Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/ivoxtupb/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Kısırlık Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? - İVOX Tüp Bebek Merkezi Kısırlık Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kısırlık Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Doğurganlık çağında olan bireyler, her istedikleri dönemde ebeveyn olabileceğini düşünebilir.  Fakat ne yazık ki bir yumurta ile spermin döllenmesi için tüm uygun koşulların elverişli hale gelmesi gerekmektedir. Üstelik döllenmeyi engelleyecek olan bir kısırlık nedeni mevcutsa, bazı durumlarda gebelik imkansız hale bile gelebilir.

Korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen, belirli bir süre boyunca gebelik oluşmadığında kısırlıktan söz edilebilir. 35 yaşın altındaki kadınlar için bu süre 1 sene, 35 ve üzeri kadınlarda ise 6 aydır. Hem erkekte hem de kadınlarda meydana gelen çeşitli sorunların neticesinde ortaya çıkabilir.

Kısırlık nedir, belirtileri nelerdir?

12 ay, yani 1 yıl içerisinde düzenli ilişki denemesin rağmen gebe kalamama durumu olarak tanımlanabilir. Çok yaygın görülen bir problemlerdir ve neredeyse her  beş çiftten birinde olduğunu söylemek mümkündür. Neredeyse tüm hastalar kısırlık problemi olduğunu, bir süre çocuk sahibi olmaya çalışıp başarısız sonuçlarla karşılaştığında öğrenmektedir. Kısırlık, çoğu zaman herhangi bir belirti vermeden gelişir. Fakat kadınlarda görülen adet düzensizliği, erkeklerde ise ejakülasyon esnasında meni gelmemesi gibi nedenler kısırlık belirtileri arasında sayılabilir. Bunun dışında gelişen problemlerin herhangi bir somut kanıtı olmadığı için, anlaşılabilmesi pek mümkün değildir.

Kadınlarda kısırlık nedenleri nelerdir?

 • İlerleyen yaş,
 • Düzensiz adet dönemleri,
 • Ovulasyon bozuklukları,
 • Polikistik over sendromu,• Yumurtalık veya rahim ameliyatları,
 • Fallop tüplerindeki hasarlar veya tıkanıklıklar,
 • Pelvik enfeksiyonlar veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Endometriozis,
 • Rahim ağzı problemleri,
 • Miyomlar veya endometriyal polipler,
 • Açıklanamayan infertilite.

Erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir?

• Sperm üretim problemleri: Kromozomal veya genetik nedenler, inmemiş testisler, enfeksiyonlar, testis torsiyonu, varikosel, İlaçlar ve kimyasallar, radyasyon hasarı, bilinmeyen neden, sperm taşıma blokajı, prostatla ilgili problemler, vas deferens yokluğu, vazektomi

• Cinsel sorunlar: Retrograd ve erken boşalma, boşalmada başarısızlık, erektil disfonksiyon, prostat ameliyatı, bazı ilaçlar.

• Hormonal problemler: Hipofiz tümörleri, LH / FSH’nin konjenital eksikliği, anabolik ilaçlar.

• Sperm antikorları,

• Açıklanamayan infertilite.

Kısırlık teşhisi nasıl yapılır?

Bebek sahibi olamayan çiftler bir uzmana başvurduğunda, öncelikle tıbbi öyküleri istenecektir. Kapsamlı bir fizik muayeneden sonra birtakım tetkiklerde bulunulmalıdır.  Kadınlarda hormon seviyeleri, fallop tüpleri, rahim ağzı, rahim ve yumurtalıkların incelenmesi için yapılacak testler şöyledir: Kan tahlili, ultrason, rahim filmi, histeroskopi, sonohisterogram, endometriyal biyopsi ve laparoskopi. Erkeklerde hormon seviyelerinin, sperm kalitesinin, sperm kanallarının ve testislerin sağlık durumunu belirlemek için yapılan tetkikler şunlardır: Kan tahlili, spermiogram testi, ürolojik muayene ve genetik incelemedir.Eğer hem kadında hem de erkekte kısırlık nedeni olabilecek bir soruna rastlanamamışsa, fakat halen doğal yollarla bebek sahibi olunamıyorsa, bu durumda açıklanamayan infertilite teşhisi konulabilir.

Kısırlık tedavi türleri nelerdir?

İlaç tedavisi: Kısırlık tedavileri arasında uygulanması gereken ilk seçenek budur. Kadınlarda yumurtlama, erkeklerdeki ise sperm döngüsünü iyileştirmeye yönelik bir tedavi biçimidir. Verilen ilaç türleri, doğurganlığı arttıran hormon takviyeleri içermektedir.

 • Cerrahi tedavi:

Fallop tüplerinde meydana gelen tıkanıklıklar, varikosel, rahim yapışıklıkları, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, rahim fibroidleri, endometriozis gibi problemlerin çoğu zaman cerrahi yöntemlerle çözülmesi gerekebilir. Cerrahi tedaviyi takiben, ilaç tedavisine de başlanabilir.

 • Yardımcı üreme teknikleri:

Diğer iki yöntemle de başarı sağlanamamışsa veya açıklanamayan infertilite ile karşı karşıya kalınmışsa yardımcı üreme tekniklerini kullanmaktan başka bir çözüm yolu yoktur. Öncelikle aşılama, daha sonra ise tüp bebek tedavisi uygulanabilir. O zaman öğrenelim: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?Bu prosedürler birtakım incelikli aşamalardan oluşur ve başarı şansları oldukça yüksektir.Erken teşhis, her zaman için tedavi şansını yükseltecektir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız