Menopoz Nedir, Ne Kadar Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Menopoz Nedir, Ne Kadar Sürer?

Menopoz Nedir, Ne Kadar Sürer?

Menopoz; kadınlarda adetin kesilmesi ve doğurganlık sürecinin sona ermesi olarak tanımlanabilir.  Bu süreç de ergenlik, cinsel olgunluk gibi hayatta yaşanan bir dönemdir.  Bu döneme giren kadınlarda yumurtalık bölgesinde folikül miktarında azalma olur. Bu durumda vücut daha az östrojen üretir. İlerleyen zamanlarda da östrojen üretimi sona erer. Daha sonra adet döngüsü kesilir ve üreme yeteneği ortadan kalkar.

Bu sözcük Yunancada ay anlamına gelen mens ile durmak anlamına gelen pause sözcüklerinden gelir. Dünya Sağlık Örgütüne göre menopoz yumurtalık aktivitelerinin kaybolmasına bağlı olarak adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesidir. Dünyada kadınlarda ortalama menopoza girme süresi 45-55 yaştır. Ülkemizde ise bu yaş ortalaması 46-48 arasında değişmektedir.

Menopoz nedenleri nelerdir?

Menopoz nedenleri çok çeşitli olarak ortaya çıkabilir. Menopoza neden olan etmenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir aileye mensup olan kadınlar yakın yaşlarda menopoz dönemine girer.
 • Düzensiz adet gören kadınlar, düzenli adet görenlerden daha önce menopoza girer. Doğurganlık durumu, ilk adetin yaşı, doğum kontrol hapı kullanma durumu, iki yıldan uzun emzirme süreci menopoz yaşına etki eder.
 • Psikolojik travma yaşayan kadınlar da menopoza daha erken yaşlarda girebilir. Savaş, deprem, sel, göç, uzun süre hapishanede kalma gibi durumlar menopozu hızlandıran psikolojik faktörlerdir.
 • Soğuk iklimler ve ağır şartlarda yaşayan kadınlar menopoza daha erken giriyor.
 • Sigara tüketimi yüksek olan kadınlar da sigara içmeyen kadınlardan birkaç yıl erken menopoza girmektedir.
 • Genetik sorunları olanlar, enfeksiyon hastalıkları yaşayanlar, ağır metabolik hastalıkları olanlar erken menopoza girebilir.
 • Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler menopoz yaşına etki eder.
 • Kırsal bölgelerde yaşayan geleneksel toplumlarda menopoz daha erken yaşta görülebilir.

Menopoz ne kadar sürer?

Menopoz belirtilerinin sürme durumu hastaya göre değişmektedir. Bazı kişilerde birkaç yıl sürerken bazı kişilerde 10 yıla kadar çıkabilir. Ortalama 3-5 yıl arasında süren bir rahatsızlıktır. Menopoz dönemine giren kadınlarda kemik yıkımının artmasıyla birlikte  kemik kütlesi de azalır. Ayrıca menopoz döneminde kadınların en çok karşılaştıkları rahatsızlıkların başında üriner sistem enfeksiyonları gelir.

Kadınlar menopoz döneminde kalp ve damar rahatsızlıkları da yaşayabilirler. Çünkü bu dönemde östrojen oranı vücutta azalır. Östrojen bu dönemde kanda bulunan kolesterol seviyesinin düşük tutamadığı için bu hastalıklar görülebilir. Bu dönemde kadınlara dışarıdan östrojen desteği verilebilir. Eksilecek olan hormonların dışarıdan temin edilmesi HRT tedavisi olarak adlandırılır.

Menepoza geçiş dönemi belirtileri nelerdir?

menopoz belirtileri

Kadınlar menopoza girmeden önce premenopozal dönem olarak da adlandırılan menopoza geçiş dönemini yaşarlar.  Bu dönemde bazı belirtiler yani ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar kadınların menopoz dönemine girmeye başladığını ortaya koyacaktır. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Kadınlarda adet düzensizlikleri başlar.
 • Yumurtlama seviyesinde azalma görülür.
 • Kadınları normal şartlarda ateş basmaya başlar ve aşırı terleme yaşanır.
 • Kadınlar bu dönemde gergin ve sinirlidir. Ayrıca her zaman depresif bir ruh hali vardır.
 • Bu dönemde konsantrasyon güçlükleri başlar.
 • Kadınların iştahında belirgin bir artış görülür ve uyuma sorunları yaşanır.
 • Menopoz öncesi nabız sayısı artar ve yüzde kızarma görülür. Ayrıca sürekli baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanır.
 • Bu dönemde kadının öz güven kaybı görülür.  Ayrıca dikkatsizlik, sürekli yorgunluk hissi ve unutkanlık görülür.
 • Menopoza girmeden önce cinsel istekte azalma yaşanabilir.

Menopoz teşhisi nasıl olur?

Menopoz tanısı erken dönemde koyulabilir. Erken dönemde koyulan teşhis birçok açıdan önem taşır. Menopoz döneminde kayıpların önemli bir bölümü ilk yıl görülür. Erken tanı söz konusu olduğunda tedavi daha başarılı olur. Adetinde seyrelme olan, sıcak basan ve psikolojik sorunları baş gösteren kadınlarda adetin üçüncü günü kan alınır. Kandaki FSH ve LH hormonunda artış olması durumunda menopoz teşhisi koyulabilir.

Düzensiz adet sorunu olan kadınlar için FSH düzeyi 40 pg/ml değerinden yüksekse menopoz olduğuna kanaat getirilir. FSH  düzeyinin 25 ile 40 ph/ml olması menopoz öncesi olan premenopoz dönemini ortaya koyar.  Bu dönemdeki kadınların hamile kalabileceği de ihtimaller arasındadır. Düzensiz kanama sorunu yaşayan kadınlarda ultrason gibi yöntemlerle bu soruna neden olan alt sebepler araştırılmalıdır. Direkt menopoz tanısı koymak da yanlıştır.

Menopoz döneminde cinsel yaşam bitmez. Östrojen seviyesinin azalması sebebiyle cinsel organlar küçülür. Bu yüzden menopoz dönemindeki kadınlar cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayabilir. Bu süreçte özel yağlar kullanarak ağrı azaltılabilir.

Menopoz döneminde beslenme nasıl olur?

Menopoz döneminde beslenme çok önemlidir. Kadınlarda östrojen seviyesi azaldığı için metobolizma daha yavaş çalışır. Buna bağlı olarak da kilo alımı hızlanır.  Bu yüzden düzenli olarak egzersiz yaparak kiloyu kontrol altında tutmak gerekir. Ayrıca osteoporoz sürecinden korunabilmek adına gün her gün 1500 mg kadar kalsiyum alınması önerilir.

Menopoz döneminde yoğun olarak görülen halsizliği  ve sıcak basmasını ortadan kaldırmak için  E vitamini alınabilir. Ayrıca D vitamini seviyesi de normal düzeyde olmalıdır. Bu dönemde kadınlar daha az tuz almalıdır.   Ayrıca bu dönemde sıcak basmaları da arttığı için hafif ve kat kat giyinmeyi tercih etmek gerekir.

Sıcak bastığı an kıyafetinizi azaltarak rahatlayabilirsiniz.  Ayrıca baharat ve kafein tüketimi azaltılmalı, sigara ile alkol tüketimi da düzene sokulmalıdır. Östrojen azlığı sebebiyle ortaya çıkan ağrılı cinsel ilişkiler için rahatlatıcı yağlar tercih edilebilir.  Bu dönemde atrofiden korunmak adına düzenli cinsel ilişki sağlanmalıdır. Hekiminiz bu dönemde hormon replasman tedavisi tercih edebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız