Mikro TESE Ameliyatı Kaç Kez Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikro TESE Ameliyatı Kaç Kez Yapılır?

Mikro TESE Ameliyatı Kaç Kez Yapılır?

Başarılı bir hamilelik elde etmek için düşük miktarlarda olsa dahi kaliteli sperm hücrelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Spermler testiste üretilir ve prostattan gelen sıvının spermle birleşmesiyle birlikte penise iletilir. Cinsel aktivite sonrasında vücut dışına çıkan spermlerin yumurta hücrelerini dölledikten sonra gebelik meydana gelir. Ancak, bu sistemde oluşan herhangi bir problem nedeniyle erkeğin ejakülatında sperm olmaması durumunda sperm alma prosedürleri gereklidir. Mikro TESE, modern üreme teknolojisi tarafından geliştirilen ve sperm alma yöntemleri arasında yaygın olarak tercih edilen önemli bir uygulamadır.

Mikro TESE nedir?

Mikro TESE, sperm üretiminin kusurlu süreci nedeniyle azospermi problemi olan erkeklerde spermleri doğrudan testislerden almak için yapılan mikrocerrahi bir prosedürdür. Mikro cerrahi ve testis anatomisinin anlayışını gerektiren ileri bir operasyondur.

Detaylarıyla anlattık: Mikro TESE (TESA -TESE) Nedir, Nasıl Yapılır?

Kısırlık nasıl teşhis edilir?

Bir çift doğum kontrolü olmadan bir yıl boyunca gebelik sağlayamıyorsa, kısırlığa neden olabilecek herhangi bir fiziksel sorunu kontrol etmek için detaylı muayene gerekir.

Erkeklerde kısırlık durumunu değerlendirmek için yapılacak tetkikler şöyledir:

 • Semen analizi: Sperm sayısını ve kalitesini belirler. Semen, başarılı döllenmeyi sağlamak için spermin hayatta kalmasına yardımcı olan sperm ve diğer besinleri taşır.

Semen analizi, sperme dair bazı bilgileri verebilir.

 • Sperm miktarı: En az 1,5 mililitre normal kabul edilir. Daha düşük bir sayı, semenin vezikülleri veya prostat bezi gibi üreme sisteminin bir kısmında semen salınımını engelleyen dahili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.
 • Sperm sayısı: Mililitre başına 15 milyon ila 300 milyon normal aralık olarak kabul edilir. 15 milyonun altında olması anormaldir.
 • Morfoloji: Normal şekilli spermin %4’ü bir yumurtaya ulaşmak ve döllemek için yeterli şekle sahip olmalıdır.
 • Motilite : Spermin hareketinin ölçümlenmesidir. Spermin yaklaşık %40’ı hareket etmelidir. Hareket kalitesi 0-4 arasında derecelendirilir ve 3’ün üzerinde olması iyi bir oran olarak kabul edilir.
 • Kan testi: Genetik veya hormon problemlerini kontrol eder.
 • Kültür muayenesi: Enfeksiyonları kontrol etmek için semen sıvısını inceler.
 • Testis ultrasonu: Kanı testislerden, vücudun geri kalanına geri taşıyan damarlardaki anormallikleri arar.

Mikro TESE neden yapılır?

mikro tese neden yapılır

Kısırlık, vücudun üreme temellerini gerçekleştirmesini zorlaştıran üreme sisteminin bir hastalığıdır. Çoğu infertilite vakası ilaç veya cerrahi ile tedavi edilebilse de, bazı vakalarda biyolojik bir bebek sahibi olabilmenin tek yolu Mikro TESE ameliyatıdır.

Erkek kısırlığının ana nedenlerinden biri, erkeğin hiç sperm üretemediği bir durum olan obstrüktif olmayan azospermi veya sperm üretilse daha vücuttan salınamadığı obstrüktif azospermidir. Yüksek sperm DNA fragmantasyonu olan şiddetli oligoasthenozoospermi ise, semende çok az ve kalitesi zayıf spermlerin bulunmasıdır. Şiddetli oligo teratozoospermi vakalarında spermada çok az sayıda spermin normal görünüme sahip olmamasıyla oluşur. Tüm bu problemlerin çözümü için Mikro TESE ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Mikro TESE nasıl yapılır?

İşlem, genel anestezi uygulandıktan sonra uzman bir ürolog tarafından gerçekleştirilir. Testiste minimal kesiler yapılarak, aktif sperm üreten tübüllerin yerini tespit etmek için mikro-diseksiyon mikroskobu kullanılır. Bu alandan çok küçük bir testis dokusu çıkarılır ve spermler ayrı ayrı tanımlamak için mikroskop altında incelenir. Sperm bloke edilmişse, testiste genellikle bol miktarda bulunur ve ince bir iğne ile testisin üstündeki epididim bölgesi veya testisin kendisine geçirilerek ekstrakte edilebilir.

Yeterli sperm elde edildiğinde, bu spermlerle hemen döllenme aşamasına geçilebilir veya gelecekte kullanılmak üzere dondurulabilir. İşlem tamamlandıktan sonra testisler minimal dikişlerle kapatılır.

Bakım prosedürü sonlandığında, hastanın genellikle aynı gün eve gitmesine izin verilir. Ağrı ve şişkinliği önlemek için ilk 24 saat boyunca bir buz torbası kullanılması önerilir. İşlemden sonraki birkaç hafta boyunca herhangi bir kuvvetli egzersiz, cinsel ilişki ve mastürbasyondan kaçınılmalıdır.

Mikro TESE ameliyatı kaç kez yapılır?

Mikro TESE ameliyatı sonrasında spermi korumak ve diğer prosedürlerden kaçınmak için ekstraksiyon sırasında alınan ekstra spermler dondurulmalıdır. Spermlerin dondurulmasının bazı olumsuz etkileri olabilse de, sonucun genellikle mikroenjeksiyon (ICSI) veya tüp bebek tedavisi gibi doğurganlık prosedürlerinde taze sperm ile dondurulmamış sperm kullanımının neredeyse aynı olduğu gözlemlenmiştir.

Mikro TESE ameliyatı sonrasında gereken spermler elde edilememiş ise ve bu nedenle prosedürünün tekrarlanması gerekiyorsa, genellikle 6-12 ay boyunca beklenilmesi tavsiye edilmektedir.

Mikro TESE ameliyatı riskli midir?

Mikro TESE prosedürünün olası riskleri arasında şiddetli olmayan kanama, enfeksiyon ve ağrı görülebilir.  Ameliyat sırasında testisin kendisinin hasar görmesi çok nadir bir ihtimaldir.

Mikro TESE ameliyatının avantajları nelerdir?

Mikro TESE ameliyatı, diğer cerrahi sperm toplama operasyonlarına oranla birtakım avantajlara sahiptir:

 • Anestezi altında küçük bir insizyonla yapılan ağrısız, minimal invaziv prosedürdür.
 • Mikro TESE ile sperm bulma olasılığı %60’tan fazladır. Bu oran, mikrocerrahi olmayan bir prosedürle karşılaştırıldığında iki kat daha fazladır.
 • Geleneksel biyopsi tekniklerine kıyasla yüksek sperm alım oranına sahip gelişmiş bir sperm alım tekniğidir.
 • Ameliyat sonrası minimal komplikasyonlara sahiptir ve testisler için nispeten güvenlidir. Ameliyat mikroskobu, testiküler dokulara ve kan akışına zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Embriyologların, güçlü bir mikroskopla en iyi spermleri seçmesine yardımcı olur. Spermler tüp bebek tedavisi veya mikroenjeksiyon yöntemiyle kullanılabilir veya gelecekte kullanılmak üzere saklanabilir.
 • Kaliteli sperm elde etme şansı yüksek olduğu için, başarılı bir hamilelik olasılığını da doğrudan artırır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız