Sperm Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Sperm Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Sperm Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Yumurta ve sperm olarak adlandırılan üreme hücreleri, bir gebeliğin oluşması için temel kriterlerdir. Erkeklerde sperm üretimini etkileyen bazı problemler veya erkek partneri olmadan ebeveyn olmak isteyen kadınlar için geliştirilmiş olan sperm donasyonu, birçok birey için en uygun doğurganlık tedavisidir.

Her yıl binlerce bebek, donör sperm kullanılarak gerçekleşen tedaviler sonucunda doğmaktadır. Bazı durumlarda ebeveynliğin gerçekleşebilmesi için mevcut olan tek seçenek olabilen sperm donasyonu prosedüründen önce, işlemler hakkında gerekli bilgi sahibi olmak ve dikkat edilecek hususları öğrenmek faydalıdır.

Sperm donasyonu kimlere uygulanır?

Donör sperm, aşağıdaki durumlarda gebeliğin oluşmasına yardımcı olmak için kullanılır:

 • Azospermi, kanser tedavileri gibi nedenlerle hiçbir şekilde sperm üretemeyen erkekler,
 • Hamile kalmak isteyen bekar kadınlar,
 • Aynı cinsiyetten olan çiftler,
 • Kalıtsal olabilecek genetik bir anormallik taşıyan erkekler,
 • Akraba evliliği sonucunda meydana gelebilecek riskleri ortadan kaldırmak isteyen çiftler,
 • Sperm kalitesi nedeniyle başarısızlıkla tekrarlanan doğurganlık tedavileri için sperm donasyonu tercih edilebilir.

Detaylarıyla anlattık: Sperm Donasyonu Nedir, Neden Yapılır?

Sperm donasyonu türleri nelerdir?

Donör spermin nasıl elde edildiğine bağlı olarak değişebilen donasyon türleri mevcuttur. Bunlar, bilinen ve anonim olmak üzere iki farklı grupta incelenebilir.

 1. Bilinen donör: Bazı bireyler, tanımadıkları bir kişinin spermiyle bebek sahibi olmak yerine; donör olmayı kabul eden yakınlarını tercih etmektedir. Böyle durumlarda, doğurganlık uzmanları tarafından bağışçının tıbbi geçmişi ve bağış yapmaya karar vermesinin sebepleri incelenmeli; hem donör hem de potansiyel ebeveynler ile görüşülmelidir. Yasal yükümlülüklerinin ve gizlilik ilkelerinin karmaşık olmasından dolayı çok fazla tercih edilmemektedir.
 2. Anonim donör: Sperm bankaları tarafından temin edilen; donörün ve alıcının kimlik bilgileri tamamen gizli tutulan donasyon türüdür. Bununla birlikte; donörün fiziksel özellikleri, etnik kökeni, eğitim ve kariyer geçmişi ve genel sağlık durumu hakkında bilgiler mevcut olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Donör Nedir, Kimler Donör Olabilir?

Sperm donörleri nasıl seçilir?

Tüm sperm donörleri, fiziksel ve psikolojik birçok kapsamlı taramalardan geçmelidir.

Sperm sağlığının ilerleyen yaş nedeniyle azalmasından dolayı, donörlerin 18 ile 40 yaşları arasında olmaları tercih edilmektedir. Kişinin ciddi bir tıbbi engeli olmamalı ve kalıtsal hastalık bulunmayan aile geçmişine sahip olmalıdır. Sperm bağışlamak isteyen erkekler, hem doğum ebeveynlerinin hem de genişletilmiş ailelerinin tıbbi geçmişleri hakkında bilgili olmalı; gereken tüm detayları eksiksiz şekilde tamamlamalıdır.

Sperm donörü olmak isteyen erkeklerde bulunması gereken diğer kriterler şöyledir:

 • Sperm donörü olmadan önce yapılacak olan tüm tetkikler için onay verilmesi,
 • Kişinin biyolojik kökeni hakkındaki bilgilerin tam olması,
 • Sperm numunesinin, döllenmeye elverişli aktif spermler içermesi,
 • Doğum kusurlarının olmaması,
 • Genel sağlık durumunun iyi olması,
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulunmaması,
 • Anabolik steroid veya intravenöz ilaçların kullanılmaması,
 • Kanama veya pıhtılaşma bozukluğunun olmaması,
 • Donasyon sonrası oluşabilecek tüm yasal yükümlülüklerin kabul edilmesi,
 • Zararlı alışkanlıklara dair bağımlılık geçmişinin bulunmaması,
 • Ruh sağlığının yerinde olması.

Sperm donörlerine hangi testler yapılır?

Sperm donörlerine hangi testler yapılır?

Öncelikle, donör adayı olan erkeklerden test edilmek üzere bir semen örneği alınır. Uygunluk; hem sperm sayısı hem de yüzebilme yetenekleri ile belirlenir.

Tüm numuneler sıvı nitrojen ile yaklaşık -190 °C’de dondurulur ve çözüldüklerinde bir kez daha kontrol edilir. Birçok spermin donma ve çözme işleminde hayatta kalamaması, potansiyel donörleri reddetme nedenidir. Kabul edilme prosedürleri oldukça katı olduğu için, analiz edilen sperm örneklerinin çoğunluğu istenilen kriterlere uygun olmayacaktır.

Kan grubu ve Rhesus durumu, HIV 1 ve 2, HTVL 1 ve 2 (insan T hücresi lenfotropik virüsleri), hepatit B/C, sitomegalovirüs (CMV), kromozomal hastalıklar taranmalıdır. Donör adayının genetik özellikleri, kistik fibroz taraması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarının mevcut olup olmadığını belirlemek için kan örnekleri gerekir.  Gonore ve klamidya için istenen idrar testi de doğrulandıktan sonra süreç tamamlanır. İlk kez donör olmak için başvuran erkekler için tüm testler altı ay sonra tekrar uygulanır. İkinci testlerin sonuçları da uygun olduğunda, donör olarak kabul edilebilir.

Sperm donasyonu yaptıranlar nelere dikkat etmeli?

Sperm donasyonu prosedürü güvenli bir uygulamadır. Sperm temin eden kuruluşlar tarafından yapılan detaylı incelemeler sonucunda, yalnızca kriterlere uygun olan spermler aktarılmaktadır. Donör spermlerle elde edilen gebeliklerin, doğal gebeliklere oranla herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. Ancak; sperm donasyonunun tercih edecek bireylerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Öncelikle, donör türünün belirlenmesi ve tercih sonucunda meydana gelebilecek olan yükümlülüklerin kabul edilmesi gerekir. Çoğu donör, meydana gelebilecek gebeliklerden doğacak olan çocuklar üzerinde hiçbir ebeveyn hakkı gözetmemektedir. Ayrıca, kullanılan spermin kim tarafından alındığı ile ilgili bilgilere erişim izni bulunmamaktadır. Bazı durumlarda, yalnızca tanımlayıcı bilgiler edinilebilmektedir.

Sperm donasyonu yöntemi ile ebeveyn olmak isteyen bireylerin, hiçbir problemle karşılaşmamak adına bu prosedür ile ilgili onaylı kurumları seçmeleri gerekmektedir. Ayrıca, alınan spermle gerçekleşecek olan doğurganlık tedavileri, başarı oranı yüksek ve uzman kadrosu bulunan sağlık merkezleri ile yönetilmelidir.

Sperm donasyonu nasıl yapılır?

Donör sperm kullanılarak yapılan en yaygın doğurganlık tedavileri, aşılama ve tüp bebek tedavisidir.

Aşılama, tüp bebek tedavisine oranla daha basit bir işlemdir. Başarı oranını yükseltmek için, sperm aktarılmadan önce birtakım doğurganlık ilaçlarını kapsayan bir tedavi süreci başlatılır. Yumurta hücrelerinin döllenmeye elverişli olduğu tespit edildiğinde, donör spermi ince bir kateter yardımıyla kadına aktarılır.

Tüp bebek tedavisinde ise, aynı şekilde yumurtaların daha verimli olabilmesi için hormon ilaçları kullanılır. İstenilen düzeye ulaşan yumurta hücreleri toplanır ve laboratuvar ortamında sperm ile döllendirilir. Başarılı bir embriyo oluşturulduğu takdirde, embriyo direkt olarak alıcı kadının rahimine transfer edilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız