Mikroçip ile Sperm Seçimi Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikroçip ile Sperm Seçimi Nedir?

Mikroçip ile Sperm Seçimi Nedir?

Çiftlerin çocuklarına sağlıklı bir şekilde sahip olabilmeleri için gerekli ön şart çocuk sahibi olamama nedeninin doğru tespit edilmesidir. Doğru bir sorun tespitinden sonra da uygulanacak tedavinin doğru belirlenmesi gereklidir. Gelişen teknoloji sayesinde yeni tedavi yöntemleri ve yeni ürünler çıkmaktadır. Bu yüzden çocuk sahibi olamayan çiftlerin emin olması gereken nokta doğru sorun tespiti ve doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.

Her çift mutlu yuvasını çocuk ya da çocuklarla şenlendirmek ister. Çeşitli nedenlere bağlı olarak çocuk sahibi olamamak da çiftlerin mutsuz olmasına sebebiyet verebilir. Gebe kalamama sorunu erkek ve kadınlara bağlı sebeplerde yarı yarıya gerçekleşmektedir. Yani toplumun bazı kesimlerinde genel kanı olan gebe kalamama sorunu sadece kadınlardan kaynaklı değildir. Erkeklerden kaynaklı gebelik oluşmaması ihtimali %50’dir. Çünkü kadının gebe kalamama durumuna erkeğin sperm kalitesi de büyük oranda etki etmektedir. Tüp bebek tedavisi yönteminde başarısızlığın sperm kaynaklı olduğu durumlar için günümüz gelişen tıp teknolojisine bağlı olarak spermden kaynaklı sorun mikroçip ile sperm seçimi uygulaması ile tedavi edilebiliyor. Bu yöntem ile erkekten alınan spermler içerisinden sağlıklı olanların oranları arttırılıyor ve bu şekilde gebelik için gerekli olan sağlıklı sperm oranı arttığından gebe kalma şanı da artmış oluyor. Çünkü bu yöntem sayesinde mevcut spermler içinden en sağlıklı spermi seçmek mümkün hale geliyor. Zaten tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için en önemli unsurlar kaliteli bir sperm elde etmektir. Mikroçip ile sperm seçimi yöntemi de bize bu konuda en büyük yardımı sağlamış oluyor.

Detaylarıyla anlattık: Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Mikroçip ile sperm seçimi nasıl uygulanır?

Modern tıp teknolojisinin çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için sunduğu büyük hizmetlerden biri olan mikroçip ile sperm seçimi tedavisi uygulanırken sperm seçimi işlemi belli bir uygulama periyotlarını takiben yapılır. İlk olarak gebelik için gerekli kaliteli spermleri seçebilmek amacıyla birçok kanaldan oluşan mikroakışkan çip kullanılır. Sperm sıvısında bulunan spermler kanallara bırakılır ve kaliteli ve hasarsız diye adlandırdığımız spermler mikro kanallardan geçerek karşıda toplanır. Normalden farklı olan ve sorunlu olan spermler bu kanaldan geçemez.

Bu yöntem ile sağlıklı ve kaliteli spermler anomali özellikli spermlerden ayrışmış oluyor ve tüp bebek tedavisi için kullanılacak olan spermler kaliteli spermlerden oluşacağı için gebe kalma şansını oldukça arttırıyor. Kaliteli spermlerle oluşturulan embriyoların DNA yapısı da daha iyi olacaktır ve bu embriyolar rahme daha kolay tutunur. Çünkü sağlıklı bir gebelik için embriyo rahme iyi tutunmalıdır ki istenilen sonuçlar elde edilebilsin.  Ayrıca bu yöntem ilk olarak Harvard’da görev yapan bir Türk doktor tarafından geliştirilen bir yöntem olmasıyla birlikte ülkemizde de etkili bir şekilde uygulanmakta ve birçok başarılı sonucun elde edilmesini sağlamıştır.

mikroçip ile sperm seçimi

Burayı da okumanızda fayda var: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?

Daha önceki tedavi uygulamalarında spermlerin “santrifüj” içerisine konulup çeşitli aşamalardan geçirilmesi sonucunda seçilmesi yöntemi uygulanıyordu.  Bu şekilde yapılan uygulamalarda da hücrelere zarar veriliyordu. Mikroçip ile sperm seçimi sayesinde hücrelere zarar veren sistem ortadan kaldırılarak doğal ortamındaki gibi bir yöntem uygulanarak  mikro çiple bir çözüm getirilmesiyle başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Günümüzde bu sorunu tedavi etmek amacıyla 3 ayrı mikroçip yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi sperm sayısı daha iyi olan durumlarda uygulanır. Mikroenjeksiyon işlemi  esnasında 2 ayrı mikroçip türü bulunur. İlk üretilen mikroçipleri kullanabilmek için yeterli sayıda sperme ihtiyaç duyulur. En son üretilen mikroçipler ise çok az sayıda hareketli spermler de dahi kaliteli spermi seçme imkanı sunar.

Mikroçip ile sperm seçimi kimlere yapılır?

Mikroçip ile sperm seçimi erkeğin spermlerinde ağır anormallikler mevcut ise, çeşitli tedavilere rağmen gebelik gerçekleşmiyor ve embriyo tutunamıyorsa yani tüm denemelere rağmen gebelik elde edilemediği durumlarda tüp bebek tedavisi uygulamasının daha başarılı sonuçlar verebilmesi adına uygulanabilir. Mikroçip ile sperm seçimi sayesinde elde edilen kaliteli ve sağlıklı spermler sayesinde daha önceden yaşanan gebeliğin oluşmasını engelleyen olumsuz etkenlerin önüne geçilmiş olur. Bu yüzden çeşitli tedavi yöntemlerine rağmen çocuk sahibi olamayan, sağlıklı spermler ile gebe kalmak isteyen ve tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttırarak çocuk sahibi olmak isteyen herkes bu tedavi yöntemini tercih edebilir. Sizler de benzer sorunlar ile karşı karşıyaysanız sağlıklı bebeğinizi kucağınıza almak için mikroçip ile sperm seçimi yaptırarak bebeğinize kavuşma şansınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz.

Mikroçip ile sperm seçimi fiyatları

Mikroçip ile sperm seçimi  tedavi ücreti SGK tarafından karşılanan bir tedavi yöntemi değildir. Tedavinin fiyatlarının belirlenmesinde bazı faktörler etkili olmaktadır. Bu faktörleri mikroçip ile sperm seçimi tedavisi yapılırken işlemi uygulayan doktorun alanındaki hakimiyeti ve tecrübesi, sağlık kuruluşunun donanımı ve kullanılan teknikler ve kullanılan malzemelerin kalitesi belirlemede büyük rol oynar. Çünkü gebe kalabilmek için en önemli şart olan kaliteli ve sağlıklı spermin seçimini yapmak için gerekli donanıma sahip bir sağlık kuruluşuna ihtiyaç vardır. Aynı zamanda tedavi sürecinin her aşamasında aktif bir şekilde rol alacak tedaviyi uygulayan doktorun da tecrübe ve birikimleri de istenilen sonuçların elde edilmesi açısından çok önemli etkenlerdir. Bu faktörlerden mikroçip ile sperm seçimi fiyatlarında değişikliklere sebebiyet verebilir. Mikroçip ile sperm seçimi tedavisi ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için iletişim kanalları aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız