İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Nedir, Nasıl Çekilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Nedir, Nasıl Çekilir?

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Nedir, Nasıl Çekilir?

Rahim; mesane ve rektum arasındaki kadın pelvisinde bulunan kaslı yapıda bir organdır. Yumurtalıkların üretmiş olduğu yumurtalıklar, fallop tüplerinden geçer ve döllendikten sonra rahime yerleşir. Rahimin görevi; fetüsü doğuma kadar olan zamanda beslemek ve geliştirmektir. Rahimde meydana gelen problemler, üreme sorunlarını da beraberinde getirir. Histerosalpingografi (HSG), ilaçlı rahim filmi de olarak bilinir ve rahimdeki problemlerin teşhis ve tedavisinde kullanılabilir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) nedir?

Histerosalpingografi, rahim ve fallop tüplerine bakmak için boya kullanan özel bir X-ışınıdır. Tıbbi durumların teşhis ve tedavi edilmesine yardımcı olan, cerrahi olmayan tıbbi bir testtir. X-ışınları ile görüntüleme, vücudun bir kısmını vücudun iç kısımlarının resimlerini üretmek için küçük bir iyonlaştırıcı radyasyon dozuna maruz bırakmayı içerir. X-ışınları, en eski ve en sık kullanılan tıbbi görüntüleme şeklidir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) neden çekilir?

İlaçlı rahim filmi, öncelikle rahimin şeklini ve yapısını, fallop tüplerinin açıklığını, rahim veya peritoneal (abdominal) boşluk içindeki herhangi bir yara izi değerlendirmesini sağlayarak hamile kalma zorluğu çeken kadınları incelemek için kullanılır. Genellikle doğal yollarla belirli süre boyunca gebe kalamayan kadınların hekime başvurması sonucunda istenen bir tetkiktir.

Bu prosedür, rahimin doğuştan gelen veya sonradan edinilmiş anormalliklerinden kaynaklanan tekrarlayan düşükleri araştırmak üzere de sıkça kullanılmaktadır.

İlaçlı rahim filmi ile rahimde tespit edilebilen problemler şunlardır:

 • Tümör kitleleri,
 • Adezyonları,
 • Rahim fibroidleri.

Fallop tüplerinde oluşan, HSG ile teşhis edilebilen sorunlar ise şöyle sıralanabilmektedir:

 • Enfeksiyon veya skarlaşmaya bağlı fallop tüplerinin tıkanması,
 • Tüp ligasyonu,
 • Bir sterilizasyon prosedüründe fallop tüplerinin kapanması ve sterilizasyonun tersine çevrilmesi,
 • Sterilizasyon veya hastalık ile ilişkili tıkanıklığı takiben fallop tüplerinin yeniden açılması.

İlaçlı rahim filmi (HSG) ne zaman çekilir?

HSG işleminin adet kanamasının bitiminden sonraki birkaç gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Adet kanamasından sonraki, yumurtlama gününden önceki zaman diliminde uygulanması uygun görülmektedir. Bu süre içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi durumunda mutlaka korunmalıdır.

Hamilelik döneminde HSG yapılması oldukça tehlikelidir. Gebeliğin düşükle sonlanması ve fetüsün radyasyona maruz kalması ciddi bir risktir. Bu nedenle hamile olma ihtimali bulunan kadınların, HSG öncesi mutlaka gebelik testi yaptırması önerilir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) öncesinde yapılması gerekenler nedir?

Eğer aktif bir inflamatuar (iltihap, tahriş, yaralanma veya enfeksiyona karşı vücudun koruma tepkisi) durumu varsa bu işlem yapılmamalıdır. Kronik pelvik enfeksiyonu veya tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan bir hastalık mevcutsa hekimin bilgilendirilmesi gerekir. İşlemden önceki gece, bağırsakların boş olması için diyet yapılması istenebilir. Bazı durumlarda rahim ve çevre yapıları daha net olarak görüntüleyebilmek için lavman önerilebilmektedir.

Geçirilmiş ciddi hastalıklar, düzenli olarak kullanılan ilaçlar veya iyotlu kontrast maddelere karşı herhangi bir alerji durumu varsa işlem öncesinde hekime gerekli bilgiler verilmelidir. Prosedürden önce potansiyel rahatsızlığı en aza indirmek için hafif bir yatıştırıcı verilebilir. Bazı doktorlar prosedürden önce veya sonra antibiyotik ilaçlar reçete edebilir.

Görüntüleme öncesinde uygun kıyafetler giyilmesi; röntgen görüntülerini etkileyebilecek takıların, cihazların, gözlüklerin ve kişinin üzerinde bulunan metal nesnelerin çıkarılması istenecektir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

Bu muayene genellikle poliklinikte veya bir görüntüleme merkezinde uygulanmaktadır.

İlaçlı rahim filmi prosedürü jinekolojik bir muayene gibidir. Hasta muayene masasına sırtüstü şekilde yerleştirilir, dizleri bükülür veya ayaklarını yukarı kaldırması istenir. Vajinaya, rahim ağzına ulaşılması için bir spekulum yerleştirilir. Rahim ağzı steril hale getirildikten sonra, gerekli kateterin yerleştirilmesi gerekir. Spekulum çıkarıldıktan sonra floroskopi kamerası dikkatlice yerleştirilir. Görüntüleme için gerekli olan kontrast madde önce rahim boşluğunu doldurur, daha sonra fallop tüplerini ve periton boşluğunu doldurmaya başlar.

Bazı anormalliklerle karşılaşılırsa, hasta dinlendirilmeli 30 dakika kadar beklemelidir. Böylece gecikmeli görüntü elde edilebilir. Bu gecikmeli görüntü, kontrast madde içeren orijinal görüntülerin sahip olmadığı ipuçları sağlayabilir. Zaman zaman, yumurtalıkları çevreleyen bir skar oluşmadığından emin olunması için ertesi gün tekrar bir röntgen çekilmesi istenebilir.

İşlem tamamlandığında kateter ve görüntüleme aletleri çıkarılır; hastanın toparlanmasına yardımcı olunur.  HSG tamamlandığında uzman; tüm gerekli görüntülerin elde edildiğini belirleyene kadar beklenilmelidir.

Histerosalpingografi prosedürü herhangi bir bekleme olmadığı takdirde genellikle 30 dakika içinde tamamlanır.

Kateter yerleştirildiğinde ve kontrast madde enjekte edildiğinde hafif bir rahatsızlık ve kramp yaşanabilir. Ayrıca karın boşluğunun iç duvarı olan peritonun hafif tahriş olmasından kaynaklanan karın ağrıları görülebilir. Çoğu kadın işlemden sonraki birkaç gün boyunca vajinal lekelenme geçirmektedir. Aşırı kanama olmadığı takdirde bu durum normal kabul edilir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) sonuçları nasıl değerlendirilir?

Normal bir sonuç, her şeyin normal göründüğü ve bir sorun olmadığı anlamına gelir. Normal değer aralıkları laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir.

İlaçlı rahim filminde;

 • Rahim veya fallop tüplerinin yapılarının gelişimsel bozukluklar
 • Rahim veya tüplerde yara dokusu (yapışıklıklar),
 • Fallop tüplerinin tıkanması,
 • Yabancı cisimlerin varlığı,
 • Rahimdeki tümörler veya polipler tespit edilmişse sonuç anormal olarak tanımlanır ve tedavi gerektirir.

İlaçlı rahim filminin avantajları nelerdir?

 • Histerosalpingografi nadir komplikasyonları olan, minimal bir işlemdir.
 • Histerosalpingografi, kısırlığa ya da doğurganlık problemlerine neden olan çeşitli anormallikler hakkında değerli bilgiler sağlayabilen bir prosedürdür.
 • HSG esnasında enjekte edilen sıvıdan dolayı, tıkalı olan fallop tüplerinin açılabilme ihtimali bulunmaktadır.
 • X-ışınlarının genellikle HSG gibi tipik tanılarda hiçbir yan etkisi yoktur.

Yorumlar

Bir yorum yazınız