Hamilelikte Gaz Sancısı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelik, birçok değişimin 40 haftalık süreç içerisinde yaşandığı biyolojik bir dönemdir. Bu dönemde, kadın vücudu sürekli olarak fiziksel ve hormonal değişikliklerle karşı karşıya kalmaktadır. Hamilelikte gaz sancısı en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve genellikle basit yaşam tarzı değişiklikleriyle düzenlenebilir.

Hamilelikte gaz sancısı neden olur?

İnsan vücudunda iki tür kas vardır. Bunlar; kontrol edebilen kaslar ve kontrol edilemeyen düz kaslardır.  Düz kaslar, bilinçli kontrolün dışında hayati bir işleve sahiptir ve bilinçsiz olarak kasılıp gevşemektedir. Rahim, gastrointestinal kanal ve mesaneyi düz kaslar çevrelemektedir. Gastrointestinal kanal etrafındaki düz kaslar, kanalı otomatik olarak gerip gevşetir. Aynı işlem rahim için de geçerlidir.  Hamilelikte rahim genişlediği için, mide ve bağırsak kasları istenilen şekilde hareket edemez. Genişleyen rahim kaslarının da gerilmesiyle birlikte vücut, kasılmaları yumuşatmak için daha fazla progesteron hormonu salgılar. Ancak bu durum, gastrointestinal kanal dahil tüm düz kasların gevşeme problemini yaratır. Progesteron hormonu, kanalı gevşettiği için yiyecekle birlikte daha fazla havanın geçmesine neden olur. Bağırsakların yavaş çalışmasının amacı, besinleri ayrıştırmak ve fetüse taşımak için zaman kazandırmaktır. Bunun sonucunda ise hazımsızlık, mide ekşimesi, şişkinlik ve aşırı gaz sorunu oluşur.

Progesteron hormonu besinlerin sindirimini de yavaşlatır. Enzimler tarafından tamamen sindirilmeyen yiyeceklerin bir sonucu olarak daha fazla gaz ortaya çıkar. Yiyecek ve atık ürünlerle birlikte hareket eden sindirim kanalında normalden en az iki kat fazla havanın bulunması oldukça normaldir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde oldukça şişkin olan rahim, mideyi ve rektumu aşağıya doğru bastırmaya başlar. Gaz problemlerinin gebeliğin ilerleyen dönemlerde daha fazla olmasının nedeni de budur.

Hamilelikte gaz oluşumunu arttırabilecek diğer faktörler ise şöyle sıralanabilir.

 • Gazı arttıran besinlerin sıkça tüketilmesi,
 • Su tüketiminin yeteri kadar olmaması,
 • Yemek yeme düzeninin yanlış olması,
 • Yeteri kadar hareket edilmemesi,
 • Fazla kilo alınması,
 • Bazı ilaçların kullanımı.

Hamilelikte gaz sancısı ne zaman başlar?

hamilelikte gaz sancısı neden olur

Gebeliğin ilk dönemlerinde rahim büyük değildir ve bu nedenle sindirim ve gaz problemleri genellikle ikinci trimester ve sonrasında başlayacaktır. Fetüs, rahim içinde büyümeye devam ettikçe, mideyi karın boşluğuna doğru iter ve her yemekten sonra daha fazla şişkinlik hissedilmesine neden olur. Ancak artan progesteron hormonunun etkisiyle, ilk dönemlerden itibaren gaz sancısı yaşayan gebeler de mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Karın Sertleşmesi

Hamilelikte gaz problemlerini arttıran etkenler nelerdir?

Gaz, yutulan havadan kaynaklanır ve sindirim sistemde rahatsızlık yaratır. Hava yutma ihtimalini arttıran sigara içmek, sakız çiğnemek, gazlı içecekler içmek gibi eylemlerden kaçınmak gerekir.

Gaz sancısına neden olan diğer faktörler şöyle sıralanabilir.

 • Çok hızlı bir şekilde yemek yemek veya içecek içmek,
 • Alerjiler veya sinüs enfeksiyonları,
 • Şiddetli mide ekşimeleri,
 • Laktozu parçalayan enzim laktazını yeterince üretilemediği bireylerde süt ürünlerinin tüketimi,
 • Rafine şeker içeren, kızarmış veya işlenmiş yiyeceklerin tüketimi,
 • Karnabahar, yumurta ve et gibi sülfürce zengin gıdalar,
 • Fasulye, kepekli tahıllar ve lahana, brokoli, enginar gibi sebzelerde bulunan sindirimi zor şekerler,
 • Sindirim oranını yavaşlatma eğiliminde olan aşırı yağlı yiyecekler.

Hamilelikte gaz sancısı yaşayanlar neler yapmalı?

Yaşam tarzınızda yapılan ciddi değişiklikler ve bazı önlemler, gaz sancılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Lif oranı yüksek yiyecekler tüketmek:

Yulaf, patates, havuç, yeşil yapraklı sebzeler gibi lif oranı yüksek besinler sindirimi düzenler ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Tavsiye edilen günlük lifi alımı yetişkinler için 25-40 gram arasındadır. Ancak, hamilelerde düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmek ve gaz rahatsızlıklarını azaltmak için daha fazla lif tüketimi yapılabilir.

 • Bol su içmek:

Yeterli miktarda su içimi düzgün bağırsak hareketlerini teşvik eder ve böylece şişkinlik, kabızlık gibi problemleri önler.

 • Yemek porsiyonlarını küçültmek:

Günde 3 öğün büyük porsiyon yemek tüketmek yerine, küçük porsiyonlarda daha sık yemek yenilmesi tavsiye edilmektedir. Bu etken, vücudun yiyecekleri hızlı bir şekilde parçalaması ve sindirimi kolaylaştırması için önemlidir.

 • Yiyecekleri yavaş yemek:

Hızlı yemek yemek daha fazla havanın yutulmasına neden olur. Hava, gaz kabarcıkları geliştirir ve midedeki gaz miktarı artar. Yemek esnasında oturmalı ve mümkün olduğu kadar yavaş hareket edilmelidir.

 • Yiyecek günlüğü tutmak:

Gün içerisinde yenilen gıdaları not almak, hangi yiyeceklerin yenildiği gün daha fazla gaz probleminin yaşandığının anlaşılmasına yardımcı olur.

 • Egzersiz yapmak:

Şişkinlik ve gaz ile mücadele etmenin en iyi yolu, her gün yarım saat boyunca yürüyüş yapmaktır.  Sindirim sistemi, egzersizle hızlanır ve böylece gaz oluşumu azalır. Hamilelikle yapılabilecek yoga ve pilates de sıklıkla tercih edilen bir egzersiz yöntemidir.

 • Bol kıyafetler giymek:

Sıkı giysiler hamilelik döneminde rahatsızlığa neden olur ve ayrıca gıdaların sindirimini zorlaştıracağı için gaz ağrısını ve şişkinliği arttırır.  gaz ağrısını ve şişkinliği artırabilir. Özellikle yemek saatlerinde bol kıyafetler giymek önemlidir.

 • Ilık duş almak:

Suyun ağrı kesici özelliği vardır, ağrılı gazdan kurtulmak için idealdir. Ilık duş esnasında vücuttaki kan dolaşımı da düzenlenir.

 • Stresten uzak durmak:

Çok fazla stres, gaz miktarını artıran hazımsızlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle daima pozitif ve iyimser olunmalıdır.

 • İlaç kullanmak:

Hamilelik döneminde hiçbir zaman doktor tarafından reçete edilmeyen ilaçlar kullanılmamalıdır. Fakat yoğun gaz problemleri mevcutsa bu durum hekime bildirilmeli, uygun görülmesi halinde mide ve bağırsaktaki gaz kabarcıklarını parçalayarak çalışan ilaçlar verilmelidir.

Hamilelikte gaz sancısı bebeğe geçer mi?

Yoğun gaz üretimi ve hamilelikte gaz sancısı bebeğe hiçbir zarar vermeyecektir. Sancıyla birlikte şiddetli kramplar, ishal gibi rahatsızlıkların mevcut olması halinde uzman desteği alınmalıdır.

Bu içeriğimizi okudunuz mu: Hamilelik Duygularınızı Nasıl Etkiler?

Yorumlar

Bir yorum yazınız