Kıbrıs’ta Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kıbrıs’ta Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kıbrıs’ta Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Hamile kalma güçlüğü olarak bilinen kısırlık, toplumda görülen yaygın problemlerden biridir. Bu problem, bireyler için maddi ve manevi olarak zorlayıcıdır. Başta tüp bebek tedavisi olmak üzere, kısırlık için geliştirilen doğurganlık tedavileri Kıbrıs’ta her yıl binlerce çiftin ebeveyn olmasına yardımcı olmaktadır. Tedavi süreci boyunca herkesin tercih ve ihtiyaçları farklıdır. Kıbrıs tüp bebek merkezi seçimi ise başlangıçtaki en önemli adımlardandır.

Tüp bebek merkezi seçimi neden önemlidir?

İnfertilite hastalarının sayısının artmasıyla birlikte tüp bebek tedavisine olan talep de yükselişe geçmiştir. Bununla birlikte tüp bebek merkezlerinin sayısı her geçen yıl çoğaldığı için hastaların hangi merkeze başvurmaları gerektiği zor bir tercih haline gelmiştir.

Tüp bebek tedavisi, doğurganlık tedavileri arasında maliyeti en yüksek olan türdür. Ebeveyn olma isteğiyle tedaviye başlayan çiftlerin tek amacı pozitif bir gebelik sonucu elde edebilmektedir. Bu nedenle, başarı oranını arttırabilecek tüm etkenlerin göz önünde bulundurulması önemlidir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen birçok faktör mevcuttur. Tüp bebek merkezinin seçimi de bu faktörlerden biridir.

Kıbrıs tüp bebek merkezleri neden avantajlıdır?

Kıbrıs, tüp bebek tedavi ile bebek sahibi olmak isteyen bireylerin günümüzde sıkça tercih ettiği ülkelerdendir. Kıbrıs’ın tüp bebek merkezleri konusunda öncü olmasının başlıca nedenleri şöyledir:

 • Coğrafi konumu ve kültürel zenginlikleri nedeniyle önemli bir tatil bölgesidir. Ülke dışından gelen hastaların, tüp bebek sürecini tatil atmosferi içerisinde geçirmiş oldukları için stres seviyeleri en aza indirgenebilir.
 • Birçok ülkede uygulanması mümkün olmayan ve tedavinin başarı oranını arttırmak için ek prosedürler Kıbrıs’ta uygulanabilmektedir.
 • Tıbbi alanda uygulanan denetimler en üst düzeydedir ve tüm klinikler standartlara uygun olarak donatılmıştır.
 • Tecrübeli hekimler ve profesyonel sağlık ekibi tarafından hastaların memnuniyeti ön planda tutulmaktadır.
 • Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi diğer ülkelere oranla daha düşük maliyetlidir.

Kıbrıs’ta tüp bebek merkezi seçerken nelere dikkat etmeli?

Kıbrıs tüp bebek merkezleri neden avantajlıdır?

Tüp bebek merkezleri temelde aynı amaç için hizmet veriyor olsalar da, birbirinden farklı imkan ve donanımlara sahiptir. Tüp bebek yöntemiyle ebeveyn olmak isteyen bireyler için ilk aşama, kendilerine uygun olan sağlık merkezini seçmektir.

Kıbrıs tüp bebek merkezi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Tüp bebek merkezinin niteliği: Tüp bebek kliniğinin gereken tüm yasal belgelere, sertifikalara sahip olması; düzenli olarak gerçekleşen denetimlerden başarıyla geçmesi gerekir. Zorlu bir tüp bebek sürecini en iyi şekilde yönetebilmek adına, sağlık merkezinde hastalara özen gösterilen, saygı duyulan, sağlıklı iletişim sağlanabilen bir ortamın sağlanabilmesi önemlidir. Hastaların seçmiş olduğu tüp bebek merkezine güven duyması, stresi azaltarak tedavinin en iyi koşullarda yürütülmesine ve başarılı sonuçların alınmasına olanak tanır.
 • Başarı oranları: Başarı oranları, geçmişte uygulanan tedavilere bağlı olarak oluşturulmaktadır. Oranlar, bir süre öncesine dayanır ve yıldan yıla değişebilir. Başarı oranları yaş aralığına göre farklılaşır. Kliniğin çoklu doğum oranları da değerlendirilmesi gereken bir kriterdir. Çoklu doğumlar tüp bebek tedavisinden kaynaklanan en büyük sağlık riskidir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İyi bir tüp bebek merkezi yüksek başarı oranları ile düşük çoklu doğum oranlarına sahip olmalıdır.
 • Tedavi protokolü: Tüm kısırlık problemleri birbirinden farklıdır ve farklı yöntemlerle çözümlenir. Bu nedenle, tedavi protokolü tamamen hastaya özel olarak şekilde uyarlanmaya açık olmalıdır. Özellikle başarısızlıkla sonuçlanan döngülerden sonra tedavi planı değiştirmeli ve yeni bir yaklaşıma sahip olmalıdır.
 • Laboratuvar özellikleri: Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamaları laboratuvar ortamında gerçekleşir. Kaliteli bir embriyo oluşturmak, başarılı bir tüp bebek döngüsün için gereken en önemli kriterdir ve bu noktada laboratuvar koşullarının en üst düzeyde olmalıdır. Tıbbi ekipmanların yeterli olmadığı bir tüp bebek merkezinde yapılacak tedavinin başarısızlıkla sonuçlanma olasılığı yüksektir.
 • Maliyet: Tüp bebek tedavisi diğer doğurganlık tedavilerinden daha maliyetlidir. Fiyatlar, her klinikte farklı olabilir ve döngüye başlamadan önce finansal faktörün göz önünde bulundurulması gerekir. Tedavide kullanılan ilaçlar, tetkikler, testler ve kontroller dahil edilerek maliyetin belirlenmesi önemlidir. Her hastanın farklı ihtiyaçları olduğu için tedavi maliyetinin bireysel olarak değişeceğini unutmamak gerekir.
 • Hekim ve diğer sağlık personelleri: İyi bir tüp bebek uzmanının sertifikalı, nitelikli ve deneyimli olması beklenir. Uzmanlık alanındaki profesyonelliği haricinde hasta ile olan ilişkilerinde açıklayıcı, anlayışlı ve samimi olmalıdır. Embriyologlar, spermleri ve yumurtaları işleyerek kaliteli embriyolara dönüştürecek olan bilim insanlarıdır.  Embriyoloji ekibinin yeteneği ve eğitimi sürecin sağlıklı ilerleyebilmesini sağlayacaktır.
 • Ek prosedürler: Tüp bebek tedavisinin klasik aşamaları vardır. Ancak, hastanın ihtiyaçlarına göre başarı oranını yükseltmek için geliştirilmiş birtakım ek prosedürler mevcuttur ve bu prosedürler aşamaların bireyselleştirilmesinde rol oynamaktadır. Mikroenjeksiyon, preimplantasyon genetik tanı, blastosist transferleri, yumurta dondurma, embriyo dondurma, sperm dondurma, sperm donasyonu, yumurta donasyonu işlemleri ve taşıyıcı annelik gibi birçok seçenek tüp bebek merkezinde uygulanabilir olmalıdır.
 • Konum: Tüp bebek merkezi seçiminde, konum önemli bir faktördür. Aşamalar boyunca hastanın tüm randevulara dahil olabilmesi, planlanan operasyonlarının zamanında gerçekleşebilmesi, kontrol ve tetkiklerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tüp bebek merkezinin birçok kez ziyaret edilmesi gerekecektir. Başka ülkelerde ikamet eden hastaların bir süre boyunca Kıbrıs’ta bulunması gerekir. Tedaviye başlamadan önce konaklama ve ulaşım gibi etkenlerin de planlanması Kıbrıs tüp bebek merkezi seçimi için önemlidir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız