Kısırlığa Neden Olan Faktörler ve Çözüm Önerileri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kısırlığa Neden Olan Faktörler ve Çözüm Önerileri

Kısırlığa Neden Olan Faktörler ve Çözüm Önerileri

Hamile kalmak basit bir eylem gibi görünse de oldukça komplikedir. Dünya genelinde birçok çift bebek sahibi olmakta güçlük yaşamaktadır. Kısırlık teşhisi bulunan kişilerin kısırlığın hayatlarını ne kadar etkileyebileceğini anlaması, bu problemi yönetirken daha iyi kararlar vermeye yardımcı olabilir.

Kısırlık nedir?

Kısırlık, bir yıl veya daha uzun süre boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamama durumu olarak tanımlanır. Kadınlarda doğurganlık yaşla birlikte azaldığı için 35 yaş ve üstü kadınlarda bu süre 6 aya indirgenmektedir.

Kısırlık Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik, birçok aşamalı bir sürecin sonucudur:

 • Hamile kalmak için kadının vücudu yumurtalıklarından birinden yumurta üretmeli ve serbest bırakmalıdır.
 • Erkeğin spermi, yumurta ile birleşmelidir.
 • Döllenmiş yumurta fallop tüpünden geçmelidir.
 • Döllenen yumurta rahim iç duvarına implante olmalıdır.

Kısırlık, bu aşamaların herhangi birinde meydana gelen aksaklıktan kaynaklanabilir. Vakaların üçte biri kadın üreme sisteminden, üçte biri erkek üreme sisteminden, kalan üçte biri ise her iki partnerden ya da bilinmeyen bir nedenden dolayı oluşmaktadır. Etkin bir tedavi planıyla, kısırlık teşhisi konulan çiftlerin yaklaşık %40’ı ilk yıl içerisinde bebek sahibi olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlığa neden faktörler nelerdir?

Erkeklerde kısırlığa farklı faktörler neden olabilir ve tipik olarak bir semen analizi ile teşhis edilebilir. Semen analizinde spermim konsantrasyonu, hareketliliği, morfolojik özellikleri ve sayısı değerlendirilir. Anormal semen analizi sonucu erkek kısırlığının net bir göstergesi olmasa da, kısırlığa katkıda bulunup bulunmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Erkeklerde kısırlığa neden olan faktörler şöyledir:

Testislerdeki fonksiyon problemleri:

 • Varikosel, testislerindeki damarların genişlemesine ve aşırı ısınmasına neden olduğu bir durumdur. Isı, spermin sayısını veya şeklini olumsuz etkileyebilir.
 • Testis travmaları da sperm üretimini ve sperm sayısını azaltabilir.
 • Ağır alkol kullanımı, sigara bağımlılığı, anabolik steroid ve uyuşturucu kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar spermlerin tüm özelliklerini etkileyebilir.
 • Bazı ilaçlar ve bilinçsiz kullanılan gıda takviyelerinin kullanımı sperm üretimini bozabilir.
 • Testis cerrahileri ve kemoterapi, radyasyon gibi kanser tedavileri testis disfonksiyonuna neden olur.
 • Diyabet, kistik fibroz, otoimmün bozukluk türleri ve belirli enfeksiyonlar testis yetmezliğine neden olabilir.

Hormonal bozukluklar:

 • Beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri normal testis fonksiyonunu koruyan hormonlar üretir. Bu bezlerin işlevine zarar veren durumlar düşük sperm üretimine veya hiç sperm üretilmemesine yol açabilir. Hormonal bozukluklara iyi huylu veya kötü huylu tümörler, çok fazla testosterona maruz kalma, Cushing sendromu, glukokortikoid adı verilen ilaçların kronik kullanımını neden olabilir.

Genetik bozukluklar:

 • Klinefelter sendromu, Y-kromozom mikrodelesyonu, miyotonik distrofi ve diğer genetik bozukluklar; hiçbir spermin üretilmemesiyle veya az sayıda spermin üretilmesiyle sonuçlanabilir.

Yaş, radyasyon, testislerin, yüksek sıcaklıklara sık sık maruz kalması ve pestisit, kurşun, kadmiyum veya cıva gibi çevresel toksinler de kısırlık riskini arttırabilir.

Kadınlarda kısırlık neden olur?

kısırlık çözüm önerileri

Kadınlarda üreme fonksiyonunu yöneten yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim organlarından herhangi birini etkileyen durumlar kısırlığa katkıda bulunabilir.

Yumurtalıklardaki fonksiyonunun problemleri: Bir kadının adet döngüsü ortalama 28 gün uzunluğundadır. Düzenli ve tahmin edilebilir dönemler sağlıklı bir yumurtlama sisteminin işaretidir.  Düzensiz dönemleri olan kadınlarda ise muhtemelen yumurtlama olmamaktadır. Yumurtalık fonksiyonundaki bozulmalar birkaç koşuldan kaynaklanabilir:

 • Polikistik over sendromu: Kadınların yumurtlamamasına veya düzensiz yumurtlamasına neden olan bir durumdur, infertilitenin en yaygın nedenidir. https://ivoxtupbebekmerkezi.com/polikistik-over-sendromu/
 • Azalmış yumurtalık rezervi: Yumurtalıklarda normalden daha az sayıda yumurta kaldığı bir durumdur. Doğuştan olabildiği gibi; tıbbi, cerrahi veya açıklanamayan nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.
 • Fonksiyonel hipotalamik amenore: Hiç adet görememe durumudur. Aşırı egzersiz, stres, düşük vücut ağırlığı ve anoreksiya gibi yeme bozuklukları ile ilişkilidir.
 • Hipotalamus ve hipofiz bezlerinin yanlış işlevi: Beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri normal yumurtalık fonksiyonunu koruyan hormonlar üretir. Bezlerin yanlış fonksiyonu, bir kadının yumurtlamamasına neden olabilir.
 • Erken yumurtalık yetersizliği: Erken menopoz olarak adlandırılan bu durum, bir kadının yumurtalıklarının 40 yaşından önce fonksiyonunu kaybetmesiyle ortaya çıkar. Kemoterapi, pelvik radyasyon tedavisi veya bilinmeyen bir nedenden dolayı oluşabilir.
 • Menopoz: Menopoz dönemindeki kadınların adet dönemleri ve yumurtlama fonksiyonları yoktur. Sıcak basması, ruh hali değişiklikleri, uyku güçlüğü gibi diğer semptomlar da yaşanabilir.

Fallop tüpü problemleri:

 • Bloke fallop tüpleri için risk faktörleri arasında pelvik enfeksiyon öyküsü, rüptüre apandisit öyküsü, gonore veya klamidya öyküsü, endometriozis veya abdominal cerrahi öyküsü bulunmaktadır. Tubal değerlendirme, histerosalpingogram (HSG) adı verilen bir X-ışınıyla veya laparoskopi sırasında yapılabilir.

Rahim problemleri: Anormal uterin kontur (uterusun fiziksel özellikleri)

 • Bir kadının semptomlarına bağlı olarak, rahim anormallikleri transvajinal ultrason ile değerlendirilebilir. Miyomların endometriyal boşluğa girebileceğinden şüpheleniyorsa histeroskopi yapılabilir.

Yaş, zararlı madde bağımlılığı, aşırı kilo alımı veya kaybı, aşırı fiziksel veya duygusal stres gibi etkenler de kadınlarda kısırlık oluşumu risklini arttırabilir.

Kısırlık için çözüm önerileri nelerdir?

Kısırlık; tıbbi, cerrahi veya yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilebilir. Tedavi planı kısırlığa katkıda bulunan faktörler, kısırlığın süresi, kadının yaşı ve çiftin tercihlerine göre belirlenir.

Yardımcı üreme teknikleri, yumurtaların ve embriyoların vücut dışında işlendiği tüm doğurganlık tedavilerini içerir. Tüp bebek tedavisi, mikroenjeksiyon, aşılama kısırlık problemlerinin çözümündeki en başarılı sonuçların alındığı yöntemlerdir.

Yardımcı üreme tekniklerinde donör yumurta, sperm veya embriyo kullanabilir. Bu prosedürler, sağlıklı yumurta veya sperm üretemeyen çiftler tarafından tercih edilebilir. Ayrıca, ebeveynlerden bebeğe geçebilecek genetik bir hastalığa sahip olunduğunda da kullanılabilir.

Yumurtalıkları olan ancak rahim problemi bulunan kadınlarda da taşıyıcı anne yöntemi çözüm olabilmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle hamile kalmaması gereken kadınlar için de alternatiftir. Bu durumda, kadının yumurtaları ile erkeğin spermleri döllenir ve taşıyıcının rahmine yerleştirilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız