Mini Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mini Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Mini Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünyada uygulanan ilk tüp bebek tedavisi, yumurtalık stimülasyon ilaçlarının kullanılmadan uygulanmıştır. 1980’lerde ise yüksek başarı oranları elde etmek için doğurganlığı arttıran ilaçlar kullanılmış ve bu tedavi protokolü tüp bebek tedavisinde bir standart haline gelmiştir. Günümüzde, bu tür ilaçların kullanımının mümkün olmadığı durumlar için yeni bir tüp bebek tedavisi geliştirmiş ve bu yöntem mini tüp bebek olarak adlandırılmıştır.

Mini tüp bebek nedir?

Mini tüp bebek, tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan yumurtalık stimülasyonun en aza indirgendiği doğurganlık tedavisidir. Daha az ilaç kullanarak, genellikle az sayıda yüksek kaliteli yumurta üretimi amaçlanır. Bu yöntem, kadınlar için çok daha kolaydır ve hiperstimülasyon riski neredeyse sıfıra düşürülür.

Mini tüp bebek, doğal döngü ile klasik tüp bebek arasındaki bir yaklaşımı temsil eder.

Bu içeriğimizi okuyun: Klasik Tüp Bebek Nedir?

Mini tüp bebek neden yapılır?

 • Düşük veya azalmış yumurtalık rezervi bulunan kadınlar, doğurganlık uyarıcı ilaçlara iyi yanıt vermeyebilir. Daha fazla ilaç alarak daha fazla yumurta elde edilemeyeceği için, yumurtalık stimülasyonuna gerek olmayacaktır. Bu durumda mini tüp bebek; genellikle benzer sayıda yumurta, daha az maliyet ve düşük hiperstimülasyon riski anlamına gelir.
 • Polikistik over sendromu olan kadınlar, aşırı yumurta üretimi ile ilişkili olan ovaryan hiperstimülasyon sendromu riski taşımaktadır. Mini tüp bebekte çünkü kullanılan ilaç miktarını düşürülerek yumurtalıkların aşırı uyarılma riski azaltılır.
 • Daha az ilaç kullanılacağı için, mini tüp bebek tedavisinin maliyeti tek bir döngü için önemli ölçüde daha az olacaktır.
 • Bazı bireyler, klasik bir tüp bebek tedavisinde çok fazla sayıda embriyonun üretilmesini istememektedir. Bir gebelik elde ettikten sonra kalan embriyoları gelecek için saklamak, atmak ve bağışlamak gibi birçok seçenek arasında tercih yapmak zorlu olabilmektedir.

Mini tüp bebek kimlere yapılır?

mini tüp bebek nasıl yapılır

Mini tüp bebek, çok çeşitli insanlar için uygun bir seçenektir. Özellikle aşılama gibi diğer tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar alamayan ve müdahaleci tedavi türleri tavsiye edilmeyen kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı mini tüp bebek olumlu kabul edilebilir:

 • Yumurtalık stimülasyona zayıf yanıt verenler,
 • Dini veya kişisel nedenlerle embriyo sayısını sınırlamak isteyen veya yumurta kriyoprezervasyonu yaptırmak istemeyen çiftler,
 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu açısından yüksek risk altındaki kadınlar,
 • Klasik tüp bebek tedavisinden daha düşük maliyetli bir alternatif arayanlar.

Bu tür bir tüp bebek döngüsü için tüm kadınlar uygun aday değildir. Yalnızca normal yumurtalık rezervine sahip hastalar mini tüp bebek ile daha iyi bir başarı şansına sahip olacaklardır.

Mini tüp bebek nasıl yapılır?

Mini tüp bebek tedavisi için standart bir protokol yoktur. Genel olarak, hem oral ilaçlar hem de enjekte edilebilir FSH ilaçlarının bir kombinasyonu en düşük dozajlarda kullanılır.

Mini tüp bebek tedavisi yumurta gelişimi, yumurta ve sperm alımı ve hazırlanması, döllenme ve embriyo gelişimi ve embriyo transferinden oluşur.

 • Yumurtalık stimülasyonu:

Mini tüp bebek döngüsü için yumurtalık stimülasyonu sırasında, yumurtalıklarını az sayıda yüksek kaliteli yumurta geliştirmeye teşvik eden hormon bazlı ilaçlar alınır. Çoğu kadın, Letrozol gibi az miktarda oral stimülasyon ilaçları ile birlikte Gonal F, Follistim veya Menopur gibi az miktarda enjekte edilebilir ilaç kullanır. Stimülasyon aşaması tipik olarak kadının adet döngüsünün 2-4. günlerinde başlar.

Tüm stimülasyon aşaması, hormonal ve foliküler taban çizgisini ölçmek için temel bir randevu ile başlayacak ve rahim astarı, foliküler ve hormonal gelişimi izlemek için birkaç günde bir izleme randevuları ile yakından takip edilecektir. Foliküller uygun boyuta ulaştığında, yumurtaların nihai olgunlaşmasını desteklemek ve yumurta alımını uygun şekilde zamanlamak için başka bir ilaç kullanılacaktır.

 • Yumurta toplama ve sperm alma:

Yumurta toplama mini tüp bebek döngüsünde en önemli işlemdir. Kadının yumurtalıklarında gelişen yumurtaların alınması için yapılan küçük bir prosedür, tetikleme enjeksiyonundan yaklaşık 35 saat sonra gerçekleştirilir. Alım sırasında, yumurtaları foliküllerden toplamak için emme kabiliyetine sahip küçük, boş bir iğne kullanır.

Sperm, yumurta alımının yapıldığı sabah steril bir kapta ejakülata yoluyla toplanabilir veya önceden dondurulan spermler çözünerek kullanılabilir. Sperm işlendikten sonra, kalan hareketli konsantre sperm döllenme için hazırlanır.

 • Döllenme ve embriyo gelişimi:

Yumurtalar iki farklı yöntemle döllenebilir. Klasik dölleme yönteminde sperm ve yumurtalar bir petri kabına yerleştirir ve spermlerin doğal olarak yumurtaya nüfuz etmesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise tek bir spermi alınır, yumurtaya enjekte edilir. Yumurta döllendikten sonra ortaya çıkan embriyolar, 2-7 gün içerisinde fallop tüpünün iç ortamını taklit eden besleyici ortamda büyür.

Bir embriyo blastosist aşamasına (genellikle 5. gün) kadar büyütülürse, daha sonra genetik olarak test edilebilir.

 • Embriyo transferi:

Erken embriyonik gelişimden sonra bir veya iki embriyo kadının rahmine aktarılır. Embriyo transferi basit bir prosedürdür. Katetere yüklenen embriyo, rahim ağzından ilerletilerek rahime bırakılır.  Embriyonun implante olması halinde hamilelik başarıyla sonuçlanır.

Mini tüp bebek yaptıranlar için dezavantaj nedir?

Klasik tüp bebek tedavisi, dondurulmak üzere birden fazla embriyo üretmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, ilk döngünün başarılı olmaması gibi durumlarda dondurulmuş olan embriyolar daha sonraki döngülerde diğer aşamalara gerek kalmadan transfer edilebilir. Bu işlem, daha yüksek kü0mülatif gebelik şansı verir. Mini tüp bebek ile sonraki döngüler için donmuş embriyolara sahip olma olasılığı düşüktür ve döngü başına gebelik şansı azalır.

Ayrıca döllenecek yumurta olmaması veya transfer edilecek embriyo olmaması riski daha yüksektir. Üretilen her yumurta mikroenjeksiyon için uygun olmayacak ve döllenen her yumurta transfer için uygun bir embriyo haline gelmeyecektir. Bu nedenle, mini tüp bebek döngülerinin iptal oranları daha yüksektir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız