Mikro TESE (TESA -TESE) Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikro TESE (TESA -TESE) Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro TESE (TESA -TESE) Nedir, Nasıl Yapılır?

Azospermi, erkeklerde cinsel birliktelik veya mastürbasyon sonucu oluşan boşalma sıvısının (ejakülat) içerisinde spermin yeteri miktarda olmaması durumudur. Genital kanalların tıkanmasından, testislerde zayıf ya da eksik sperm üretiminden kaynaklanabilir. Ejakülatta sperm bulunmadığı durumlarda bile, minimal invaziv teknikler kullanılarak testislerden alınabilir. Sperm alındıktan sonra, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) kullanılarak gebeliğin oluşturulması da mümkündür.

Spermi almak için uygulanacak işlem tipi, azosperminin nedenine bağlı olarak değişebilir. Mikro TESE / TESA işlemi de sperm elde etmek için kullanılan yöntemlerdendir.

O zaman öğrenelim: Azospermi Nedir, Tedavisi Var mı?

Mikro TESE nedir?

Nonobstrüktif azospermi, tıkanıklığa bağlı olmadan gelişen azospermi durumunu tanımlamaktadır. Bu sorun, erkek kaynaklı kısırlıkların çok yaygın bir sebebidir. Eğer bu tür bir problem mevcutsa, doktorlar genellikle mikrocerrahi testiküler sperm ekstraksiyonu olarak bilinen, mikro TESE prosedürünü önerirler.

Mikro TESE işlemi,

  • Bir erkeğin sperm testi sonuçlarında yeterli düzeyde testosteron varsa
  • Tedavi alınmasına rağmen azospermi durumu mevcutsa,
  • Klinefelter sendromu gibi bazı kromozomal sorunların çözümünde kullanılabilmektedir.

Mikro TESE prosedürleri sırasında sperm bulma oranı yaklaşık olarak %70’tir. Yapılan araştırmalar, bu işlemin en yüksek sperm elde etme oranını verdiğini ve testiste en az hasara neden olduğunu göstermiştir.

Mikro TESE nasıl yapılır?

Operasyon başlamadan önce genel anestezi yapılır ve kişi tamamen uyutulur. Mikro TESE işlem için skrotumun yani testis torbasının orta hattında, 3-4 cm’lik çok küçük kesiler yapılmalıdır. Böylece testisler açılacak ve sperm içermesi mümkün olan kanallar, yüksek güçte çalışan bir mikroskop altında incelenecektir. Bulunan doku örnekleri numuneleri toplanır ve işlem, testislerin kapatılmasıyla birlikte sonlanır.

Skrotum, vücudun en hızlı iyileşen kısımlarından biridir. Bu nedenle ameliyattan sonra duyulan ağrı hissi oldukça düşük olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat boyunca bir buz torbası kullanır ve daha sonra enfeksiyon oluşmaması için birtakım ilaçlar reçete edilir. Operasyondan sonra 10 gün boyunca cinsel ilişki, mastürbasyon ve ağır hareketlerden kaçınılmalıdır.

Mikro TESE ameliyatında sperm çıkmazsa ne olur?

mikro tese

İşlem bittikten sonra alınan numunelerin incelenmesi yaklaşık olarak 10 ile 14 saat arası sürecektir. Bu süre sonunda spermin bulunup bulunmadığına dair bilgi verilir. Sperm bulunmuş ise çıkarılır ve sıvı azot içinde dondurur. Bulunan sperm tüp bebek yönteminde kullanılabilir.

Fakat spermin çıkmaması durumunda, vücutta sperm üretiminin olmadığı anlamına gelir. Spermin üretilmesi için birtakım ilaçlar kullanılabilir, başka bir tedavi planı oluşturularak yeniden mikro TESE işlemi denenebilir.

TESA nedir?

Testiküler sperm aspirasyonu olarak adlandırılan TESA, tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemleri için sperm elde etme amacıyla uygulanan bir işlemdir. Eğer aşılama gerçekleştirilecekse, kadının da aynı anda rutin yumurtlama indüksiyonu ve yumurta toplama işleminden geçmesi gerekecektir. TESA sırasında izole edilen spermler, daha sonra kadından toplanan yumurtalara enjekte edilebilir.

Okumanızda fayda var: Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

TESA işlemi;

  • Eksik sperm üretimi ile birincil testis problemlerinde,
  • Genital yolda oluşan bir tıkanıklıkta
  • Vazektomi veya başarısız vazektomi reversal geçiren kişiler için uygulanabilmektedir.

TESA işlemi nasıl yapılır?

Bu işlem, ameliyathane koşullarında lokal anestezi veya sedasyon kullanılarak yapılmaktadır. Testislere ince bir iğne yerleştirir ve bu iğneyle spermler aspire edilir. Bazı durumlarda TESA, yeterince doku veya sperm sağlayamadığında açık bir testis biyopsisi gerekebilmektedir.

TESA ameliyatı olanlar nelere dikkat etmelidir?

TESA sonrasında da buz kompresi uygulanması faydalı olacaktır. Pansuman çıkana kadar duş almamak önemlidir. Ağır aktiviteden, cinsel ilişkiden doktorun belirttiği süre boyunca uzak durulmalıdır. Ağrı varsa, reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Eğer tüm koşullar mevcutsa, kısırlık nedeniyle bebek sahibi olamayan erkekler için mikro TESE / TESA işlemi uygulanabilmektedir. Kısırlık tedavisinde önemli bir adım olan bu yöntemlere ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız