Neden Kıbrıs Tüp Bebek?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Neden Kıbrıs Tüp Bebek?

Neden Kıbrıs Tüp Bebek?

Kısırlık vakalarının artmasıyla birlikte tüp bebek tedavisine başvuran bireylerin sayısı da yükselişe geçmiştir. Tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanabilmesi için doğru sağlık merkezinin seçimi oldukça önemlidir. Kıbrıs, başta tüp bebek tedavisi olmak üzere sağlık turizminin öncülerinden biri haline gelmiştir. Yüksek başarı oranları ve hastalarına sunmuş olduğu hizmet kalitesi nedeniyle, her yıl binlerce çifti ebeveyn olma hayaline kavuşturmaktadır.

Tüp bebek tedavisi neden yapılır?

Kısırlık, toplumda yaygın bir sorundur ve kısırlık teşhisi bireyler için yıkıcı olabilir. Bu durum travma, depresyon, sosyal izolasyon nedenlerindendir. Tüp bebek gibi doğurganlık tedavileri, dünya çapında milyonlarca çiftin ebeveyn olmasına yardımcı olan modern bilimin en önemli gelişmelerindir.

Tüp bebek tedavisi, ilk olarak rahim tıkanıklığına bağlı kısırlık vakalarını çözmeye yardımcı olmak için 1970’li yıllarda geliştirilmiştir. Başarıyla sonuçlanan ilk tüp bebek döngüsünden günümüze dek yeni yöntemlerle geliştirilmiş ve yaygınlaşmıştır. Tüp bebek tedavisi doğurganlık tedavileri arasında keşfedilen ilk yöntem olmasına rağmen, başarı oranının diğerlerine göre yüksek olması sebebiyle popülerliğini korumaktadır.

Tüp bebek tedavisinin gerekli olduğu bazı durumlar şöyledir:

 • Bir yıl düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalınamaması,
 • Düzensiz adet ve yumurtlama düzenine sahip olunması,
 • Bireylerin ilerleyen zamanlarda ebeveyn olma tercihini kullanması,   
 • Spermlerin cinsel ilişki esnasında yumurtayı dölleyebilecek kalitede olmaması,
 • Fallop tüplerinde deformasyon oluşması,
 • Yüksek tiroit değerleri, diyabet gibi hormonal veya endokrin bozukluklarının bulunması,
 • 35 yaşından sonra kadınlarda doğurganlık oranının düşmesi.

Kısırlık birçok tıbbi durumun belirtisi olabilir ve zaman geçtikçe kötüleşebilir. Doğurganlık tedavisinin etkisinin daha yüksek olabilmesi için erken dönemde uzman yardımı almak önemlidir. Tüp bebek tedavisini doğru zamanda gerçekleştirmek, gebe kalmaya çalışırken olası gebelik komplikasyonları riskini azaltmaya da yardımcı olur.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi temelde birkaç aşamadan oluşmaktadır. Problemin türü ve ihtiyaçlara göre her aşamada farklı planlamalar yapılabilir.

 • İlaç tedavisi: Kadının daha fazla yumurta hücresi üretebilmesi için oral veya enjeksiyon formunda birtakım hormon takviyeleri kullanılabilir. Yumurta hücrelerinin gelişimini kontrol etmek için düzenli olarak kontrol gerekir.
 • Yumurtaların toplanması: Gelişen yumurtalar küçük bir cerrahi operasyonla tek tek toplanarak döllenme aşaması için hazırlanır.
 • Spermin toplanması: Spermler genellikle ejakülasyon yöntemiyle alınsa da, bazı durumlarda cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Spermlerin sağlık durumu kontrol edilerek yalnızca iyi durumda olanlar seçilir.
 • Döllenme: Sağlıklı sperm ve yumurta hücreleri yaygın olarak mikroenjeksiyon yöntemiyle döllendirilir. Döllenen yumurtaların embriyo aşamasına dek takibi yapılır.
 • Embriyo transferi: Embriyologlar tarafından transferi uygun bulunan embriyolar kısa süreli ve ağrısız bir işlemle kadının rahmine yerleştirilir.
 • Gebelik testi: Embriyo transferini takip eden 2 haftalık sürecin sonunda, tedavinin başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını görmek için gebelik testi uygulanır.

Neden Kıbrıs tüp bebek?

Kıbrıs’ta uygulanan başarılı tüp bebek tedavileri tüm dünyada kabul görmektedir. Her geçen yıl daha fazla misafir ağırlayan Kıbrıs tüp bebek merkezlerinin tercih edilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır:

 • Kıbrıs, günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak için eşi bulunmaz bir ülkedir. Kumsalları, zengin kültürel geçmişi ve adanın doğal güzelliği huzur ve rahatlık hissi verir. Rahat ve stressiz olmak tüp bebek tedavisinin başarı oranını yükseltmeye yardımcı olacaktır.
 • Kıbrıs’a ülke dışından gelen misafirlerin uçak biletleri, ulaşım ve konaklama hizmetleri de tüp bebek merkezinin aracılığıyla sağlanabilir. Tüp bebek merkezine en konforlu ulaşımın sağlanabilmesi adına özel araçlar tahsis edilebilir. Tedavi esnasında gereken medikal veya kişisel ihtiyaçlarda da yardımcı olunmaktadır.
 • Kıbrıs tüp bebek merkezleri dünyanın birçok yerinden hasta kabul etmektedir ve sağlıklı bir iletişim kurulabilmesi için çok dilli hasta desteği sağlamaktadır. İngilizce, Arapça, Rusça, İspanyolca, Yunanca ve Almanca başta olmak üzere her dile hakim danışma personelleri bulunmaktadır. Sağlıklı kurulan bir iletişim, karşılıklı güven ve rahatlık kazandıracaktır.
 • Kıbrıs tüp bebek merkezilerinde hasta gizliliği önemli bir kriterdir. Tedavi esnasında veya sonrasında bireylerin kişisel bilgileri arşivlerde güvenle korunmaktadır.
 • Kıbrıs’ta ileri yaştaki kadınlar, bekar bireyler veya aynı cinsiyetten çiftlerin tüp bebek tedavileri gerçekleştirilebilmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi uygulanan tüm hastalara ihtiyaç duydukları tüm yardımı sağlamak ve hamileliğe dair endişelerini gidermeye yardımcı olmak için gebelik dönemi boyunca iletişim halinde kalınmaktadır.
 • Kıbrıs’ta uluslararası standartlarda bir tıbbi ekip bulunmaktadır. Tüp bebek uzmanları ve embriyologlar teşhis, tedavi veya tüp bebek laboratuvarının tüm gelişmiş yönlerinde geniş ve güncel uzmanlığa sahip, son derece eğitimli ve yetenekli profesyonellerdir. Klinikler, ISO 9001 sertifikalarına sahiptir.
 • Yüksek başarı oranları, tüp bebek merkezlerinin en önemli önceliğidir. Laboratuvar ekipmanları ve tedavi protokolleri düzenli olarak güncellenerek yüksek düzeyde başarı oranları elde edilmektedir.
 • Kıbrıs’ta, diğer ülkelerde uygulanması mümkün olmayan birçok ek prosedür uygulanabilmektedir. Donasyon işlemleri, preimplantasyon genetik tanı, mikroenjeksiyon, taşıyıcı annelik, cinsiyet seçimi gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesi belirli kriterlerde yasaldır.
 • Kıbrıs, sperm ve yumurta donasyonu gereken vakalarda öncüdür. Tüm donörler hassas kriterlere göre seçilir. Alıcı ve donör arasındaki eşleşme, oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanabilecek kadar geniş bir yelpaze bulunmaktadır.
 • Her bireyin kısırlık problemi farklıdır. Bu nedenle tedavi protokolleri de farklı olmalıdır. Her hasta kişisel olarak değerlendirilir ve özel bir tedavi planı oluşturulur.  Başarı şansını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan en iyi tedavi protokolü sunulur.
 • Kıbrıs’a olan talebi artmasıyla birlikte birçok doğurganlık kliniği faaliyet göstermiş, rekabet ortamı yükselmiştir. Bunun sonucu olarak Kıbrıs’ta bulunan tüp bebek merkezleri, maliyet bakımından birçok ülkeden daha avantajlı hale gelmiştir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız