Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/ivoxtupb/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Embriyoların Dondurulması Tüp Bebekte Gebelik Şansını Nasıl Etkiler? - İVOX Tüp Bebek Merkezi Embriyoların Dondurulması Tüp Bebekte Gebelik Şansını Nasıl Etkiler?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyoların Dondurulması Tüp Bebekte Gebelik Şansını Nasıl Etkiler?

Embriyoların Dondurulması Tüp Bebekte Gebelik Şansını Nasıl Etkiler?

Embriyoların başarıyla dondurulması ve çözdürülmesi, yardımcı üreme teknolojisindeki en büyük gelişmelerden biridir. Tüp bebek tedavisi uygulanan birçok doğurganlık hastası, donmuş embriyoların avantajlarından yararlanmaktadır. Embriyo dondurma tekniklerinde hızlı dondurma teknolojisi olan vitrifikasyon, bu prosedürün sonuçlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Günümüzde dondurulmuş embriyo kullanan hastalar, taze embriyo transfer döngüleriyle eşit veya daha iyi başarı oranlarına sahiptir.

Embriyo dondurma nedir, neden yapılır?

Embriyo dondurma; önceki tüp bebek tedavisi döngüsünde elde edilen embriyoların, daha sonra kadının rahmine transfer etmek üzere dondurulması işlemidir. Dondurulmuş embriyolar depolanır ve gerektiğinde çözdürülerek kullanılır.

Embriyo dondurma işlemi uygulanan hastaların, gelecekteki doğurganlık tedavileri döngülerinde zamandan ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlanır. Bunun nedeni, embriyo oluşturmadan önce kadına yumurta gelişimi için uygulanan tedavinin ve yumurta toplama işleminin tekrar yapılmayacak olmasıdır. Embriyo dondurma prosedürünü tercih etmenin diğer bir nedeni de, bireylerin daha sonra ebeveyn olma seçeneklerini korumak istemesidir. Kanser tedavileri, yaşın ilerlemesi veya yaralanma riski gibi faktörler, insanların bu tercihi göz önünde bulundurmalarının nedenlerindendir.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru

Embriyo dondurma nasıl yapılır?

Doğurganlık uzmanları, embriyoları dondurmak için iki yöntem kullanabilir. Bunlar; vitrifikasyon (hızlı dondurma) ve yavaş programlanabilir dondurmadır. İşlemler çok farklı olmasına rağmen, her biri embriyonik hücreleri soğutmak suretiyle çalışır.

Dondurulan embriyolar için en büyük endişe, embriyo çözüldüğünde ortaya çıkan buz kristallerinin hücrelere zarar vermesidir. Kriyoprotektanlar, donma işlemi sırasında suyun kristalleşmesini önleyerek biyolojik dokunun zarar görmesini önlemek için kullanılır.

Yavaş dondurma yönteminde embriyologlar, embriyoları aşama aşama soğutan özel bir makineye yerleştirir. Daha sonra kriyoprotektanlar eklenir ve embriyolar donduğunda, -196 derecedeki sıvı azot içinde depolanır. Bu işlem yaklaşık iki saat sürer.

Vitrifikasyon yönteminde ise, embriyolar çok daha yüksek konsantrasyonlu kriyoprotektan içeren bir çözeltiye yerleştirilir.  Embriyolar sıvı azot içerisine daldırılarak, anında cam benzeri maddeyle dondurulur. Böylece embriyo, buz kristallerinin oluşma şansı olmadan depolanır ve embriyo çözüldükten sonra canlılık şansı artar. Vitrifikasyon, yeni ve başarılı bir tekniktir.

Kullanılan iki yöntemde de, dondurulmuş embriyolar için zaman kavramı durdurulur. Hücre büyümesi veya ölümü de dahil olmak üzere, embriyo içindeki tüm biyolojik aktivite sona erer. Gerektiğinde, kriyoprotektanları çıkarmak ve hücrelerin içindeki suyu geri kazanmak için embriyolar yavaşça çözülür. Dondurulmuş embriyolar belirsiz bir süre boyunca saklanabilir.

Embriyoların dondurulması tüp bebek tedavisinde gebelik şansını nasıl etkiler?

Dondurulmuş embriyoların avantajları nelerdir?

Yapılan çalışmalar doğrultusunda, dondurulmuş embriyo transferlerinin başarılı olduğuna dair birçok kanıt elde edilmiştir. Bunun yanı sıra, bazı kadınlar için başarı oranları, taze embriyo transferlerinden çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Progesteron düzeyi yüksek olan 35 yaş üstü kadınlarda, dondurulmuş embriyo transferlerinin devam etmekte olan gebeliğe neden olma olasılığı %73 olarak belirlenmiştir.

Ancak, her bir hastanın benzersiz olduğunu ve her embriyo transferinde gebelik olasılığına katkıda bulunabilecek bireysel faktörlerin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Tüm embriyolar hamilelik için aynı potansiyele sahip değildir ve her biri donma / çözülme sürecinden farklı şekilde etkilenir.

Kişisel başarı oranını etkileyebilecek etkenler şöyledir:

 • Genetik faktörler,
 • Doğurganlık geçmişi,
 • Kadının yaşı,
 • Kilo ve sigara bağımlılığı dahil yaşam tarzı faktörleri,
 • Kısırlığa katkıda bulunan koşullar,
 • Yumurta kalitesi ve geri kazanılan yumurta sayısı,
 • Sperm kalitesi,
 • Laboratuvar ortamının kalitesi,
 • Tedavi ekibinin beceri ve yetkinliği.

Dondurulmuş embriyoların avantajları nelerdir?

Dondurulmuş embriyolarının sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Hastalara ek döngü olanakları sunar:

Taze embriyo transferi başarısız olursa, yumurtalık stimülasyon ilacı kullanılmadan veya başka bir yumurta alımı yapmadan donmuş embriyolarla tekrar transfer aşamasına geçilebilir.

 • Daha az maliyetlidir:

Dondurulmuş embriyo döngüleri hastalar için daha az maliyetlidir. Çok sayıda izleme kontrolleri, yumurta alımı, döllendirme, veya embriyo kültürüne ihtiyaç olmadığından tedavi maliyetleri azalır.

 • Basit bir prosedürdür:

Dondurulmuş embriyo döngüleri kolaydır; çünkü yumurta alımı için gerekli olan cerrahi işlemlere gerek yoktur. Döngünün başlangıcında, rahim iç duvarını hazırlamak için östrojen enjeksiyonları kullanılır ve sadece üç günde bir uygulanır. Günlük kas içi progesteron ise, döngünün ilerleyen saatlerinde eklenir.

 • Over hiperstimülasyon sendromu riski azalır:

Daha fazla yumurta sayısı elde etmek için yapılan tedaviler, yumurtaların aşırı sayıda gelişmesi olarak bilinen over hiperstimülasyon sendromunu ortaya çıkarabilir. Potansiyel uyarı işaretleri gördüğü durumlarda, bir sonraki tüp bebek tedavisi için mevcut tüm embriyoların dondurulması önerebilir.

 • Genetik testler uygulanabilir:

Bazı genetik koşulların çocuklarına geçme riski olan çiftler için preimplantasyon genetik tanı (PGT) adı verilen bir tetkik yapılmalıdır. Bu teste ek olarak, dondurulmuş embriyolarda preimplantasyon genetik taraması (PGS) da uygulanabilmektedir. PGS, Down sendromuna neden olan trizomi 21 gibi kromozom sayısındaki anormallikleri ve implantasyon başarısızlığına, düşüğe yol açması muhtemel pek çok diğer anormalliği tespit edebilir. Test; tekrarlayan gebelik kaybı olan ve kromozomal anormallikler açısından daha yüksek risk altında bulunan ileri yaştaki kadınlar için tavsiye edilir.  Bu tetkikler, canlı doğum oranlarında iyileşme sağlayacaktır.

 • Biyolojik saati durdurur:

Dondurulmuş embriyolar gelecek zamana dek üreme potansiyelini koruyarak, bireylere istenilen ailelerini büyütme şansı vermektedir. Yumurtanın ve spermin yaşı ile ilgili etkenleri koruduğu için biyolojik saati askıya alabilir. İlerleyen yaşlarda da, kadının kendi yumurtalarıyla oluşmuş bir embriyo ile hamile kalabilir ve doğum yapabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız