Era Testi Nedir, Kimlere Uygulanır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Era Testi Nedir, Kimlere Uygulanır?

Era Testi Nedir, Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi (IVF), çeşitli tanıların oluşturduğu kısırlık vakalarında ve tüm yaş gruplarında uygulanabilen en başarılı fertilite tedavisidir. Bu tedavinin olumlu sonuçlanabilmesindeki temel unsur, embriyo transferi sonrasında embriyonun rahime yerleşebilmesidir.

Embriyo transferinin başarısız olması sonucunda oluşabilecek hayal kırıklıklarını önlemek için, sperm ile yumurtanın bir kombinasyonu olan embriyoyu ve embriyonun yerleştirileceği ortamı da göz önünde bulundurmak gerekir. Endometrial astar; embriyonun yerleşeceği; başarılı bir hamilelik ile doğru orantılı olan rahimdeki özel dokudur. Klasik tüp bebek döngülerinde ultrason ile değerlendirilen bu dokunun, implantasyon şansını optimize etmek için ve endometrial alıcılığı değerlendirmek için Era testi geliştirilmiştir.

Era testi nedir?

Endometrial receptivity array (ERA) olarak bilinen Era testi; endometrial iç duvarın embriyo implantasyonu için hazır olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek tanısal bir prosedürdür. Endometrial biyopsi, moleküler analizi için endometriyum adı verilen rahim iç duvarının küçük bir numunesinin alınmasını içermektedir. Genler, endometriyumun alıcı hale gelmesi için hazırlanmasından sorumludur. Testin işleyişi, önemli sayıda değişken içeren karmaşık bir biyolojik süreçtir.

Era testi neden yapılır?

Doğurganlık sürecinde ilk olarak, yumurtalıklarının bir yumurta bırakması gerekir. Bu işlem, yumurtlama olarak bilinir. Serbest bırakılan yumurtalar, yalnızca 12 ile 24 saat boyunca aktiftir.  Yumurta, fallop tüplerine ulaşan spermler ile döllenmelidir. Oluşan embriyo, gelişiminin blastosist aşamasında rahim içerisine implante edilir. İmplantasyonun gerçekleşmesi için, rahim iç duvarı bir embriyoyu alıp besleyebilmelidir. Rahim iç duvarı, her aylık döngüde implantasyon penceresi olarak bilinen 4-5 günlük süre boyunca en alıcı halindedir.

Hamileliğin oluşması biyolojik bir zaman çizelgesine tabidir. Embriyonun rahim iç duvarına başarılı bir şekilde implante edilebileceği kısa bir süre zarfı vardır. Tüp bebek tedavisinde de, döngü başına bir veya iki adet yüksek kaliteli embriyo aktarıldığı ardışık üç döngüden sonra dahi hamilelik meydana gelmezse tekrarlayan implantasyon başarısızlığı tanısı koyulur. Endometrial astarla ilgili problemler, tekrarlayan gebelik kaybı veya çoklu başarısız embriyo transferleri yaşayan kadınlarda kısırlığın nedenlerinden biridir.

Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı tanısı konulan kadınlar; anatomik değerlendirme, kan pıhtılaşma testleri ve genetik testler içeren değerlendirmelere tabi tutulur. Ancak, gebeliğin başarılı olması için spesifik bir rahim ortamı gerekli olduğu göz önüne alındığında, rahimin incelenmesi gerekebilir. Endometrial astarın kalınlığını ve şeklini incelemek için genellikle ultrason teknolojisini kullanılır. Ultrason bu aşamada standart bir prosedür olsa da, uygun bir endometrial astara sahip olan ve morfolojik olarak yüksek kaliteli embriyo transferi gerçekleşmesine rağmen hamile kalmayı başaramayan birçok kadın mevcuttur. Era testi sonuçları, bu kadınlarda ideal implantasyon penceresini tahmin etmek için kullanılır. Era; endometrial astarı moleküler seviyede analiz edebilir ve 248 geni değerlendirerek implantasyon penceresi hakkında daha fazla bilgiyi ortaya çıkarır.

Era testi kimlere uygulanır?

era testi kimlere uygulanır?

Era testi implantasyon başarısızlığıyla sonuçlanan tüp bebek tedavi döngüleri geçiren, tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan, infertilite tedavisi gören kadınlar için uygun bir tetkiktir.

Era testi, rutin doğurganlık değerlendirmesinin bir parçası değildir ve ilk kez tüp bebek döngüsü uygulanacak olan hastalar için önerilmemektedir. Uzman laboratuvarlarda gerçekleştirilen, biyopsi yapılan genetik testler incelikli işlemler ve maliyet gerektirir.  Bu nedenle Era testi, en iyi embriyolara sahip olan ve mukozanın normal birikimine rağmen yinelenen başarısız embriyo transferleri geçirmiş kişiler için önerilir.

Era testi nasıl yapılır?

Era testi, embriyo transferinden yaklaşık 1 ay önce gerçekleştirilir. Embriyo transferine hazırlanırken olduğu gibi, testten önce de kadınlara östrojen ve progesteron gibi hormon takviyeleri verilir. Embriyo transferinin gerçekleşmesi planlanan günlerde ise bir endometrial biyopsi yapılır.

Era prosedürü rahim iç duvarındaki gen gruplarını inceler. Genlerin durumu, mukozanın kabul edilebilirliği ölçümlenir. Böylece, endometriyumun implantasyona tam olarak hangi gün hazır olduğunu belirlemek mümkündür.

Biyopsi, minimum rahatsızlık veren basit bir uygulamadır. İşlem sırasında vajina içerisine pipel adı verilen küçük bir alet yerleştirilir. Hekim, rahim iç duvarından bu alet yardımıyla doku numunesi elde eder. Bazı kadınlar işlem sırasında veya sonrasında kramp veya hafif kanama yaşayabilir. Numune, embriyo implantasyonu için en ideal zamanı belirlemek üzere moleküler analizin yapıldığı bir laboratuvara gönderilir.

Era testi sonucu nasıl yorumlanır?

Era testi sonucu üç farklı şekilde değerlendirilebilir:

  1. Alıcı değil: Endometriyum bir embriyoyu almaya henüz hazır değildir ve implantasyonun oluşma olasılığı düşüktür.
  2. Alıcı: Endometriyum, implante edilmesi muhtemel olan embriyoyu almaya hazırdır.
  3. Post-alıcı: Endometriyum, embriyo implantasyonu için en üst düzeye ulaşmıştır fakat o aşama sonlanmıştır.  Bu durumda da,  embriyonunun implante olma olasılığı düşüktür.

Endometriyum alıcı olarak belirlenirse, gelecek döngüde de aynı zamanlama kullanılarak embriyo transferi yapılabilir. Ancak sonuç olumsuz ise, implantasyon penceresinin yer değiştirdiği düşünülür ve progesteron zamanlaması değiştirildikten sonra embriyo transferinin gerçekleşmesi planlanır. Doğru implantasyon penceresi tanımlandıktan sonra, gelecek döngüde kişiselleştirilmiş bir embriyo transferi gerçekleştirilir.

Era testi, tüm koşullarda gelecekteki hamileliğin oluşmasına etki edememektedir. Düşük embriyo kalitesi veya kan hastalıkları gibi faktörlerin de implantasyon başarısızlığına neden olabileceği bilinmelidir.

Era testinin avantajları nelerdir?

Era testini, implantasyon penceresini belirlemek için kullanılan diğer tüm yöntemlere oranla daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarını azaltır, implantasyon olasılığını arttırır ve bireylerin ebeveyn olma planlarının kısa süre içerisinde gerçekleşmesine olanak verir.

Tüp bebek tedavisinin maliyetli bir tedavi yöntemi bilinir. Era testi ile bir dizi döngünün gereklilikleri sona ereceği için finansal olarak da tasarruf sağlanacaktır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız