Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi (IVF), alanında uzman Doktor,ekibi ve sağlık merkezinin bulunmasıyla başlar. Tüp bebekte başarı oranı; kısırlık nedeni, tıbbi öyküler, daha önceki gebelik deneyimi, annenin yaşı ve ebeveynlerin yaşam tarzı faktörleri gibi birçok etkene bağlı olmakla birlikte hastaya uygulanacak tedavi türü de önemli rol oynamaktadır. Her bireyin tedavi nedeninin farklı olması, kişiye özel tüp bebek tedavisi anlayışını da beraberinde getirmektedir.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi nedir?

Tıbbın her alanında olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de başlangıç noktası teşhise göre belirlenmektedir. Bu nedenle gerçekleşecek olan her aşamanın da ihtiyaçlara özel olması beklenir. İhtiyaçlar, teşhis ve genetik testler ışığında, tüp bebek uzmanı tarafından incelenip planlanarak uygulanıp özelleştirilir. Hastaya özel planlanmış tedavi, pozitif bir gebelik testine ulaşmak için en güvenilir yöntemdir.

Başlamadan önce okumak istersiniz diye düşündük: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/tup-bebek-ivf-nedir-nasil-yapilir/

Kişiye özel tüp bebek tedavisi planlaması nasıl yapılır?

 • Tanının ne olduğunu anlaşılmalı, kontrol altına alınabilecek faktörler iyileştirilmeli:

Aşırı kilolu olan kadınların, tüp bebek süreci aşamasında ideal kilo aralığına ulaşmaları son derece faydalıdır. Ayrıca erkekte zayıf sperm kalitesi veya düşük testosteron varsa, değiştirilebilecek yaşam tarzı faktörleri düzenlenmelidir.

 • Genetik üreme profili öğrenilmeli:

Genetik üreme profili, tanısal DNA testi, genişletilmiş taşıyıcı taraması, kanser taraması ve hasta için uygun görülen tüm tetkikler yapılmalıdır. Bu testler, gebe kalma şansını azaltabilecek genetik belirleyicilerin teşhisinde önemlidir.

Tanısal DNA testi ile polikistik over, birincil yumurtalık yetmezliği, tekrarlayan gebelik kaybı ve endometriozis problemine yol açan genler tespit edilebilir. Böylece tüp bebek  uzmanı tarafından hastaya özel tedavi protokolü geliştirmeye olanak sağlanır.

Genişletilmiş taşıyıcı taramasında ise; kişinin genetik bir bozukluğun taşıyıcısı olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Tüm risk faktörlerini önceden bilmek, tedavinin gelişim aşamalarında oldukça önemlidir. Örneğin, kistik fibroz ya da Taysach hastalığı için bir taşıyıcı olduğu belirlendiğinde embriyoları transfer etmeden önce planlamalar yapılabilir.  Tarama sonucunda edinilen bilgiler doğrultusunda, kişinin genetik bir durum taşımadığından emin olmak için embriyolara Preimplantasyon Genetik Testi (PGD) önerilebilir. Daha fazla bilgi edinme, kişinin karşılaşabileceği tüm risk faktörleri karşısında daha iyi seçimler yapmaya imkan tanır ve duygusal açıdan hazırlanma sürecine de katkıda bulunabilir.

 • Kullanılan protokoller kişiselleştirilmeli:

Tüp bebek uzmanı, tüp bebek tedavisi uygulanacak çift hakkında birkaç önemli ayrıntıyı belirlemelidir. Yumurtlama ilaçlarının kullanımı, yumurta kalitesinin iyileştirilmesi, kaç olgun yumurtanın gerektiği gibi önemli protokoller ihtiyaçlara göre şekillenmelidir.

 • Embriyo transferinden önce, doğru embriyo seçilmeli:

Embriyo kalitesinin değerlendirilmesi, her embriyodaki mitokondriyal DNA miktarı veya bir embriyonun ne kadar enerjiye sahip olduğunun hesaplanması; implantasyon için daha yüksek bir potansiyele sahip embriyoların seçilmesine yardımcı olur.

 • Embriyo transferi için en uygun dönem belirlenmeli:

İmplantasyon testi, embriyoların rahime yerleşme ihtimalinin en yüksek olduğu dönemin belirlenmesi için yapılır. Rahimde uygun dokunun varlığı, rahim iç duvarının kalınlığı ve herhangi bir problem olup olmadığı saptanabilir.

kişiye özel tüp bebek

Kişiye özel tüp bebek tedavisinde hangi yöntemler uygulanabilir?

 • İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu tedavisi (ICSI):

Nitelikli sperm sayısının veya döllenme kalitesi bulunan yumurta hücrelerinin olması durumunda ICSI uygulanabilir. Bu yöntem, spermlerin her bir yumurta hücresine tek tek nakledilmesiyle gerçekleşir.

 • Destekli kuluçka:

Embriyo zarının kalın olması durumunda, embriyonun duvar yüzeyinde genellikle lazer ile küçük bir diyafram oluşturma yöntemidir. Böylece, rahime implantasyon kolaylaştırılır.

 • Preimplantasyon genetik tanı:

Embriyolar bölünmeye başladığı anda, rutin aralıklarla hücre bölünmeleri devam edecektir. Preimplantasyon genetik tanı ile embriyolardan alınacak hücre örneği birtakım tetkiklerden geçirilir. Birçok genetik ve kromozomal problemin tespit edilebildiği bu test sonucunda, yalnızca sağlıklı embriyoların naklinin yapılması mümkün hale gelir. Bu yöntemin en önemli avantajı, en sağlıklı embriyoların transfer edilmesinden dolayı gebelik şansının yüksek olmsıdır.

Detaylı bilgi için Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

 • Transmiyometriyal embriyo transferi:

Rahime giden servikal kanalın kısmi tıkanıklığı, geleneksel embriyo transferini komplike hale getirebilir. Bu gibi olağandışı durumlarda kullanılan transmiyometriyal embriyo transferinde, iğne kısmen çekilir ve embriyo infüze edilir.

 • Embriyo ve blastosist sınıflandırması:

Embriyoların transferi için, oluşum gününden sonraki 5 iboyunca beklemek faydalı bir seçimdir. Gelişen embriyoların blastosist transferi aşamasına geçmesi hamileliğin oluşması için avantajlıdır. Daha fazla hücreden oluşan blastosistlerde genişlemiş bir blastosel ve çok daha dikkat çekici bir içsel hücre kitlesinin olmasının yanı sıra yüksek duyarlılığa da sahiptir.

İlginizi çekebilir: Blastosist Transferi Nedir, Kimlere Uygulanmaktadır?

 • Kriyoprezervasyon:

Gelecekte kullanım amaçlı olarak embriyoların dondurulması yöntemidir. Embriyolar, blastosist transferi aşamasında dondurulur ve bu esnada vitrifikasyon olarak adlandırılan ultra hızlı dondurma yöntemi kullanılır. Dondurulmuş blastokistlerle yapılan tüp bebek tedavilerinde de başarı oranı oldukça yüksektir.

 • Sperm toplama ve seçme teknikleri:

Bir sperm örneklemesi, normal koşullarda mastürbasyon yoluyla elde edilir. Bununla birlikte, bazı olaylarda fiziksel, ruhsal veya tıbbi kısıtlamalar, mastürbasyon yoluyla spermin alınmasını imkansız hale getirir. Böyle bir durumda lokal anestezi altında testislerden spermin aspire edilmesi gerekebilir. Testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) ve perkütan epididimal sperm aspirasyonu (PESA) olarak bilinen sperm toplama yöntemleri mevcuttur. Retrograd ejakülasyon (geriye boşalma) gibi durumlarda ise, spermler mesaneden toplanır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız