Polikistik Over Sendromu
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Hormonlar, vücut fonksiyonları düzenleyen önemli faktörlerdendir. Polikistik over sendromu olan kadınlar, genel sağlıklarını ve görünümlerini etkileyebilecek hormonal dengesizlik problemlerine sahiptir. Üreme çağındaki kadınları etkileyen yaygın bir hastalıktır, her yaş grubunda görülebilmektedir.

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik over sendromu, üreme hormonlarının dengesizliğinin neden olduğu yaygın bir sağlık sorunudur.

Hem kadınlarda hem erkeklerde farklı miktarlarda cinsiyet hormonları üretilir. Kadınlarda; yumurtalıklar tarafından östrojen, progesteron ve androjen üretilir. Bu hormonlar, adet döngüsünü ve yumurtlama sistemini düzenler. Androjenler, erkek hormonları olarak adlandırılsa da kadınlarda da salgılanmaktadır.  Polikistik over sendromunda, yumurtalıklar normal miktarlardan daha fazla androjen üretir ve bu durum yumurta gelişimine ve salınımına müdahale edebilir.

Polikistik over sendromu bulunan kadınların yumurtalıkları kistik görünümündedir. Stein-Leventhal sendromu olarak da adlandırılan polikistik, “birçok kist” anlamına gelen bir terimdir. Tipik olarak genellikle 1 santimetreden az, sıvı dolu keseleri içerir. Bu kistler, genellikle yumurtalığın yüzey tabakasının hemen altında bulunur. Ultrason ile incelendiğinde bir dizi inci görünümüne sahip oldukları söylenir. Etkilenen kadınların yumurtalıkları, etkilenmemiş yumurtalıklara kıyasla biraz büyüyebilir. Foliküllerin kendileri tehlikeli değildir, ancak neden oldukları hormonal dengesizlik kişinin adet döngüsüne zarar verebilir. Vücut, normal adet döngüsünü sürdürmek için yeterli miktarda kadın üreme hormonu olan progesteronu üretmeyebilir.

15 ila 44 yaş arasındaki kadınların yaklaşık %10’unda polikistik over sendromu teşhis edilmektedir.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromunun sık görülen belirtileri şöyledir:

 • Adet döngüsü ve adet kanaması düzensizlikleri,
 • Büyük veya çok sayıda kisti olan yumurtalıklar,
 • Göğüs, mide ve sırt dahil aşırı vücut kılları (hirsutizm),
 • Kilo artışı,
 • Yağlı cilt,
 • Yüz, göğüs ve üst sırtta sivilce,
 • Erkek tipi kellik veya seyrek saçlar,
 • Kısırlık,
 • Boynun arkasında, kol ve göğsün altında koyu cilt lekeleri.

Polikistik over sendromu neden olur?

polikistik over sendromu neden olur

Polikistik over sendromunun kesin nedenleri bilinmemektedir. Meydana gelmesinde birden fazla etkenin olduğu düşünülür. Kadınlarda androjen hormonunun fazla üretimi önemli bir sorundur ve muhtemelen çoğu kadında yumurtalıklardan kaynaklanır. İnsülin direnci veya yüksek insülin seviyeleri androjen fazlalığını kötüleştirebilir. Hipofiz bezinin yumurtalıklar ile nasıl iletişim kurduğundaki anormallikler de androjen aşırı üretimine neden olabilir.

Polikistik over sendromunun bir diğer nedeni de genetik unsurlardır. Ailesinde polikistik over sendromu olan kadınlarda risk artmaktadır. Çevresel faktörlerin ve toksinlerin bu duruma katkıda bulunabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

Polikistik over sendromu yaşayanlar riskli midir?

Polikistik over sendromu nedeniyle oluşabilecek riskli durumlar şöyledir:

 • Polikistik over sendromu olan birçok kadının, kandaki glikozu seviyesini düzenleyen hormon olan insülin duyarlılığı azaltmıştır. İnsülin direnci olarak bilinen bu durum, tip 2 diyabet için de önemli bir risk faktörüdür.
 • Tip 2 diyabet, düşük HDL seviyeleri, yüksek LDL ve trigliserit kombinasyonu kalp krizi veya felç riskini artırabilir.
 • Aşırı kilolu veya obez olan kadınlarda uyku sırasında solunum tekrar tekrar durduğu için obstrüktif uyku apnesi adı verilen bir durum geliştirebilir.
 • Karaciğerde yağ birikimi gelişebilir, zamanla karaciğer hasarına ve fibroza yol açabilir.
 • Düzensiz adet döngüsü ve yumurtlama eksikliği nedeniyle rahim iç duvarı gerektiği kadar dökülmeyebilir. Bu durum tedavi edilmediğinde rahim iç duvarı (endometrium) kanseri riski artar.
 • Aşırı kilolu olan ve polikistik over sendromu bulunan hamileler gestasyonel diyabet, erken doğum veya preeklampsi gibi gebelik komplikasyonları yaşayabilir.
 • Polikistik over sendromu olan kadınlar, depresyon ve anksiyete için yüksek risk altındadır.

Polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir?

Öncelikle hastanın tıbbi geçmişi ve belirtileri öğrenilir, daha sonra pelvik muayene yapılır. Vücudun içindeki ve dışındaki üreme organların sağlığı kontrol edilir. Semptomların bazıları diğer sağlık sorunlarının neden olduğu semptomlara benzediği için ilave tetkikler uygulanabilir.

 • Ultrason: Kan damarlarının, dokuların, organların görüntülerini oluşturmak ve yumurtalıkların boyutuna bakmak, kistlerin olup olmadığını görmek için kullanılır. Ultrason Terimleri Ne Anlama Gelir?
 • Kan testleri: Androjen ve diğer hormonların seviyeleri ölçümlenir. Kan şekeri, kolesterol ve trigliserit düzeyleri de kontrol edilebilir.

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over sendromunu direkt olarak tedavi etmek mümkün değildir. Ancak, durumun semptomları çeşitli tedavilerle azaltılabilir.

 • Doğum kontrol ilaçları:

Polikistik over sendromu nedeniyle semptomlar mevcutsa ve hamilelik planlaması yoksa doğum kontrol hapları reçete edilebilir. Haplardaki östrojen ve progestin hormonları; aşırı tüylenme, akne ve düzensiz adet dönemleri gibi artmış androjenlerin neden olduğu semptomları gidermeye yardımcı olabilir. Vajinal halka, hormonlu spiral gibi diğer hormonal doğum kontrol yöntemleri de bir seçenek olabilir.

 • Diğer ilaçlar:

Bazen kadınlar hormonal doğum kontrol ilaçlarını tolere edememektedir. Bu durumda, tüylenme, saç dökülmesi ve sivilce sorunlarını gidermek için anti-androjen ilaçlar reçete edilebilir. Düzensiz adet döngüsü olan kadınlar için de insülin duyarlılaştırıcı metformin verilebilir. Polikistik over sendromu olan kadınların tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Dolayısıyla hem polikistik over sendromu hem de tip 2 diyabet mevcutsa, semptomları ve diyabeti yönetmeye yardımcı olmak için metformin alınması tavsiye edilir.

 • Kilo kaybı:

Birçok uzman, polikistik over sendromu olan kadınların, genellikle egzersiz ve diyet değişiklikleri ile kilo vermesini önermektedir. Bu durum insülin direncini de normalleştirmeye yardımcı olabilir. Vücut ağırlığının %5’inin dahi azalmış olması, semptomlarda önemli bir iyileşmeye yol açabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız