Koronavirüste Tüp Bebek Yöntemi Riskli midir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Koronavirüste Tüp Bebek Yöntemi Riskli midir?

Koronavirüste Tüp Bebek Yöntemi Riskli midir?

Koronavirüs salgını dünyada her alanı etkiledi. Tüp bebek tedavisinde de çiftlerde bu konuda soru işaretleri olmaya başladı. Koronavirüste tüp bebek yönteminin riski olabileceği her çiftin endişeleri arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisiyle çocuğunu dünyaya getirmek isteyen birçok çift salgın sürecinde olumlu bir haber bekliyor.

Şuan koronavirüs salgınının gebelik sürecinde anne adayı ve bebeğin üzerinde etkisi merak ediliyor. Ancak bu konuda şuan dünyada anne adayı ve bebek üzerinde olumsuz etkisi olduğuna dair bilimsel bir bilgi yok.  Gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek tüm sorunlar hem anne hem de bebek sağlığı için risk oluşturabilir. Bu durumda enfeksiyonlara karşı anneler  bebekleri için önlemler almalıdır. Bir süre önce tüp bebek merkezleri kapalı olduğu için dünya genelinde bu işlemler yapılamıyordu. Ancak şuan gebelik sürecinin başlatılabilmesi için tüp bebek tedavisine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Gerekli önlemler alındığında tüp bebek tedavisinde koronavirüs olumsuz bir etki göstermez. Çiftler tedavilerine endişe duymadan devam etmeyi sürdürebilirler.

Başlamadan önce okuyalım: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/tup-bebek-ivf-nedir-nasil-yapilir/

Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi?

Tüm dünyada etkisini arttırarak sürdüren koronavirüs, gebeler için de büyük soru işaretleri barındırıyor. Ancak bu güne kadar anne karnında bulunan bebeğe virüs bulaştığına dair bir vaka yok. Ancak yine de anne adayları özellikle tüp bebek tedavisinde bu durumu risksiz olarak görmemelidir.

Covid-19 salgını ilk olarak 2019 Aralık’ta ortaya çıktı. Bu süreden itibaren anneden bebeğe anne karnında geçtiğine dair bir bildirim yok.  Bu yüzden gebelik süreci ya da tüp bebek tedavisi geçiren anne adaylarının diğer insanlardan daha riskli olduğu söylenemez.

Bazı virüsler gebelik sürecinde anne adayları için risk oluştursa da şuan için böyle bir duruma yönelik araştırmalar bulunmuyor.  Salgın dönemini geçiren ülkelerde doğum sonrasında da bebeklerde virüs rastlandığına dair bir vaka görülmüyor.

Virüsün anneden bebeğe geçmesi durumu da olasılıklar arasında olabilir. Henüz çok yeni bir virüs olduğu için gerekli araştırmalar her alanda yapılmadı.  Bu konuda bir vaka bildirilmemesi uzmanların tüp bebek tedavisinde koronavirüsün özel bir risk oluşturmadığını düşünüyor.  Ancak her şeye rağmen anne adayları tedbirli davranmalı ve tüm hijyen kurallarına kesintisiz uymalıdır.

Tüp bebek tedavisinde koronavirüsten nasıl korunuruz?

Tüp bebek tedavisinde koronavirüsten nasıl korunuruz?

Tüp bebek tedavisinde ya da gebelik sürecinde koronavirüsten korunmanın temelinde temel hijyen kurallarına uymak yatıyor. Anne adayları her zaman sağlıklı ve dikkatli beslenmelidir. Ayrıca kişisel hijyen kurallarına hassasiyet göstermelidir. Bunun yanında riskli ortamlarda hem tüp bebek tedavisi görenler hem de gebe olan anne adayları bulunmamalıdır. Ayrıca toplu taşıma araçlarında da dikkatli olmanız önerilmektedir. Rutin işlemler dışında hastanelerde de uzun süre ve tehlikeli ortamlarda durmamanız önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde koronavirüsten korunmak için bazı öneriler iletelim;

 • Bulunduğunuz ortamı her zaman havalandırın. Temiz hava her zaman bulunduğunuz ortama girsin.
 • Mecbur olmadıkça bu süreçte dışarıya çıkmamaya çalışın.
 • Yoğun olarak insanların olacağı toplu taşıma araçlarını mümkün olduğu oranda kullanmayın.
 • Ellerinizi düzenli olarak hijyen kurallarına uygun şekilde yıkayın.
 • Havlu, cep telefonu, kalem, bardak, bıçak gibi kişisel eşyalarınızı kimseyle ortak kullanmayın. Eşyalarınız size özel kalsın.
 • Tedavi sürecinde size önerilerde bulunan doktorların düzenli ve sağlıklı beslenme talimatlarına uymaya çalışın.
 • Her gün en az 2 litre su içmeye çalışın.
 • Yabancı materyallerle temas ettiyseniz sonrasında hemen ellerinizi yıkayın.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek aktivitelere önem verin.
 • Grip, nezle gibi hastalıkları olan ya da ateş ve öksürük gibi belirtileri olan kişilerden uzak durun.
 • İnsanlarla el sıkışma, sarılma gibi temaslardan mümkün olduğunca kaçının.
 • Hem kapalı ortamda hem de dışarıda insanlarla en az 1.5 metre mesafenizi korumaya çalışın.
 • Kalabalık bir ortama girmemeye çalışın. Kalabalık ortamlarda durmak zorunda olduğunuzda kesinlikle koruyucu özelliği olan bir maske takmaya çalışın.
 • Seyahatlerinizi daha sonraki tarihlere erteleyin. Özellikle uçak yolculuğundan uzak durun.
 • Sosyal aktivitelere bir süre katılmamaya çalışın.

Tüp bebek tedavisinde ve gebelik sürecinde dünyanın hiçbir yerinde şuana kadar koronavirüs vakasıyla ilgili bir bildirim yok.  Bunun sebebi ise virüsün daha net olarak tanınmamasıdır. Ayrıca virüs taşıyan annelerin de emzirme döneminde sütlerinin virüs taşıdığına dair bir bulgu bulunmuyor. Sizler yine de öksürük, ateş, nefes darlığı gibi şikayetleriniz olması durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmeyin.

Hamile kadınlar koronavirüs sebebiyle yüksek risk altında mıdır?

Koronavirüs enfeksiyonuna bağlı etkiler gebe kadınlar üzerinden henüz araştırılmaya devam ediyor. Yani anne adaylarına yönelik bu yönde kesin bir görüş bildirmek için daha çok erkendir.  Elimizde yer alan veriler şuan için çok sınırlıdır. Ancak şuan içinde bulunduğumuz tarihe kadar insanlar üzerinde gebe kadınların daha ağır hastalık riski altında olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt yoktur.

Gebelik döneminde anne adaylarının vücudunda ve bağışıklık sisteminde bazı değişimler yaşanır. Buna bağlı olarak hamile kadınlar solunum yolu enfeksiyonlarından olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden de anne adayları koronavirüse karşı kendilerini korumaları için önlem almalıdır. Ayrıca bilinen semptomları yaşayan anne adayları en  yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalıdır.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından hamilelerin bu yönde daha tehlike altında olduğunu gösteren bir açıklama yok. İlerleyen dönemde araştırma sonuçlarıyla tüp bebek tedavisinde ve gebelikte koronavirüsün risk olup olmayacağına yönelik kesin algı belirlenecektir. Ancak şuan tüp bebek tedavileri sorunsuz olarak tamamlanmaktadır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız