yönteminin bir yan etkisinin olmadığını da ortaya koyuyor.

Embriyo yapıştırıcı işe yarar mı?

Embriyo yapıştırıcı tedavisi ortalama 10 yıldan beri tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak adına kullanılıyor. Uzmanlar ilk çıktığı yıllarda başarı konusunda yeterli araştırma olmadığı için şüpheli yaklaşıyordu.  İmplantasyon şansını arttıran ve maliyeti de son derece düşük olan bu uygulama son yıllarda yoğun olarak kullanılmaya başladı.

Embriyo yapıştırıcı birçok tüp bebek merkezi tarafından kullanılıyor. Son yıllarda bilimsel araştırmaların da artmasıyla bu uygulama daha ümit verici hale geldi. Bu yapıştırıcının gerçek bir yapıştırıcı olduğunu düşünmeyin.  Rahim içinde yer alan bir protein olarak bilinen hyaluronan içeren bir formüle sahiptir.  Karmaşık bir yapıya sahip olan embriyo rahime tutunurken embriyo yapıştırıcı sayesinde bu tutunma daha da kolaylaşır. Yapışkan etkiyle birlikte implatasyon oluşma şansı yükselecektir.  Daha çok başarısız tüp bebek tedavisi gerçekleştiren kadınlarda başarı şansını yükseltmek adına uygulanmaktadır. Yani doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda sizler de embriyo yapıştırıcı işleminin başarıyı arttıracağına yönelik araştırmalar yapabilirsiniz. Ancak embriyo yapıştırıcının tüp bebek tedavisini mutlaka başarıya ulaştıracağına dair bir fikir edinmeniz de yanlış olacaktır.

40 yaş üstü kadınlarda gebelik şansı nedir?

Günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklerde evlilik yaşı arttı. İnsanların çalışma hayatına girmesi ya da eğitim süresinin uzaması evlilik yaşını da arttırdı. Bu duruma bağlı olarak çocuk sahibi olma planları da daha ilerleyen yaşlara geldi. Yaş ilerledikçe kadınlarda gebelik olasılığı düşmektedir. Çeşitli kısırlık durumları ya da yaş tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerin sayısının artmasına yol açıyor.

İlginizi çekebilir: İleri Yaşta Gebelik Mümkün mü?

20 yıl önce kadar yoğunlaşmaya başlayan tüp bebek tedavisinde çiftler için başarı oranı ortalama %0 kadardır. Ancak yaşanan gelişmeler ve başarıyı arttırıcı uygulamalar sayesinde tüp bebek tedavisinde başarı oranı %50’nin üzerine çıktı.  Bir ya da iki embriyo transferi yapılarak artık gebelik başarılı olabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yeni ilaçlar ve tedavi sürecindeki ek uygulamalar hataları en aza indiriyor ve tüp bebek tedavisinde başarı oranını en yükseğe çıkarıyor.  Günümüzdeki çalışmalar ve modern uygulamalar sayesinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 40 yaş üzerindeki anne adaylarında tüp bebek tedavisinde başarı oranı artış gösterdi.

Tüp bebek tedavisinde artık kullanılan ilaçlar daha az dozda kullanılıyor. Bu sayede yan etkiler de en aza iniyor. Embriyo yapıştırıcı uygulaması tüp bebek tedavisinde özellikle 40 yaş üstü kadınlarda gebelik şansını belirgin oranda arttıran uygulamalar arasında yer alıyor.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız