Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Bir gebeliğin oluşması, sperm ve yumurtanın döllenerek rahime implante olması ile ilişkidir. Tıp alanındaki teknolojik gelişmelerin olumlu yönde etkilediği en önemli alanlardan biri doğurganlık tedavileridir. Tüp bebek tedavisi gibi yardımlı üreme teknolojilerinin amacı, doğal yöntemlerle bu koşulların sağlanamaması halinde ebeveyn olmak isteyen çiftlere imkan sunmaktır.

Her yıl binlerce birey, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisi desteği almaktadır. Mikro çipli tüp bebek tedavisi gibi prosedürler, başarı oranlarının artmasında büyük rol oynamaktadır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nedir?

Mikro çipli tüp bebek tedavisi, tüp bebek döngüsünün döllendirme aşaması için gerekli olan sağlıklı ve yaşayabilir sperm hücrelerinin, diğerlerinden ayrıştırılabilmesi için geliştirilmiş yardımlı üreme teknolojilerindendir. Yaygın olmasa da, tüp bebek dışında aşılama gibi diğer suni döllendirme tekniklerinde de kullanılabilir.

Dünya genelinde kısırlık problemlerinden mustarip olan bireylerin yaklaşık %40’ı erkeklerden oluşmaktadır. Erkek kaynaklı kısırlık problemleri için geliştirilmiş olan en başarılı teknik mikroenjeksiyondur. Bir spermin tek bir yumurtaya enjekte edilerek yumurtanın döllenmesini içeren bu prosedür, sıkça tercih edilen çözüm yolu haline gelmiştir. Ancak;  mikroenjeksiyon tekniğinin başarı oranını yükselten faktörün sperm kalitesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yüksek kaliteli bir sperm hücresi seçiminin gerekliliği ortaya koyulmuştur.

Sperm seçimi, doğurganlık tedavilerinin önemli bir faktördür. Bir sperm hücresinin yumurtayı dölleyebilme yeteneği, hamileliğin gerçekleşmesi için mutlak koşulda olması gereken bir kriterdir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi ne işe yarar?

Doğal bir gebelikte sperm hücreleri, döllenmek üzere yumurtaya ulaşmak için mikro kanallardan geçer. Bu kanallar, sperm fizyolojisine uygun bir seçim mekanizmasıdır. Mikro çiplerde de doğal döllenmeye benzer bir ortam tasarlanmıştır. Yapay kanallarda biyofizik ve diğer dinamikler kullanılarak sperm geçişi için aynı ortam oluşturulmuştur. Kullanılan teknik, sağlıklı sperm sınıflandırmasına olanak tanıyan yüksek verimli bir teknolojiye dayanmaktadır. Bu yöntemle birlikte, hareketli sperm hücreleri minyatür bir ortam yoluyla diğerler spermlerden kolayca ayrıştırılabilir.

İlginizi çekebilir: Döllenme Nedir, Nasıl Oluşur?

Mikro çipli tüp bebek tedavisi, tüp bebek merkezlerinde ve tıbbi laboratuvarlarda kullanıma uygundur. Bu uygulamadaki ana amaç; en iyi DNA kalitesine sahip ve serbest oksijen radikallerine en az maruz kalan sperm hücrelerini herhangi bir ön işlem gerektirmeden ayırmaktır. Böylece kısa sürede tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttırılabilir ve ayrıştırılan sağlıklı spermler mikroenjeksiyon tekniğinde etkili bir şekilde kullanılabilir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Mikro çipli tüp bebek tedavisindeki aşamalar, klasik bir tüp bebek döngüsü ile aynı şekilde ilerlemektedir. Tek fark; sperm numunesi alındıktan sonra spermlerin mikro çip yardımıyla seçilmesidir.

Mikro çip yönteminin uygulanması oldukça basittir. Sıvılaştırılmış meni örnekleri herhangi bir ön işlem yapılmadan kullanılır. Baba adayından alınan semen örneği mikro çipten geçirilir ve en iyi morfoloji (yapı), hareket (ileri hareket) ve en iyi DNA (genetik malzeme) kalitesine sahip spermler ayrıştırılır. Semen örneği genellikle yüksek hızda döndürülür, sperm hücreleri kendi sıvısından ayrılır. Numune, ilk önce yongaların giriş kanalına enjekte edilir. Bu kanalların genişliği yarım milimetreden daha azdır. Sağlıklı spermler çıkış kanalına doğru yüzer, böylece ölü veya hasarlı sperm hücrelerinden ayrılırlar. Seçilen spermlerin diğer bir özelliği de serbest oksijen radikallerine en az maruz kalanlar olmasıdır. Ayrıcalıklı spermlerle geçilen döllendirme aşamasında,  klasik sperm seçim yöntemleri kullanılanlara oranla daha iyi kalitede, sağlıklı bir embriyo elde etme olasılığı yüksek olacaktır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Kalitesiz spermlerin döllenme olasılığı oldukça düşüktür. Kusurlu spermler, oldukça sağlıklı yumurtalar ile döllense dahi birçok komplikasyonun gelişmesine neden olabilir. Genetik bozukluklar, kromozom hasarları, düşük, erken doğum, gelişim gerilikleri, zihinsel ve fiziksel engeller; kalitesiz spermlerin döllenmesi sonucunda oluşabilecek problemlerdendir.

Mikro çip yönteminin uygulanması tavsiye edilen durumlar şunlardır:

  • Erkek faktörü nedeniyle doğurganlık tedavisi görülmesi,
  • Yüksek sperm DNA fragmantasyonu olması,
  • Nedeni bilinmeyen tekrarlayan düşükler,
  • Yumurta kalitesi iyi olmasına rağmen sağlıklı bir embriyo geliştirilememesi,
  • Açıklanamayan infertilite,
  • Tekrarlayan başarısız tüp bebek döngüleri halinde mikro çip tekniği uygulanabilir.

Azospermi teşhisi konulan ve semen örneğinde canlı sperm hücresi olmayan erkekler mikro çip yöntemi uygulanamamaktadır.

Mikro çipli tüp bebek tedavisinin avantajları nelerdir?

Mikro çipli tüp bebek

Mikro çip teknolojisinden önce geliştirilen ve uygulanan sperm ayrıştırma teknikleri mevcuttur. Ancak bu tekniklerin sperm parametrelerine dayanarak sperm hücrelerinin seçimi için yeterli olmadığı ve DNA’nın depolandığı spermin baş bölümüne zarar verdiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalara göre, yoğunluk farkına dayalı sperm ayırma tekniklerinde DNA hasarı kaçınılmaz düzeydedir. Yüzdürme tekniğinde ise tortul olanlar arasından hareketli sperm hücrelerinin yüzmesine dayanmaktadır ve iki teknik de yüksek DNA hasar oranlarına sahip semen örnekleri için verimsizdir.

Birçok klinik çalışmada, mikroçip kullanılarak yapılan tedavilerde gelişmiş bir embriyo kalitesinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.  Gelişmiş kaliteye sahip bir embriyo rahim içine transfer edildiğinde, sürdürülebilir bir hamileliğin ve sağlıklı bir bebeğin oluşma şansı belirgin oranda yükselecektir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi sonrasında başarı oranı artmış olsa da, tüp bebek döngüsü sonucunda sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesinde etkili olan birtakım faktörler bulunur. Yumurta sayısı ve kalitesi, döllenme, embriyo gelişimi, embriyoların transferi, implantasyonu önleyebilecek rahim ve diğer maternal unsurlar tüp bebek tedavisinin sonucunu belirleyecektir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız