Kıbrıs Tüp Bebek Başarı Oranları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kıbrıs Tüp Bebek Başarı Oranları

Kıbrıs Tüp Bebek Başarı Oranları

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmayı planlayan kişilerin, tedavi kararlarını kesinleştirmeden önce dikkate almaları gereken birçok faktör vardır. En önemli kriterlerden biri, başarı oranlarıdır. Tüm seçenekleri değerlendirmek, gerçekçi beklentiler oluşturmak ve yeni prosedürleri içerebilecek uygun bir infertilite tedavisi planlamak, olumlu sonuçlara ulaşmanın gereklilikleridir.

Tüp bebek tedavisi, binlerce bireyin ebeveyn olma hayalini gerçekleştirilen uygulamalardandır ve Kıbrıs tüp bebek başarı oranları bu tedavinin etkinliğinin somut bir kanıtıdır.

Tüp bebek tedavisi nedir, nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi olarak bilinen in vitro fertilizasyon, dünyada en sık yapılan ve en etkili olan infertilite tedavisidir. Laboratuvar ortamında bir kadından alınan yumurtanın döllenmesini içeren bir dizi prosedürdür. Genellikle, diğer infertilite tedavileri olumsuz sonuçlandığında uygulanmaktadır.

Tedavinin başlangıcında yumurta gelişimini teşvik etmek için doğurganlık ilaçları reçete edilir. Kadının yumurtlama ile ilgili bir sorunu olmasa bile, kullanılan ilaçlar daha fazla yumurta üretilmesine yardımcı olur. Genellikle 10 ile 20 yumurta, küçük bir iğne kullanılarak yumurtalıklardan alınır. Olgun yumurtalar, yumurtaları döllemek için laboratuvarda özel bir ortam ve sperm ile karıştırılır.

Bir yumurtayı döllemenin iki farklı yolu vardır. Klasik yöntemde yumurta ve sperm, özel bir ortam kullanılarak bir petri kabında birleştirilir ve daha sonra inkübe edilir. Diğer seçenek ise; spermin yumurtaya bir iğne kullanılarak enjekte edildiği mikroenjeksiyon (ICSI)’dur. ICSI, düşük semen kalitesi veya tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlığı gibi faktörler nedeniyle döllenmenin daha az olası olduğu durumlarda kullanılır. Çoklu faktörlere dayanarak hangi tekniğin tercih edileceği uzmanlar tarafından belirlenir.

Embriyolar geliştikten sonra, embriyo uzmanı tarafından incelenir ve derecelendirilir. Transfer için üst dereceli bir embriyo seçilir; kalan kaliteli embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir. Embriyo transferi, 5 veya 6 gün sonra gerçekleşir. Komplikasyon riskini taşıyan çoklu gebelik durumunu önlemek için genellikle tek embriyo aktarılır. 1-2 gün içinde, embriyonun rahim iç duvarına yerleşmesi gerekir.

Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra, kan numunesiyle hamilelik testi yapılır. Hamilelik onaylanırsa, gebelik ultrason ile takip edilir.

Detaylarıyla anlattık: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen faktörler nelerdir?

Kıbrıs tüp bebek başarı oranları nedir?

  • Yaş:

Yaş, kendi yumurta hücrelerini kullanacak olan kadınlar için göz önünde bulundurulması gereken önemli bir başarı faktörüdür. Genç kadınların başarı şansı daha yüksektir. Dünya genelinde 35 yaşın altındaki kadınlar için tüp bebek sonrası canlı doğum oranı %40’tır. Bununla birlikte, 42 yaş üstü kadınlarda ise başarı oranı %4’tür.

  • Önceki gebelik:

Kadının daha önceden aynı partnerle hamile kalıp kalmadığı başarı oranını belirleyebilir. Tüp bebek tedavisinden önce doğal yöntemlerle hamilelik oluşmuş ise, başarı olasılığı daha yüksektir. Tekrarlayan düşük veya farklı bir partner öyküsü gibi faktörler başarı şansını azaltabilir.

  • Doğurganlık problemlerinin türü:

Bazı erkek infertilite problemleri tüp bebek tedavisi başarısını etkilemekle birlikte; rahim anormallikleri veya fibroid tümörlerine maruz kalma gibi faktörler de başarı olasılığını azaltır. Tüp bebek başarısı yumurtlama ile doğrudan ilişkilidir. Yumurtalık disfonksiyonu, düşük yumurtalık rezervini gösteren yüksek FSH seviyeleri gibi etkenlerle başarı olanağı düşüktür.

Yaşam tarzı alışkanlıkları:

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, tedaviden en az 3 ay önce sigara alışkanlıklarını bırakmaları istenir. Sigara içen kadınlar yumurtalıklarını uyarmak için daha yüksek dozda doğurganlık ilaçlarına ihtiyaç duymaktadır, implantasyon oranları düşüktür ve başarısız döllenme olasılığı yüksektir. Fazla kilolu olmak da doğurganlığı azaltır.  Aşırı kilolu kadınlarda ciddi kısırlık ve düşük riski vardır. Aşırı kilolu kadınlar, doğurganlık tedavilerinde daha az başarıya sahiptir.

Doğurganlık kliniği:

Tüp bebek tedavisi için seçilen doğurganlık merkezi, başarıyı büyük ölçüde etkileyebilir. Doğurganlık merkezlerinin başarı oranını incelerken personelinin eğitimi ve deneyimi, canlı doğum oranı, laboratuvarın nitelikleri, uygulanabilen ek prosedürler gibi hususlar hakkında bilgi edinilmelidir.

Kıbrıs tüp bebek başarı oranları nedir?

Uygulanan tüm tüp bebek tedavilerinin ortak amacı, başarılı gebelik sonrasında bir bebeğin dünyaya gelmesidir. Ancak, bu tedavi için başvuran tüm bireyleri istenilen sonuca ulaştırmak her zaman için mümkün değildir. Başarı oranına olumlu ya da olumsuz olarak katkı sağlayan tüm faktörler, sonuç değişikliğine neden olabilir.

Her bireyin infertilite tedavilerindeki ihtiyaçları farklıdır ve bu sebeple özelleştirilmiş tedavi protokolleri uygulanmalıdır. Ek prosedürler, farklı doğurganlık ilaçları, cerrahi müdahaleler gibi birçok teknik; tüp bebek sonucunu iyileştirmek adına kullanılabilir.

Kıbrıs tüp bebek merkezlerindeki en önemli avantaj, tüp bebek tedavileri için geliştirilen prosedürlerin alanında uzman kişiler tarafından uygulanabilir olmasıdır. Özellikle kendi yumurta veya sperm hücrelerini kullanamayacak olan bireylerde, donasyon işlemleriyle başarılı sonuçların elde edilebilme oranı yüksektir. Ayrıca mikroenjeksiyon, preimplantasyon genetik tanı (PGT), dondurma işlemleri, cerrahi sperm alma teknikleri gibi uygulamalar zorlu kısırlık problemleri için kullanılabilmektedir.

Tüp bebek için Kıbrıs’ı tercih eden hastalar için en önemli kriter, Kıbrıs tüp bebek başarı oranları ve hizmet kalitesidir. Kendi yumurtalarını kullanarak tedavi olan 39 yaşın altındaki kadınlarda ortalama %50 oranında gebelik oluşabilmektedir.

Kıbrıs’ta tüp bebek için evlilik şart mı?

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavi yaptırmak isteyen bireyler için evlilik şartı aranmamaktadır. Diğer ülkelere oranla, hastalarını birçok zorunluluktan muaf tutan Kıbrıs tüp bebek merkezlerinin tercih edilme oranı her geçen yıl artmaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız