Tüp Bebek ile Cinsiyet Seçimi Yapılabilir mi?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek ile Cinsiyet Seçimi Yapılabilir mi?

Tüp Bebek ile Cinsiyet Seçimi Yapılabilir mi?

Teknolojideki ilerlemelerle birlikte, tüp bebek oldukça popüler bir doğurganlık tedavisi haline gelmiştir. Doğal olarak bebek sahibi olamayan bireyler tüp bebek tedavisini tercih etmektedir. Bu doğurganlık prosedürü yalnızca sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmakla kalmamakta, bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesine de olanak sağlamaktadır.

Cinsiyet seçimi nedir?

Cinsiyet seçimi, bireylerin tercihine bağlı olarak erkek ya da kız çocuğu olma olasılığını artırabilecek bir üreme teknolojisidir. Bu uygulama, bebeklerinin cinsiyetinin seçilmesine olanak tanır. Cinsiyet seçimi sadece tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen embriyolarda yapılır. Diğer teknikler etkisiz ya da etik dışı olarak kabul edilir.

Cinsiyet seçimi, geçmiş yıllardan beri üzerinde hakimiyet kurulmaya çalışılan bir faktördür. Tıbbi olmayan geleneksel yöntemlerle cinsiyet belirlemeye çalışılmış; ancak bu uygulamalar yalnızca olasılıklar dahilinde gerçekleşmiştir. Erkekler ve kadınlar temel olarak, cinsiyet kromozomu olan tek fiziksel farkla yaklaşık 20 bin gen kümesine sahiptir. Y kromozomu sadece erkeklerde, X kromozomu ise her iki cinste de bulunur. Döllenme sırasında bir X veya Y taşıyan spermle, X taşıyan yumurta döllenir. Bu kromozomlar kız veya erkek bebek oluşturmak için birleşir. Kromozomların XX şeklinde dizilimi kadın cinsiyetini, XY şeklinde dizilimi erkek cinsiyetini oluşturur. Cinsiyet seçimiyle birlikte cinsiyet kromozomlarının dizilimi belirlenerek, istenilen kritere sahip olan embriyonun transferi yapılır.

Detaylarıyla anlattık: Cinsiyet Seçimi Nedir?

Cinsiyet seçimi neden yapılır?

Kromozomal bozukluklar her iki ebeveyn tarafından da taşınabilir. Anomaliye bağlı olarak doğum kusurlarına ve embriyo implantasyon sorunlarına neden olabilir. Bu durumda, olası riskleri ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir hamilelik elde etme şansını arttırmak için cinsiyet seçimi önerilebilir. Genetik problemler ve kromozomal düzensizlikler, taşıyıcının kim olduğuna ve çocuğun cinsiyetine bağlı olarak gelişebilir.

Cinsiyet seçiminin tercih edilmesinde birkaç farklı etken daha bulunmaktadır. Ancak; günümüzde yasal çerçeve dahilinde olan tek neden, tıbbi etkenlerdir. Tıbbi nedenler doğrultusunda yapılan cinsiyet seçimi, çocuğun doğum kusuru ile doğmasını önleyebilir. Kas distrofisi, Turner sendromu, Klinefelter sendromu gibi bazı genetik kusurların belirli bir cinsiyette görülme olasılığı daha fazladır. Bu probleme sahip olan ebeveynler, diğer cinsiyetten bir embriyoyu seçmek isteyebilirler.

Cinsiyet seçiminin tercih edilme nedenleri arasında bulunan diğer unsurlar şöyledir:

  • Aile dengelemesi:

Ailede bir veya birden fazla aynı cinsiyette çocuk olduğunda, gelecek çocuğun farklı cinsiyetten olması beklenir. Bir çift, yalnızca iki çocuk sahibi olmayı planladığında, bir erkek ve bir kız çocuklarının olması daha avantajlı kabul edilir.

  • Daha küçük aileler:

Geçmişte büyük ailelere sahip olma eğilimi mevcuttu ve bir ailenin her iki cinsiyetten de çocuk sahibi olma şansı daha yüksekti. Günümüzde ise bir ailenin sahip olduğu çocuk sayısı giderek azaldığı için, cinsiyet dengesi kurma talebi artmıştır. Benzer şekilde, bir aile yalnızca bir çocuk isteyebilir ve cinsiyet tercihi vardır. Özellikle bazı kültürlerde erkek ya da kız çocuğuna olan talep daha fazladır.

  • Kişisel sebepler:

Çiftin çocuklarını kaybetmiş olması, kadınların kız çocuklarıyla daha iyi bir bağ kurması ya da tanımlanamayan nedenlerden ötürü bir cinsiyet üzerine daha fazla yoğunlaşma durumu olasıdır.

Cinsiyet seçimi nasıl yapılır?

Cinsiyet seçimi güvenli mi?

Cinsiyet seçimi tüp bebek prosedürüne ek olarak gerçekleştirilen iki farklı yöntemle yapılabilir:

  • Microsort:

Erkek ve dişi spermleri ayırarak istenen cinsiyette bebeğe sahip olma olasılığını artıran bir yöntemdir. Semen örnekleri genellikle X ve Y kromozomlarını yarı yarıya olarak içerir. Mikrosort, talep edilen cinsiyete ait kromozomu bulunan spermleri ayrıştırır ve döllenme için hazır hale getirir. Microsort tekniği sırasında sperm numunesi, hareketsiz sperm ile birlikte seminal sıvıyı çıkarmak için yıkanır. Daha sonra numune, spermatozoada bulunan DNA’ya geçici olarak yapışan özel bir floresan boya kullanılır. Boyanmış spermatozoalar tek tek analiz edilir. X kromozomunu içeren spermler, Y kromozomunu içeren spermlere göre daha büyük bir parlaklığa sahip olacaktır.

Uygulama, yaklaşık %70 oranında doğru sonuç vermemektedir ve yanılma payı yüksektir. Bu nedenle, günümüzde tercih edilmemektedir.

Bu içeriği de mutlaka okuyun: Microsort Yöntemi

  • PGT (Preimplantasyon genetik tanı):

Tüp bebek tedavisi esnasında kadının yumurtalıkları çoklu yumurta üretmesi için birkaç hafta boyunca uyarılır.  Yumurtalar, daha sonra intravenöz anestezi altında yapılan kısa bir prosedürle toplanır. Aynı gün yumurtalar, erkek partnerden alınan spermler ile mikroenjeksiyon yöntemi kullanarak döllendirilir. Döllenmiş yumurtalar embriyolara dönüşür. Gelişiminin beşinci veya altıncı gününde, embriyoların olgunlaşmasına bağlı olarak, embriyolog tarafından embriyolara biyopsi yapılır. Embriyonun dış kaplamasında bir delik açmak için çok ince bir lazer kullanılır, daha sonra hücrelerin küçük bir kısmı yavaşça çıkarılır. Numune, genetik test laboratuvarına gönderilerek embriyoların cinsiyeti tayin edilir. Preimplantasyon genetik tanı (PGT) olarak bilinen bu işlem sonrasında istenilen cinsiyete ait en kaliteli embriyo rahime transfer edilir.

PGT ile beta talasemi, down sendromu, kistik fibroz, duchenne musküler distrofi, kırılgan X sendromu, hemofili, huntington hastalığı, orak hücre hastalığı gibi birçok problem belirlenebilir. Genetik hastalıkların teşhisinde ve cinsiyet seçiminde etkin bir biçimde kullanılan PGT prosedürünün başarı oranı %99’dur. Ayrıca bu yöntem; sadece sağlıklı embriyoların transfer edilmesi, çoğul gebeliklerin önlenmesi ve düşük oranının azalması gibi birçok olumlu etkiye sahiptir.

Daha fazlası için: PGT – Preimplantasyon Genetik Tanı

Cinsiyet seçimi güvenilir mi?

PGT yöntemiyle yapılan cinsiyet seçimi, oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir. Ancak tüp bebek tedavisinin başarısı; annenin yaşı ve yumurta rezervleri, sperm kalitesi gibi birçok değişkene bağlıdır. En kalite embriyonun transferi yapılsa dahi, embriyonun rahime yerleşememe olanağı mevcuttur.

Cinsiyet seçimi esnasında yapılan biyopsi prosedürü nedeniyle de birtakım riskler oluşabilir. Biyopsi sırasında hasar gören embriyoların transfer edilmesi durumunda düşük veya biyokimyasal gebelik oranı artacaktır.

Cinsiyet seçimi aynı zamanda etik ve sosyal açıdan da oldukça tartışılan bir uygulamadır. Bu nedenle, cinsiyet seçimi yaptırma talebi bulunan çiftler prosedürü tüm yönleriyle ele almalı ve uzman hekimler tarafından bilgilendirilmelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız