Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum, normal bir fizyolojik süreçtir. Suda doğum, diğer doğum yöntemlerine göre yakın dönemde geliştirilmiş olan ve sürekli yaygınlaşan bir tekniktir. Birçok kadın, suda doğumun doğal içgüdülerin daha iyi takip edilmesine olanak tanıdığı, tıbbi müdahale oranını en aza indirdiği için bu yöntemi tercih etmektedir. Suda doğumun faydaları ve oluşabilecek komplikasyonlar, anne adayları için önemli unsurlardır.

Suda doğum nedir?

Suda doğum, ılık su ile doldurulmuş derin bir doğum havuzu kullanarak doğum yapma işlemidir. Bu yöntem; doğuma bağlı olarak gelişen ağrının şiddetini hafifletmek, endorfin salınımını arttırmak, rahatlamayı kolaylaştırmak için güvenli ve etkili bir yol olarak kabul edilmektedir.

Yapılan çalışmalar da suda doğumun hem anne hem bebek için faydalı olduğunu göstermektedir. Suda doğumu destekleyen en büyük teorilerden biri, bebeğin gebelik boyunca amniyotik kese içinde amniyotik sıvı ile çevrili olmasıdır. Doğum sırasında bebeğin benzer bir ortama geçiş yapmasının daha rahat ve daha az stresli olduğu kanıtlanmıştır.

Detaylarıyla anlattık: Suda Doğum Nedir, Nasıl Yapılır?

Suda doğum ağrıyı nasıl azaltır?

Doğum; birkaç hormon, fiziksel değişiklikler ve yoğun kas kasılmaları ile oluşur. Bir kadının rahatsızlık ve ağrı düzeyini etkileyen birçok değişken vardır. Ağrının bilimsel bir tanımı; gerçek veya potansiyel doku hasarı ile ilişkili, hoş olmayan, duyusal ve duygusal bir deneyimdir. Bununla birlikte, doğum acısı iki boyutludur. Bir yönü bilginin beyne gerçek anlamda aktarılması, diğer yönü ise uyaranların her kadına özgü olacak şekilde nasıl yorumlandığı ile ilişkilidir.

Doğum ağrısı fiziksel olsa da; hisler, geçmiş deneyimler, bilgiler tarafından desteklenir. Suda doğum, doğumun yalnızca fiziksel yönlerini etkilemekle kalmaz; aynı zamanda duygusal yönünü de etkiler. Böylece doğum ağrıları ile başa çıkmak bütüncül bir yaklaşım haline gelir.

Vücut ısısındaki su; ağrıyan kasları gevşetmeye yardımcı olur, vücudu sakinleştirir, yatıştırır.  Ağrıya olan duyarlılığı azaltmaya yardımcı olan dolaşımı iyileştirir. Ayrıca en rahat pozisyonu bulmak için hareket etmeyi kolaylaştırır.

Suda doğumun en önemli özelliklerinden biri de, annelere doğum hormonlarının akışına yardımcı olan daha fazla özerklik ve mahremiyet kazandırmasıdır. Doğum sırasında salgılanan oksitosin hormonu, kadın kendini güvende ve rahat hissettiğinde en yüksek seviyelere çıkabilir.  Kasılmalarını uyaran oksitosin salınımı ile vücut; ağrı ile başa çıkmaya yardımcı olan bir hormon olan beta-endorfinleri de serbest bırakır. Böylece hiçbir ağrı kesici yöntem kullanılmadan rahatsızlık düzeyi en aza indirgenir.

İlginizi çekebilir: Doğum Sancısı Nasıl Başlar ve Nasıl Anlaşılır?

Suda doğum kimler yapabilir?

Suda doğum için gereken kriterler şöyledir:

 • 37 ile 40. gebelik haftasında olunmalı, komplikasyonsuz bir hamilelik süreci geçirilmelidir.
 • Rahimdeki bebek, baş aşağı olacak şekilde konumlanmalıdır.
 • Kadının önceden mevcut olan herhangi bir tıbbi sorunu bulunmamalı, genel sağlık durumu iyi olmalıdır.
 • Yalnızca bir bebeğin doğumu gerçekleşmelidir.
 • Bebeğin kalp atış hızı normal olmalıdır.

Aşağıdaki durumlarda ise suda doğum yapılması risklidir:

 • Anne adayında enfeksiyon bulunması,
 • Diyabet veya preeklampsi gibi gebelik komplikasyonlarının gelişmesi,
 • Çoklu doğum beklenmesi,
 • Doğumun 37 haftadan erken, 40 haftadan geç başlaması,
 • Bebeğin makat gelişi olması,
 • Bebeğin doğumdan önce veya doğum sırasında mekonyumunu yapması,
 • Doğum sırasında ateşin artması,
 • Vajinal kanamanın meydana gelmesi,
 • Amniyotik sıvının 24 saat önce gelmesi,
 • Daha önce sezaryen doğum yapılması,
 • Suni sancı gerekliği mevcutsa suda doğum önerilmemektedir.

Suda doğumun faydaları nelerdir?

 • Ağrı kesici ilaçların gereksinimini azaltır: Suyun etkisi, doğum ağrısını doğrudan hafifletir. Endişe ve stres oranın azalması da vücudun daha fazla endorfin hormonu üretmesine yol açar. Böylece doğal ağrı kesici meydana gelir.
 • Rahim ağzı daha hızlı açılır: Yapılan araştırmalar, 4 cm açıklığı bulunan ve doğum havuzuna giren kadınların 1-2 saat içerisinde 10 cm’ye ulaştıklarını göstermektedir. Su nedeniyle, vücudun oksitosin hormonunun salınımını arttıkça açılmanın hızı da doğru oranda artmaktadır.
 • Kontrol hissi sağlar: Kadınlar, kendilerini daha hafif hissettiği için suda daha rahat ve güvenlidirler. Bu etkenler, vücudunu kontrol edebilme ve hakimiyet kurabilme hislerini de beraberinde getirir.
 • Kan basıncını düşürür: Doğum sırasında yüksek seviyelere çıkabilen tansiyon, ılık suyun etkisiyle kolaylıkla normal bir aralığa geri inebilir. Bu durum, gevşeme ve ciltteki kan damarlarını genişletmekle ilişkilidir. Preeklampsisi olan kadınlarda ise daha ciddi bir yüksek tansiyon türü bulunduğu için suda doğum risklidir.
 • Yırtılma ve epizyotomi gerekliliği azalır: Su nedeniyle perine bölgesi ve cilt yumuşayarak esneklik kazanır. Böylece doğum esnasında yırtılma daha az görülür. Bu durum, suyun gereksiz müdahalelere karşı ne kadar koruyucu olabileceğini gösterir.
 • Bebek için daha güvenilir: Suda doğumun bebekler için daha huzurlu olduğuna inanılır. Bunun nedeni, havuzun ılık suyunun rahim ile benzer olmasıdır. Suda doğan bebeklerin genellikle daha az ağladığı tespit edilmiştir.
 • Tatmin edici bir doğum deneyimidir: Suda doğum yapan kadınlar, olumlu bir doğum deneyimi yaşamaktadır. Kontrol sağlama, rahatlama, profesyonel müdahaleler ve tıbbi ağrı kesici formlarından kaçınma gibi etkenler; doğal bir doğumu başarmış olmanın memnuniyetini de beraberinde getirir.

Suda doğum nasıl yapılır?

Suda doğum süreci, her kadın için farklı düzeyde ilerleyebilir. Kadınlar, aktif doğum aşamasına geldiklerinde ağrı şiddetlenir ve doğum havuzuna girilmeleri istenir. Suyun sıcaklığı dikkatle izlenir ve ortalama 37 derecede sabitlenir.

Burayı okumanızda fayda var: Doğum Şekli Ne Zaman ve Nasıl Belirlenir?

Rahim ağzı açıklığı en az 5 cm’ye ulaşana dek havuza girilmemesi tercih edilir. Erken dönemde, su kasılmaları engelleyerek doğumu yavaşlatabilir. Ayrıca, kasılmalar daha güçlü hale geldiğinde aynı rahatlama sağlanamayabilir. Bununla birlikte, her doğumun benzersiz olduğu unutulmamalıdır.  Güçlü kasılmalar, kadının stres seviyesini yükselterek doğumu ilerlemesini durduruyorsa, erken dönemde doğum havuzundan destek alınması gerekebilir. Suda doğumun faydaları ve işleyişi, bireysel özelliklere göre değişkenlik gösterebilir.

Bebeğin vajinadan çıkmasıyla birlikte, hızlı müdahalelerle suyun yüzeyine alınarak anneyle cilt teması kurması sağlanır. Göbek kordonunun kesilmesi ve plasentanın çıkarılması, genellikle anne havuzdan çıktıktan sonra yapılır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız