Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyom, rahimde oluşan en yaygın jinekolojik problemlerden biridir. Tüm dünyada kadınların yaklaşık %20’sini etkileyebilmektedir. Miyomlar, farklı türde ve boyutta olsa da çoğu zaman kanserli hücre içermemektedir. Hiçbir semptoma neden olmayan miyomlar tedavi gerektirmez, ancak rahatsızlık verici belirtiler varsa tıbbi yardım alınmalıdır.

Rahimde miyom nedir?

Miyomlar; rahimde gelişen, kas hücreleri ve fibröz bağ dokusundan meydana gelen tümörlerdir. Rahimdeki kas hücrelerinin çok fazla çoğalmasıyla ortaya çıkar. Hücreler çoğaldıkça, çeşitli şekil ve boyutlarda oluşumlar meydana gelebilir. Değişken sayıda ve çok farklı boyutlardadır. Miyomların en önemli özelliği yüksek oranda iyi huylu olmasıdır. Kanserli miyomlar çok nadirdir.

Yapılan araştırmalar, östrojen ve progesteron hormonlarının miyomların büyümesinde rol oynadığını göstermektedir. Bunu kanıtlayan etken, menopoz döneminde hormonların üretiminin azalmasıyla beraber miyomların da küçülme eğiliminde olmasıdır. Miyomların diğer bir oluşum nedeni ise genetik faktörlerdir. Aile üyelerinde miyom öyküsü bulunan kadınların, miyom geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Hipertansiyon ve polikistik over sendromu da miyom oluşumunu tetikleyebilir. İlk adet kanaması daha erken yaşta olan kişilerde ve doğum yapmayan kadınlarda daha yaygındır.

Miyom türleri nelerdir?

Miyomlar, rahimdeki oluşum yerlerine göre sınıflandırılır. Miyomların büyüklüğü ve sayısı ile birlikte, türü de tedavi planını etkileyecektir. Üç farklı miyom türü intramural, subseröz ve submukozal olarak adlandırılmaktadır.

 • İntramural miyom nedir?

İntramural miyomlar, en yaygın türdür. Miyometriyum, rahimin en kalın olan orta tabakasıdır ve intramural miyomlar bu kısımda oluşur. Düz kastan oluşan miyometriyum, rahim iç duvarını oluşturmak için kasılır. Bu tür miyomlar rahmin şeklini bozabilir.

 • Subseröz miyom nedir?

Serosa, rahimin en ince ve dış tabakasıdır; subseröz miyomlar bu kısımda oluşmaktadır. Serosa, ligamentlerin yardımıyla rahmi pelvik boşluk içinde destekler. Subseröz miyomların rahim dışına uzanan sap biçiminde bir uzantısı mevcutsa pedinküllü olarak adlandırılır.

 • Submukozal miyom nedir?

Submukozal fibroidler tüm miyom türleri içerisinde en nadir görülendir. Endometriyum, rahmin en ince olan iç tabakasıdır ve submukozal miyomlar burada oluşmaktadır. Rahim içerisine uzanan ve pedinküllü olarak adlandırılan türleri de mevcuttur.

Rahimde miyom belirtileri nelerdir?

miyom belirtileri

Miyomlar, genellikle semptomlara neden olmamaktadır. Ancak, miyomların büyük boyutlu olması ve riskli bir bölgede oluşması aşağıdaki belirtilere yol açabilmektedir:

 • Ağır vajinal kanama: Sık sık ped değiştirme, ek koruma ihtiyacı, kan pıhtıları ve günlük yaşamı engelleyebilecek yoğun kanama; ağır vajinal kanama ile ilişkilidir. Miyomların sık görülen bir belirtisidir. Bununla birlikte bazı kadınlar kanamaya bağlı olarak anemi geliştirebilir. Anemi yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir.
 • Pelvik rahatsızlık: Büyük miyomları olan kadınlar alt karında, pelvis bölgesinde ağırlık veya basınç hissedebilir. Bu durum rahatsızlık verebilir, yüzüstü yatmayı engelleyebilir, egzersiz yapmayı zorlaştırabilir.
 • Mesane sorunları: En yaygın mesane problemi sık idrara çıkma ihtiyacıdır. Bazı durumda tam mesane mevcut olsa bile idrara çıkmak zorludur. Bu semptomlara mesaneye baskı yapan, idrar tutma kapasitesini azaltan veya idrar çıkışını bloke eden miyomlar neden olur.
 • Bel ağrısı: Nadiren, miyomlar bel kaslarına ve sinirlerine baskı yaparak sırt ağrısına neden olur. Rahimin arka yüzeyindeki büyük bir miyomun, rahim iç duvarındaki küçük bir miyomdan daha fazla sırt ağrısına neden olması daha olasıdır.
 • Rektal basınç: Miyomlar, rektuma baskı yaparak dolgunluk hissine, bağırsak hareketinde zorluğa ve ağrıya neden olabilir. Miyomlar, hemoroit gelişimine de yol açabilir.
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı: Miyomlar, cinsel ilişkiyi ağrılı veya rahatsızlık verici hale getirebilir. Ağrı, yalnızca belirli pozisyonlarda veya adet döngüsünün belirli zamanlarında ortaya çıkabilir.
 • Kısırlık: Miyom bulunan her kadın, kısırlık probleminden mustarip değildir. Ancak, kısırlık teşhisi konulan kadınların yaklaşık %10’unda miyom bulunmaktadır. Miyomlar; embriyonun rahime ulaşmasını ve implante edilmesini zorlaştırır.

Miyom nasıl teşhis edilir?

Büyük boyutlu miyomlar rahim, yumurtalıklar ve vajinayı kapsayan bir pelvik muayene esnasında teşhis edilebilir; bir yumru veya kitle olarak parmaklarla hissedebilir. Ancak, küçük boyutlu veya riskli bölgelerde bulunan miyomları teşhis etmek ve sayılarını doğrulamak için birtakım tetkikler gereklidir:

 • Ultrason
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI),
 • Röntgen,
 • Histerosalpingografi (HSG),

Miyomların varlığından emin olmak için bazı cerrahi işlemlere de ihtiyaç duyulabilir:

 • Laparoskopi: Göbek çevresinde yapılan küçük bir kesi içerisine laparoskop adı verilen bir kamera yerleştirilir. Prosedür sırasında rahim ve diğer organlar bir monitörde görülebilir.
 • Histeroskopi: Vajinadan rahime uzanan ince ve uzun bir kamera mevcuttur. Hiçbir kesi gerektirmez ve rahim içerisinde oluşan tüm problemler tespit edilebilir.

Miyom tedavisi nasıl yapılır?

Miyomlar aşırı kanama, rahatsızlık, kısırlık veya diğer ciddi problemlerine neden olmadıkça tedavi gerektirmemektedir.

Mevcut ilaçlar geçici olarak semptomları iyileştirebilir, ancak miyomları ortadan kaldırmaz. Cerrahi operasyonlar öncesinde tercih edilebilir. Büyük miyomların neden olduğu basınç, ilaçlarla giderilememektedir.  Semptomları yönetmek için yapılabilecek tıbbi tedaviler şöyledir:

 • Doğum kontrol hapları ve progestasyonel ajanlar: Ağır adet dönemleri ve miyomları olan kadınlara kanamayı azaltmak, adet döngüsünü düzenlemek için reçete edilir. Miyomların daha fazla büyümeleri engellenebilir.
 • GnRH agonistleri: Östrojen üretimini engelleyerek miyomları geçici olarak küçülten ve ağır kanamayı durduran ilaçlardır. İlaç kullanımı sonlandığında, miyomlar eski boyutuna geri dönebilir.
 • Spiral: Tipik olarak hamileliği önlemek için kullanılsa da, rahim boşluğuna az miktarda hormon salan spiraller miyomların neden olduğu kanamayı azaltabilir. Spiral Nedir, Spiral Kayması Nasıl Olur?

Rahimde miyom ameliyatı nasıl yapılır?

İlaç tedavileri ile yönetilemeyen şiddetli vakalarda uygulanacak miyom çıkarma ameliyatları miyomektomi olarak bilinir. Miyomektomi çok etkilidir, ancak miyomlar yeniden büyüyebilir. Miyomların büyüklüğüne, sayısına ve yerine bağlı olarak abdominal, laparoskopik veya histeroskopik olarak yapılabilir.

 • Abdominal miyomektomi:

Alt karında kesi yapılır, miyomlar çıkarılır ve kesiler dikişlerle kapatılır. İyileşme süresi oldukça kısadır.

 • Histeroskopik miyomektomi:

Sadece submukozal miyomları olan kadınlar için uygundur. Vajinaya bir spekulum yerleştirilir ve rahim boşluğuna uzun, ince bir teleskop yerleştirilir. Histeroskoptan iletilen aletler miyomları çıkarır. Basit bir tedavi prosedürüdür, iyileşme süresi kısadır.

 • Histerektomi:

Rahimin tamamen alındığı önemli bir cerrahi prosedürdür. Histerektomiden sonra adet kanaması durur, pelvik basınç giderilir ve yeni miyomlar büyüyemez. Operasyon sonrasında hamilelik mümkün değildir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız