Klasik Tüp Bebek Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Klasik Tüp Bebek Nedir?

Klasik Tüp Bebek Nedir?

Klasik tüp bebek; çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettikleri tedavi yöntemidir.  Ülkemizde her 100 kişiden 20 kadar kişide kısırlık rahatsızlığı görülür. Üreme fonksiyonlarının tam olarak çalışmaması direkt üreme organıyla ya da dolaylı bir sebeple ilgili olabilir.  Kısırlık sorununun kalıcı olması durumunda çiftin çocuk sahibi olması imkansızdır.

Çocuk sahibi olmaya engel durumu bulunan kişiler için en çok tercih edilen yöntem klasik tüp bebek tedavisidir.  Bu tedavi alanında uzman hekimler kontrolünde yapılan, uzun bir süreci kapsayan bir tedavi sürecidir.  Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak süreci doğru yönettiğinizde sizler de sağlıklı bir çocuğa sahip olabilirsiniz.  Başarılı sağlık merkezlerinde tüp bebek başarı oranı yüksektir.

Başlamadan önce buraya bakmanızda fayda var: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi türleri nelerdir?

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler doktora başvurduğunda çiftlerin sağlık durumuna göre farklı tüp bebek yöntemlerinden biri uygulanır;

 • Kısa protokol

Bu tedavi sürecinde antagonist adıyla bilinen bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar yumurtalıklarda baskılama etkisi kısa süre içinde ortaya çıkar.  Anne adayının kanama süreci devam ederken yumurtalıklarda baskı uygulayan ve yumurtalıkları uyaran ilaçlar art arda kullanılır.

 • Ultra kısa protokol

Tüp bebek tedavisi için öncelikle adet gününde GnRHa protokolü uygulanır. Bu süreç 3 gün kadar sürer.  Protokol uygulaması bittikten sonra FSH ve Hmg uygulaması sürer.

 • Mikrodoz kısa protokol

Kısa protokolü uygularken yumurta üretiminde problemler yaşanabilir ayda yumurta sayısı verimsiz olan anne adayları olabilir. Bu durumda daha ileri seviye olarak kabul edilen mikrodoz yöntemi uygulanabilir. Bu tedavide eczanede bulabileceğiniz ilaçla tüp bebek servisinde sulandırmayla tedavi sürer.

 • Uzun protokol

Adet süreci sonrasında 21. günde HnRHa tedavisi için uygulama başlatılmaktadır. Sonrası adet kanamasının üçüncü gününde kan testi yapılır ve baskılama durumuna bakılır. Östrojen seviyesinin düşmesiyle baskılama olduğu anlaşılır. Baskılama varsa tedavi devam eder ve bu süreç yumurta çatlatma iğnesinin uygulamasına kadar sürer.

 • GnRh antagonistleri

Gebelik süreci için tüp bebek tedavisi tercih etmek isteyen anne adayının yumurtalarının erken sürede çatlamasına engel olmak adına GnRh antagonistlerinden yararlanılır.

Klasik tüp bebek tedavisinde kadının yaşı önemli mi?

klasik tüp bebek

Klasik tüp bebek tedavisinde kadının yaşı önemli bir faktördür. İlerleyen yaşlarda tüp bebek tedavisi için gerekli olan yumurta sayısı elde etmek zorlaşır.  Ayrıca ilerleyen yaşlarda yumurta kalitesi de düşer.  Bu yüzden tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen anne adayları uygun yaşta olmalıdır.

Kadınlarda 35 yaşından sonra doğurganlık kabiliyeti düşmeye başlar. 38 yaş itibariyle bu kabiliyet hızlı bir şekilde zayıflamaya devam eder.  40 yaşından itibaren kadınlarda klasik tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilme oranı %20’den düşük olmaktadır. Ayrıca 40 yaşından sonra transfer tamamlanarak gebelik oluşsa da düşük olasılığı daha yüksektir.  Kadınlar için en verimli doğurganlık dönemi 25 ile 34 yaş arasındadır. İlerleyen yaşlarda da klasik tüp bebek tedavisine başvurulabilse de başarı oranı daha düşük olacaktır.

Klasik tüp bebek yönteminde beslenme nasıldır?

Klasik tüp bebek yönteminde anne adayları başta olmak üzere çiftlerin beslenme programı gözden geçirilmelidir. Doktorlar anne adaylarının karbonhidrat ağırlıklı besinleri daha az tüketmesini ister. Bu dönemde anne adayları protein ağırlıklı beslenmelidir. Ayrıca bu dönemde doktorunuz size özel bir diyet programı uygulayacaktır.

Klasik tüp bebek tedavisinde beslenme tavsiyelerine uyan adayların başarı oranı daha yüksektir. Protein ağırlıklı beslenen anne adayları doğum ve doğum sonrasında daha konforludur.  Bu program zayıflama amaçlı değil, vücudun protein depolaması üzerine kurgulanır. Anne adayları bu dönemde kendi vücutlarının protein ihtiyacından en az 10 gram fazla protein tüketmelidir. Vücutta kullanılabilecek proteinlerin daha çok hayvansal kaynaklardan alınması önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek komplikasyonlar

Tüp bebek tedavisinde bazı komplikasyonların oluşma riski vardır. Uygulama öncesi tüm testler yapılarak tüm riskler belirlenir ve görülecek komplikasyon riskleri ortadan kaldırılmaya çalışılır.  Her ne kadar sayacağımız komplikasyonların görülme oranı çok az olsa da yaşanma ihtimali vardır;

 • Hiperstimülasyon sendromu

Klasik tüp bebek tedavisinde bu sendrom hafif, orta ve ağır olarak ortaya çıkabilir. Ağır olarak ortaya çıkarsa genel olarak yumurtalıkların ilaç uygulamasına aşırı yanıt vermesi durumudur.  Hafif şiddette ağrı ve şişkinlik olarak ortaya çıkar. Doktorunuz kısa süre içinde bu sorunu kontrol altına alabilir.

 • Karın içi kanama

Tüp bebek tedavisinde kanama sorunu da yaşanabilir. Transfer uygulamasında bir günlük kanama olabilir. Bu kanama kısa süre içinde biter. Ayrıca gebelik başlangıcı ya da uygulama tamamlaması sonrasında iç kanamalar da yaşanabilir. Gebeliği destekleyici tedavi öncesi ve sonrası ilaçlar kanamaya sebebiyet verebilir. Teşhis edilen kanamalar kısa süre içinde kontrol altına alınır.

 • Alerjik reaksiyon

Normal gebelik sürecinde olduğu gibi anne adayında vücudun hassaslaşması sebebiyle bazı alerjik reaksiyonlar görülmeye başlayabilir.

 • Enfeksiyon

Tüp bebek tedavisinde de diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi az da olsa enfeksiyon riski vardır. Yumurta toplama ya da embriyo transferi sırasında uygulanan cerrahi işlemler enfeksiyon yaratabilir. Yumurta toplama aşamasından sonra yumurtalıklarda enfeksiyon görülebilir.  Bu enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimali %1 kadardır. Doktorunuz enfeksiyon görülmesi durumunda antibiyotik önererek enfeksiyonun önlenmesini sağlar.

Tüp bebek tedavisi ülkemizde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri olması sebebiyle birçok merkezde yapılmaktadır. Bu yöntemde de her gün yeni teknolojiler devreye giriyor ve başarı oranı giderek artıyor.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız