Fazla Kilolar Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Fazla Kilolar Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Fazla Kilolar Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Kısırlık, belirli bir süre boyunca doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayan çiftleri tanımlayan problemdir. Doğurganlık şansını azaltan çok sayıda faktör bulunmaktadır. Yenilen besinler, tüketilen alkol veya kafein miktarı, düzensiz yaşam tarzı alışkanlıkları gibi etkenlerin olumsuz özellikleri bulunmaktadır.

Bir bireyin fazla kilolarının, genel sağlığı üzerinde önemli bir rol oynadığı ve doğurganlığı azalttığı bilinmektedir.  Tüp bebek tedavisi, kısırlık problemi yaşayan çiftler için özel olarak tasarlanmış bir prosedürdür. Ancak fazla kilolar ve tüp bebek tedavisi arasındaki ilişki ters orantılıdır. Tüp bebek üzerinde olumsuz etki oluşturabilecek her problem, tedavi aşamaları başlamadan önce çözümlenmelidir.

Başlamadan önce içeriğimize mutlaka bakmalısınız: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/tup-bebek-ivf-nedir-nasil-yapilir/

Fazla kilolar hamile kalmayı nasıl etkiler?

Her vücut tipi birbirinden farklıdır ve kilo aralığı vücut kitle indeksine göre belirlenir. Vücut kitle indeksi, kişinin boy ve kilo birimleri üzerinden yapılacak bir hesaplamadır. Buna göre; 19 ve altı aşırı zayıf, 19-24 arası normal kilolu, 25-29 arası fazla kilolu, 30 ve üzeri ise obez olarak sınıflandırılır.

Yumurtalıklar, kadınlık hormonu olan östrojen üretir. Yağ hücreleri de östrojen üretimi yaptığı için kilo alırken, yağ hücreleri büyür ve daha fazla östrojen salgılanır. Çok fazla doğal östrojen yumurtlamayı ve adet döngüsünü etkileyebilir.

Fazla kilolu veya obez kadınların çoğunlukla yumurtlama problemleri mevcuttur. Ayrıca polikistik over sendromu, düzensiz adet döngüsü ve yumurtlamanın tamamen durması da kısırlığa neden olan başlıca etkenlerdir. Bununla birlikte, normal yumurtlama döngüsü olan fazla kilolu kadınların normal kilolu kadınlara oranla daha düşük gebelik oranları bulunmaktadır. Hamile kalmadan önce yapılacak tetkikler tiroit hastalığı, insülin direnci, diyabet gibi gebeliği etkileyen obezite ile ilgili diğer rahatsızlıkların belirlenmesine yardımcı olabilir.

Fazla kilolar tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Vücut kitle indeksi yükse olan kadınların, sayısız üreme problemi ile karşı karşıya kalma riski mevcuttur. Özellikle obez kadınlar, yumurtlama problemleri nedeniyle daha yüksek kısırlık oranına sahiptir. Kısırlığa sebep olan nedenin karmaşıklığı, tüp bebek tedavisinin de başarısını etkileyecektir.

Fazla kilolu olan kadınlara uygulanan tüp bebek tedavisi esnasında meydana gelmesi muhtemel komplikasyonlar şöyledir:

  • Doğurganlık ilaçlarının yanıt vermemesi:

Tüp bebek tedavisinin ilk aşamalarından biri, doğurganlık ilaçları ile yumurtlama sisteminin düzenlenmesidir. Yapılan çalışmalar, fazla kilolu kadınlar için daha yüksek dozlarda doğurganlık ilaçları gerektiğini, buna rağmen yanıt alma oranının daha düşük olduğunu göstermiştir.

  • Doğurganlık ameliyatı sırasında artan risk:

Bazı fizyolojik sorunlar doğurganlığı azaltır ve tüp bebek tedavisinden önce bu sorunlar cerrahi yöntemlerle çözümlenmelidir. Aynı zamanda, tüp bebek tedavisi aşamalarından biri olan yumurta toplama süreci de cerrahi bir işlemdir. Fazla kilo, tüm ameliyatlarda olduğu gibi doğurganlık ameliyatlarında da risklidir. Özellikle iyileşme süresi ve ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar, normal kilo aralığında olan kadınlara göre daha fazladır.

  • Sağlıklı embriyoların oluşturulamaması:

Sağlıklı kilo aralığındaki kadınlar, fazla kilolu olan kadınlara oranla daha sağlıklı yumurtalar üretebilir. Tüp bebek tedavisinde yumurtalar toplandıktan sonra alınan spermlerle birleştirilerek embriyo oluşturulmalıdır. Sağlıklı yumurtalar yoksa sağlıklı embriyoların üretilme oranı da oldukça düşük olacaktır.

  • Gebelik komplikasyonlarının çoğalması:

Sağlıklı embriyolar ile oluşan gebeliklerde problemlerin oluşma riski oldukça düşüktür. Ancak fazla kilolu kadınlarda oluşturulan embriyoların sağlıksız olma ihtimali yüksek olduğu için komplikasyonlar da çoğalacaktır. Gebeliğin düşük ile sonlanması, bebekte doğum kusurlarının bulunması, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), gebelik diyabeti, yüksek doğum ağırlığı, erken doğum ve doğum riskleri önemli komplikasyonlardandır. Aşırı kilolu annelerden doğan bebeklerin spina bifida gibi nöral tüp defektleri, kalp kusurları, obezite, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi problemlere sahip olma oranı yüksektir.

Erkeklerde fazla kilo tüp bebek tedavisi için önemli midir?

erkeklerde fazla kilo ve tüp bebek

Erkeklerde fazla kilo ve obezite, testosteron seviyelerindeki değişiklikler ve üreme için önemli olan diğer hormonlar ile ilişkili olabilmektedir. Düşük sperm sayısı ve düşük sperm motilitesi, fazla kilolu erkeklerde daha sık görülmektedir. Ayrıca genital bölgede oluşan yağ tabakaları, testislerdeki sıcaklığı arttırarak spermlerde kromozomal bozuklukları meydana getirebilir.

Yeterli miktarda ve kalitede spermin doğal yollarla elde edilememesi durumunda bazı kısırlık tedavileri ve ek prosedürler gerekebilir. Her bir spermin doğrudan yumurta hücresine enjekte edildiği mikroenjeksiyon, sağlıklı spermlerin diğer spermlerden ayrıştırılabildiği IMSI veya spermlerin doğrudan testislerden alındığı mikro TESE gibi yöntemler embriyo oluşturma başarısını arttırabilir. Ancak, bu prosedürlerin maliyetli olduğu ve ek süre gerektirdiği unutulmamalıdır.

Tüp bebek başarı oranı fazla kilolu kadınlarda nasıl attırılır?

Kilo vermek doğurganlık problemlerini hafifletir, hormon seviyelerini düzenler, gebe kalmayı kolaylaştırır ve hamilelikte oluşabilecek riskleri azaltır. Fazla kilolu olan bireylerin, tüp bebek tedavisi öncesinde başarı oranını arttırmak için kilo vermeleri önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

  • Fiziksel aktiviteyi arttırma:

Egzersiz, kilo vermenin ve genel sağlık durumunu korumanın en iyi yöntemidir. Aynı zamanda, hormon düzeylerini de dengelemektedir. Her gün belirli zaman dilimlerinde yapılacak olan yürüyüş, koşu, pilates ve yüzme gibi fiziksel aktiviteler, tüp bebek tedavisi başarı oranını arttırabilir.

  • Bol su tüketme:

Günde en az 2 litre su içmek, vücudun tüm fonksiyonlarının düzenlenmesine ve kilo verilmesine yardımcı olacaktır.

  • Sağlıklı beslenme:

Yalnızca doğurganlık tedavileri için değil, sağlıklı yaşam sürmek isteyen tüm bireylerin de sağlıklı beslenmesi zorunludur. Kilo vermek isteyen kişiler yağlı yiyeceklerden, hazır gıdalardan, işlenmiş ve katkı maddeleri bulunan besinlerden uzak durmalıdır. Sebze, meyve, yağsız et ve tahıl grubundan dengeli bir beslenme programı oluşturmak önemlidir. Büyük porsiyonlar yerine, sık öğünler ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir. Sağlıklı, dengeli, bireysel bir beslenme programı oluşturmak için uzman yardımı alınması tavsiye edilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız