Sperm Donasyonu Fiyatları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Sperm Donasyonu Fiyatları Nelerdir?

Sperm Donasyonu Fiyatları Nelerdir?

Hamilelik için sağlıklı sperm ve yumurta hücreleri gereklidir. Ancak, bu durum her zaman için mümkün değildir ve bebek sahibi olmak isteyen bireyler istedikleri sonucu alamamaktadır. Kısırlık vakalarının birçoğu erkek kaynaklı olarak gelişmektedir, bunun temel nedeni ise spermlerdir. Spermlerin, bir yumurta hücresini dölleyebilecek nitelikte olmaması veya hiç spermin bulunmaması halinde sperm donasyonu tercih edilebilir. Sperm donasyonu fiyatları ve bu yöntemin nasıl gerçekleştirileceği, kısırlık ile mücadele eden bireyler için merak konusudur.

Sperm donasyonu nedir?

Sperm donasyonu, bir donörden alınan spermler ile bebek sahibi olmak isteyen kadının yumurta hücrelerinin döllendirilmesidir. Donör spermler, erkek partner olmadığında veya partnerdeki şiddetli erkek kısırlığının gebeliğin oluşmasında önemli bir engel olduğunda kullanılabilir.

Şiddetli erkek kısırlığı; düşük sperm sayısı, düşük sperm motilitesi, vazektomi veya diğer şartlar nedeniyle spermlerin cerrahi olarak çıkarılmasını içermektedir. Sperm donasyonu, zayıf veya anormal döllenme nedeniyle embriyo gelişim problemleri olduğunda da iyi bir alternatiftir. Ayrıca, erkekte genetik bir rahatsızlığı olan çiftler için daha güvenli bir yoldur.

Detaylarıyla anlattık: Sperm Donasyonu Nedir, Neden Yapılır?

Sperm donasyonu hangi durumlarda uygulanır?

Sperm donasyonu prosedürünün tercih edilmesinde rol oynayan faktörler şöyledir:

 • Testis yetmezliği,
 • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi veya radyoterapinin etkileri nedeniyle spermin üretilememesi,
 • Engelli bir çocuğa sahip olma riskinin yüksek olmasına yol açabilecek kromozomal anormallikler,
 • Spermin yumurtayı dölleyebilecek niteliğinin olmaması.
 • Bekar kadınlar veya aynı cinsiyetten oluşan çiftler için de sperm donasyonu uygulanabilir.

Sperm donasyonu için donör seçimi nasıl yapılır?

sperm donasyonu için donör seçimi

Sperm donörü seçimi için en güvenilir yöntem sperm bankalarıdır. Bir sperm bankasında, donörün nasıl göründüğü, ilgi alanları, kariyeri, eğitim durumu, yaşam deneyimleri, kişilik ve mizaç gibi detayları içeren donör profillerine erişilebilir. Mevcut detaylar sperm bankasına göre değişebilir. Klinikler, mevcut bilgilere dayanarak donör seçimine olanak tanır.

Sperm donasyonu için gereken donörler iki farklı grupta incelenebilir:

 1. Anonim donörler: Bireylere aile kurma fırsatı vermek amacıyla spermlerini bağışlayan erkeklerdir. Spermlerin kime aktarıldığını veya spermlerinin yardımı ile doğan çocukların detaylarını bilmeyeceklerdir.
 2. Bilinen donörler: Tanıdıkları bir kişiye veya çifte sperm vermeyi kabul eden erkeklerdir. Katılan taraflar, birbirlerinin kimliklerini bildikleri için, duygusal faktörlerin devreye girebilmesi olasıdır. Bu seçeneği tercih edecek bireylerin daha temkinli olmaları gerekmektedir.

Sperm donörü olacak kişilerin 18-40 yaşları arasında olmaları, bireyde veya ailede kalıtsal hastalık geçmişi olmaması ve uygulanacak tüm tetkiklerden başarıyla geçmesi gerekmektedir.

 • Sperm testi,
 • Kan grubu testi,
 • HIV, hepatit B ve hepatit C testleri,
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları testleri,
 • Genetik aile öyküsü ve kromozom taraması
 • Genel sağlık kontrolü,
 • Psikolojik sağlık durumu,
 • Fiziksel muayene,
 • Genital enfeksiyon testleri sonuçları dikkatle incelenir ve olumsuz hiçbir etken olmaması halinde donör spermi alınır.

Donörden elde edilen dondurulmuş bir sperm örneği kullanılmak üzere çözüldüğünde, embriyologlar tarafından numune analiz edilir. Spermin konsantrasyonu veya hareketliliği düşükse, embriyolog başka bir sperm numunesinin çözülmesini önerebilir.

Donör seçimi tamamlandıktan sonra, spermi alacak kadın ile donör arasınca ebeveynlik hak ve sorumluluklarını içeren yasal bir sözleşme oluşturulmalıdır. Sperm donörleri anonom veya bilinen olabilir. Seçilen bağışçı tipi oldukça kişisel bir karardır ve bağışçı türünden bağımsız olarak bazı hususların ve şartların uygulanması gerekebilir.

İlginizi çekebilir: Donör / Donör Olma

Sperm donasyonu ile hamile kalanlar riskli midir?

Sperm donasyonu ile hamile kalanlarda enfeksiyon, rahim krampları, ektopik gebelik ve düşük yapma gibi riskler; herhangi bir aşılama prosedürü ile aynı orandadır. İşlemler sonucunda meydana gelebilecek enfeksiyon olasılığı son derece düşüktür.

Sperm donasyonu fiyatları nelerdir?

sperm donasyonu fiyatları nelerdir?

Bebek sahibi olmak için kullanılan tüm tıbbi prosedürler belirli bir maliyet gerektirmektedir. Sperm donasyonu yöntemini tercih edecek kişilerin de, uygulamanın fiyatlandırma durumunu ilk görüşmelerden itibaren öğrenmeleri gerekmektedir.

Sperm donasyonu birkaç aşamadan oluşmaktadır. Yalnızca spermin temin edilmesiyle bitmeyen bu süreçte gebeliğin hangi koşullarla sağlandığı ve donör kullanımına ilişkin bazı detaylar da toplam maliyeti etkilemektedir. Donörden alınacak spermin taranması, dondurulması, saklanması, çözünmesi, yerleştirmesi ve yumurtayla döllendirilmesi gibi işlemlerinin hepsi; ayrı ayrı fiyatlandırmaya sahip uygulamalardır.

Sperm donasyonu yöntemiyle elde edilen spermin kadına aktarılma yöntemi, maliyeti etkileyen en önemli etkendir. Aşılama olarak bilinen teknikte yumurtalıkları uyarmak, yumurtlamayı teşvik etmek için oral veya enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları kullanılabilir. Alternatif olarak, aşılama kadının doğal adet döngüsü sırasında planlanabilir. Yumurtlama döneminde, sperm ince bir kateter yoluyla doğrudan rahim boşluğuna yerleştirilir. Yaklaşık iki hafta sonra hamilelik testi yapılarak sonuç öğrenilir.

Gebeliğin sağlanmasında birden fazla aşılama yöntemi uygulanmış fakat başarılı olunamamışsa veya kadın kaynaklı başka kısırlık faktörleri varsa, tüp bebek tedavisi ile sperm donasyonu önerilebilir. Gebeliğin oluşması için en uygun yöntem tüp bebek tedavisi ise, kadının birtakım doğurganlık ilaçları kullanmasından sonra cerrahi olarak yumurtaların toplanması gerekir. Bu durumda, donör spermi embriyo oluşturmak üzere doğrudan alınan yumurtalara yerleştirilir. Oluşan sağlıklı embriyoların rahime aktarılmasından sonra işlem tamamlanır. Sperm donasyonu uygulamasının en maliyetli şekli, spermlerin tüp bebek tedavisiyle birlikte kullanılmasıdır.

Doğurganlık tedavileri pahalı olabilir ve sonucun tamamen olumlu olmaması garanti edilememektedir. Sperm donasyonu fiyatları hakkında detaylı bilgiler, prosedürün uygulanacağı sağlık merkezinden alınmalıdır. Yapılacak olan bireysel görüşmeler ve sağlık muayenesinden sonra hangi tekniklerin uygulanacağına bağlı olarak toplam ücretlendirme hakkında bilgi verilebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız