Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/ivoxtupb/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Erkekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı? - İVOX Tüp Bebek Merkezi Erkekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Erkekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Erkekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Erkek üreme hücresi olan sperm, birçok farklı özelliğe sahiptir. Bir erkeğin doğal yöntemlerle bebek sahibi olabilmesi için öncelikle sperm üretiyor olması, daha sonra üretilen spermin vücuttan çıkabilmesi gerekir.  Spermin yalnızca var olması, ne yazık ki üreme için yeterli değildir. Aynı zamanda hareket, hız, şekil, hacim, konsantrasyon ve sayı gibi birçok özellik bakımından da kaliteli olmalıdır.

Kısırlık problemi yaşayan ve sperm sayımı yaptıracak olan kişiler sperm sayısı kaç olmalı gibi soruların yanıtını bilmek istemektedir.

Spermin genel özellikleri nedir?

Erkeklerin ürettiği sperm hücrelerinin miktarı büyük ölçüde değişir. Genel olarak, her ejakülasyonda 1-2 çay kaşı hacmi kadar, yani 2 mililitre ve 5 mililitre arası değişen semen üretilir. Bu semen örneği içerisinde yaklaşık olarak 20 milyon ile 300 milyon arasında sperm hücresi bulunabilir. Sperm hücreleri mikroskobiktir, çıplak gözle görülemezler.

Sperm hücreleri nasıl çalışır?

Boşalma gerçekleştiğinde, spermin yumurtayı nasıl bulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Fakat bu işlemin zorlu aşamalardan oluştuğu tahmin edilebilir.

Vajina içerisine bırakılan spermler, yumurta hücresine ulaşmak için rahim ağzına doğru ilerlerler. Rahim ağzına giden kanal, karmaşık bir mukus tabakası ile kaplıdır ve binlerce lif içerir. Bu mukusun amacı, rahimi bakterilerden korumaktır. Genel özellikleri yerinde olan spermler mukus tabakasını geçebilir fakat birçoğu bu aşamada başarısız olur. Doğru rotayı bulan sperm hücresi nadirdir, birçoğu yanlış kanallar içerisinde kaybolurlar.

Döllenmeyi başarmak için, bir sperm hücresinin yumurtalıklara ulaşmaktan çok daha fazlasını yapması gerekir. Yumurtalıkları çevreleyen katmanları da geçmesi gerekir. Bir sperm hücresi bu aşamaların hepsini başarıyla geçtiğinde yumurtalık tarafından içeri alınır ve yumurtaya daha sonra ulaşan diğer tüm sperm hücreleri itilir.

Sperm sayısı kaç olmalı?

Semen örneğinin içerisinde bulunan spermlerin sayısı döllenme üzerinde etkili bir faktördür. Birçok sperm hücresinin yumurtaya ulaşırken yok olduğunu düşünürsek, sperm sayısı ne kadar çok olursa doğurganlık oranın da o kadar artacağı söylenebilir. Bir ejakülasyon esnasında meydana gelen semendeki sperm sayısının 39 milyonun altında olması durumunda, kısırlık probleminin var olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Sperm hareketliliği kaç olmalı?

Bir erkeğin sperm örneğindeki sperm hücrelerinin yüzde 30 ila 70’i hareketlidir. Doğurganlığın yeterli olduğunu söylemek için sperm hücrelerinin %50’sinin hareketliliğinin tam olması gereklidir. Her sperm hücresinin hareketlilik oranı farklı olabileceği için, bu oran belirlenirken semen içerisindeki tüm spermlerin ortalaması hesaplanır.

Sperm sayısını arttırmak için neler yapılabilir?

Bir erkeğin sperm kalitesini ve dolayısıyla doğurganlık oranını artırmak için yapabileceği etkenler şunlardır:

  • Düzenli cinsel ilişki: Cinsel ilişkiye uzun bir ara vermek spermi daha iyi bir hale getirmez. Uzun süre beklemiş olan bir sperm hücresinin kalitesi düşüşe geçecektir. 2-3 günde bir yapılan cinsel ilişki, spermlerin özelliğini arttırır.
  • Sağlıklı beslenmek: Antioksidanlar, vücuttaki toksin maddeleri temizler ve bu nedenle spermin kalitesi yükselişe geçer. Antioksidan bulunan yiyecekler arasında meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tahıllar ve bitter çikolata sayılabilir.
  • Zararlı alışkanlıkları bırakmak: Sigara içmek sperm DNA’sında serbest radikal hasara neden olur ve sperm kalitesini düşürür. Alkol ise testiküler bir toksindir; sperm üretimini ve cinsel işlevi etkiler.
  • Yüksek ısıdan kaçınmak: Isı, sperm üretimi için olumsuz bir etkendir. Testislerde; hamam, sauna, sıkı iç çamaşır gibi bazı faktörlerden dolayı ısı yükselebilir.
  • Çevresel toksinlerden kaçınmak: Organik çözücüler, böcek ilaçları, kurşun, zehirli dumanlar ve diğer kimyasalların erkek doğurganlığını düşürdüğü bilinmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca bu toksinlere maruz kalınmaması ve gerektiğinde koruyucu giysiler giyilmesi

tavsiye edilir.

Doğurganlık problemi yaşayan ve sperm sayısı kaç olmalı sorusuna yanıt bulmak isteyen erkekler için yapılacak en doğru seçenek bir spermiogram testi yaptırmak olacaktır.

Detaylı bilgi için: Spermiogram Testi Nedir, Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Yorumlar

Bir yorum yazınız