Geç Döllenme Nedir, Kimlerde Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Geç Döllenme Nedir, Kimlerde Olur?

Geç Döllenme Nedir, Kimlerde Olur?

Bir kadının normal şartlarda, herhangi bir rahatsızlığı yoksa,  ortalama adet dönemi süresi 28 günde birdir, yani bir adetin başladığı günden diğer adetin başlangıç gününe kadar geçen süre yaklaşık olarak ortalama alındığında 28 gün olur. Genel anlamda normal olarak kabul edilen süre aralığı ise 21-35 gün arasında olmaktadır. Her kadının adet döngüsü ve tabii yumurtlama dönemi farklıdır. Kişiler arasında bir kıyaslama yapılmamalıdır. Her kadının yapısı farklı olmaktadır.

Geç döllenme nedir bu konuyu açıklamadan önce, geç olmayan yani normal zamanda yumurtlama ve döllenme nasıl olur sizlere bu konuyu aktaralım.

Adet döneminde yumurtlama ne zaman gerçekleşir?

Kadında yumurtalıklarda meydana gelen yumurtlama fonksiyonu normal bir adet döneminde adetin başlamasından 14 gün önce meydana gelir. Bu normal kabul edilen bir yumurtlama süresidir. Geç yumurtlama durumunda ise adet döngüsü süresinde aralık artar ve dolayısıyla yumurtlama zamanı da atar. Eğer bu dönem içinde cinsel birleşme meydana gelirse döllenme de geç meydana gelir demektir. Cinsel birleşme olmaz ve döllenme gerçekleşmezse, adet kanaması geç meydana gelmiş olur. Kısaca genel olarak adetleri sürekli düzenli olan bir kadının bir adeti geç başlarsa o ay geç yumurtlama olduğu tahmin edilir. Adet gecikmiş olur. Ancak geç döllenmenin kadın açısından hissedilen bir belirtisi yoktur.

İlginizi çekebilir: Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

Geç yumurtlama veya geç döllenme ile gebelik haftası tahmini değişebilir mi?

geç döllenme nedir

Geç yumurtlama yaşayan bir kadın, o ay gebe kalırsa adet olmayacaktır ve geç yumurtlama olduğunu da zaten fark etmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü bu konuda bir belirti hissetmeyecektir. Ancak kadının son adet tarihine göre hesaplaması yapılan muhtemel gebelik haftası tahmini, ultrasonda görülen gebelik haftası süresinden daha fazla çıkacaktır. Çünkü gebeliğin hafta sayısı son adetin başladığı ilk güne göre hesaplanır. Ultrasonda ise gebeliğin sürecine göre hesaplanır. Gebeliğin süreci ise son adet ile ilgili değil, döllenme olan günle ilgili olarak hesaplanır, çünkü gebelik bu günden sonra büyümeye başlar. Normalde son adetin başlangıcı ile yumurtlama arasında yaklaşık 2 hafta fark olması kabul edilir, bu nedenle de gebelik haftası bu durum göz önüne alınacak şekilde hesaplanır. Ancak geç döllenme olduğu zaman adetin başlangıcı ile yumurtlama arasında yaklaşık 3 hafta fark olacağı için, adete göre hesaplanan gebelik haftası 1 hafta daha büyük çıkacaktır. Bu durumda ultrasonla hesaplanan gebelik haftası dikkate alınır ve gebelik ile doğum takipleri bu tarihe göre planlanır. Doktorunuz size bu tarihi verecektir ve bu tarihe göre size bir planlama yapacaktır.

Geç döllenme vücutta bir sorun mu var demektir?

Bir kadının gebe kalma olasılığının en fazla olduğu dönem tabii ki yumurtlama dönemidir. Bu dönemde yumurtalıktan salınan yumurta folikülünden çıkar ve artık yolculuğuna başlar. Eğer cinsel birleşme olursa spermle birleşip döllenmeyi yaşamak için hazırdır. Döllenme olmazsa da adet kanaması ile vücuttan atılır.

Geç döllenme ya da geç yumurtlama aslında vücutta özellikle de üreme sisteminde bir problem var demek değildir. Gebeliğin oluşması ya da devamlılığı ile de bir bağlantısı yoktur. Düşük yaşanması, kanama olması ya da diğer sorunlarla da bir ilişkisi olmaz.

Sadece yapacağı sorun gebelik haftasının kaç haftalık olduğu konusunda yanıltıcı olabilir.

Geç döllenme kimlerde görülür?

geç döllenme kimlerde görülür

Adet döngüsünün düzenini etkileyen her faktör, yumurtanın geç döllenmesine de neden olabilir. Sık sık adet düzensizliği yaşayan ya da adet tarihinde önemli ölçüde sapmalar görülen kadınlarda geç döllenmenin meydana gelme olasılığı her zaman daha yüksektir. Stres, hormon ilaçları, miyom, polip oluşumları, pelvik enfeksiyonlar, polikistik over sendromu, hipofiz bezinden kaynaklanan sorunlar gibi birçok etken adet düzeninde olumsuz etkiler yaratır. Adet tarihinin beklenenden daha ileri bir tarihte olması, geç döllenmenin oluşması için en uygun ortamı da hazırlar.

İlginizi çekebilir: Adet Düzensizliği Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Geç döllenme olması durumunda gebelik ne zaman belli olur?

Gebelik testleri, kanda gebelikle ilgili hormon seviyesinin ölçülmesi ile sonuç verir. Embriyonun meydana gelmesi ve rahim iç duvarına sağlıklı bir şekilde tutunmasından sonra vücutta gebelik hormonları aktif olarak üretilmeye başlar. Her gün düzenli ve hızlı şekilde yükselen bu hormon seviyelerinin gebelik testlerinde  ortaya çıkacak hale gelmesi, genellikle beklenen adet tarihinin gecikmesiyle aynı döneme denk gelir.

Evde kolaylıkla uygulanabilen idrar ile gebelik testlerinin doğru sonuç verebilmesi, beklenen adet tarihinin 3-5 gün sonrasında olacaktır. Geç döllenme olduğunda ise bu süre biraz daha uzayacak demektir. Döllenen yumurtanın rahime sağlıkla tutunup, hormonları aktif hale getirmesi ise belli bir zaman alabilmektedir. Her kadında kendi metabolizmasına bağlı olarak bu durum değişiklik gösterebilir.

Kadınlarda yumurtlamaya engel olan nedenler nelerdir?

Kadınlarda yumurtlamaya engel olan en önemli faktör kadının yaşı olmaktadır. Kadınların yaşı ilerledikçe, yumurtalıklardan düşük kaliteli yumurtalar çıkmaya başlar. Bunun sonucunda da yumurtlamama sorunları ortaya çıkabilir ya da yumurtalar döllenmeyecek kadar kalitesiz olabilir. Ayrıca bu durum adet döngüsünün de düzensiz olmasına neden olur ve de geç döllenmeye neden olan net bir sebep olarak ortaya çıkar.

Bir diğer neden ise, polikistik over sendromu adı verilen ve çok sık görülen yumurtlama bozukluğu rahatsızlığıdır. Polikistik over sendromunda, yumurtalıklarda oluşan yumurta beklenen olgunlaşma sürecine giremez. Buna bağlı olarak da yumurtlama oluşmaz ya da yumurtlama çok nadir olarak meydana gelir.

Tiroid hormonundaki bozukluklar, hormonal dengesizlikler de yumurtlama ve yumurta kalitesinde sorunlar yaratabilir.

Tüm bu belirtilen faktörler detaylı olarak değerlendirilip, sorunların kökenine inilerek tedavi süreci planlanmalıdır. Tüm bu faktörler tedavi edildikten sonra geç döllenme durumu da ortadan kalkabilir.

Nedir bu polikistik over: Polikistik Over Sendromu Nedir?

Geç döllenme gebelik ile ilgili kan tahlilinde ne zaman ortaya çıkar?

Bir gebeliğin olup olmadığı, tutup tutmadığı konusunda en güvenilir yöntem kanda gebelik testidir. Kan testleri ile artık erken dönem gebelikleri bile tespit edilebilir. Kadında beklenen adet tarihinin öncesinde yapılan bir testin sonucu, eğer mevcut bir gebelik söz konusuysa, pozitif olarak çıkacaktır. Pozitif sonuç alınan bir kan tahlilinden sonra yapılacak olan vajinal ultrason görüntülemede gebeliğe dair bulgulara henüz rastlanmaması geç döllenme ile oluşan gebeliklerde normal olarak kabul edilir. Böyle bir durumda doktorunuz sık aralıklarla ultrason takibi ve kan testlerinin yeniden tekrarlanmasını isteyecektir. Gebelik kesesi oluşana kadar özenle takip gerekecektir.

Geç döllenme bebeğin cinsiyeti konusunda etkili olur mu?

Geç döllenme diğer hiçbir konunun üzerinde etkili olmadığı gibi bebeğin cinsiyeti konusunda da etkili olmaz. Geç döllenme sonucu meydana gelen gebeliklerde bebeğin kız ya da erkek olması şansı da bu şekilde etkilenmez. Sadece gebelik süresi değişir.

Geç döllenmenin olabilecek tek dezavantajı, son adet tarihi ile hesaplanan mevcut gebelik haftasının ultrason verileri ile uyumlu olmaması olacaktır. Örneğin; son adet tarihine göre 10 haftalık olarak hesaplanan bir gebelik, ultrason takibine göre 8 haftalık olarak görülebilir. Böyle bir durumda öncelikle ultrason verileri dikkate alınmalı veya iki tarihin de ortalaması alınarak bir gebelik hesaplama süresi elde  edilmelidir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  • Havva tepe

    Selamlar son adet tarihi 7 mayıs 25 mayısta cinsel birliktelik oldu normal adet tarihi 4 mayıs hala lekelenme yada mens durumu yok hcg testi negatif çıkıyor geç döllenme olabilirmi

  • Havva tepe

    Selamlar son adet tarihi 7 mayıs 25 mayısta cinsel birliktelik oldu normal adet tarihi 4 haziran hala mens durumu yok hcg testi negatif çıkıyor geç döllenme olabilir mi

Bir yorum yazınız