Tüp Bebek Kaç Kez Denenir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Kaç Kez Denenir?

Tüp Bebek Kaç Kez Denenir?

Tüp bebek tedavisi olarak bilinen in vitro fertilizasyon (IVF), kısırlıkla mücadele eden çiftler için en güçlü araçlardan biridir. Ancak her döngünün başarıyla sonuçlanması mümkün olmadığı gibi, bazı kadınların hamile kalması için birden fazla döngü gerekebilir. Tüp bebek tedavisine başlamaya karar vermeden önce çiftlerin hangi durumlarla karşılaşacağının bilinmesi ve zorluklara karşı hazırlıklı olunması önemlidir. Başarıyı etkileyen faktörlerin yanı sıra, tüp bebek tedavisinin kaç kez denenebileceği incelenmelidir.

Tüp bebek tedavisi nedir, kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, kadınının yumurtalarının vücut dışarısında sperm ile döllenmesiyle ortaya çıkan embriyoların rahme transfer edilmesidir.  Prosedürün ilk aşamasında kadının yumurtalıkları, normalden daha fazla yumurta olgunlaştırmak için ilaçlarla uyarılır. Yumurtalar hazır olduktan sonra minimal invaziv bir işlemle toplanır ve partnerin spermiyle döllenir. Embriyolar rahme transfer edilmeden önce birkaç gün olgunlaşır. Ekstra embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurulabilir. Embriyo transferinden sonraki 9-11 gün içinde hamilelik doğrulanabilir.

Tüp bebek tedavisi kısırlık problemlerinin çözümünde kullanılan etkin bir uygulama olsa da, aynı zamanda bireyleri duygusal, fiziksel ve finansal olarak etkileyen yoğun bir süreçtir. Pozitif bir sonuç almak için birkaç tedavi döngüsüne ihtiyaç duyulduğunun bilinmemesi halinde, başarısız sonuçlar hayal kırıklığı yaratabilir.

Tüp bebek tedavisi her zaman için ilk tedavi seçeneği değildir. Kısırlığın nedeni ve niteliğine bağlı olarak, hamile kalma şansını artırmak için ilaç tedavisi veya aşılama gibi yöntemler önerilebilir. Bu yöntemler başarısız sonuçlandığında tüp bebek tedavisi düşünülmelidir. Ancak, hamile kalmayı aşırı zorlaştıran durumlara sahip olan ve 40 yaşın üzerindeki hastalarda tüp bebek tedavisi ilk seçenek olabilir.

Detay için: Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen faktörler nelerdir?

Bir çiftin doğurganlığını etkileyen çok sayıda faktör vardır ve bu faktörler çok sayıda bireysel farklılık içermektedir. Sıkça görülenler şöyledir:

  • Yaş:

Tüp bebek, genç yaştaki kadınlar üzerinde daha etkilidir. 35 yaşından sonra yumurtaların sağlığındaki düşüş nedeniyle, kadınların doğurganlığı önemli ölçüde azalmaktadır. Yumurta kalitesi, tüp bebek başarısızlıklarına neden olan en büyük faktördür. Kadınlar yaşlandıkça yumurtalık rezervleri tükenir ve bu durum genetik olarak anormal embriyo olasılığının yükselmesine neden olur. Yumurtalık rezervleri kritik seviyede ise, tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan hormonal uyarılma aşamasında daha az yumurta elde edilir. Genetik olarak normal bir embriyo oluşma şansı da doğrudan azalır. 35 yaşın altındaki kadınlarda, üretilen tüm embriyoların yaklaşık yarısı genetik olarak normaldir. Ancak bu oran, 42 yaşın üzerindeki kadınlarda %11 gibi riskli seviyelerdedir.

Okuyun: İleri Yaşta Gebelik Mümkün mü?

  • Doğurganlık probleminin türü:

Bazı doğurganlık problemlerinin tedavi edilebilme şansı, diğerlerine göre daha yüksektir. Bununla birlikte, birden fazla doğurganlık sorunu olan çiftlerde pozitif bir sonuç alabilme ihtimali daha düşüktür.

  • Ek prosedürlerin kullanımı:

Tüp bebek tedavisi için geliştirilen ve başarını oranını arttırmak için kullanılan birtakım prosedürler mevcuttur. Bazı durumlarda, belirli bir doğurganlık sorununu çözümleyebilmek için mikroenjeksiyon, mikro TESE, donasyon işlemleri, preimplantasyon genetik tanı gibi ek prosedürler tercih edilmelidir.

  • Geçmiş döngülerin sayısı:

Geçmişte yaşanılan tüp bebek döngüleri, gelecekteki döngüler için de belirleyici olabilir.

Sağlık merkezi: Tüp bebek hizmetleri sunan kliniklerin başarı oranları birbirinden farklıdır. En iyi başarı şansını elde etmek için, ortalamanın üzerinde olan sağlık merkezleri seçilmelidir.

Tüp bebek kaç kez denenir?

tüp bebek kaç kere denenir?

Tüp bebek tedavisiyle ebeveyn olmak isteyen bireylerin, bazı durumlarda tek döngünün yeterli olmayacağını bilmeleri gerekir. Ancak tüp bebek döngüleri duygusal, fiziksel ve finansal olarak zorlayıcı olduğu için belirli sayıda yapılabilmektedir.  Bir çiftin kaç kez tüp bebek tedavisi yaptırabileceğini belirleyen birkaç unsur bulunmaktadır. Doğurganlık probleminin türü, çiftin yaşı, maliyet, fiziksel özellikler bunlardan en önemlileridir.

Bir tüp bebek döngüsü sonrasında hamileliğin gerçekleşme oranı yaklaşık %20-25 civarındadır. Her döngü sonrasında bu oran artar, üç döngü sonrasında ise başarı şansı %80’e dek yükselebilir. Tüp bebek tedavisinin neden olabileceği duygusal ve finansal zorluk göz önüne alındığında, ideal döngü sayısının üç olduğu söylenebilir. Göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda karmaşık değişken olduğu için, her başarısız deneme sonrasında başarısızlığa neden olan olasılıklarının araştırması önemlidir.

Birkaç tüp bebek döngüsü geçiren çiftler için en önemli prosedürlerden biri embriyo dondurma işlemidir. Her döngü sonrasında iyi kalitede olan embriyoları, ileride kullanmak üzere dondurmak mümkündür. Böylece yumurta olgunlaştırma ve toplama işlemine gerek duyulmadan embriyo transferi aşamasına geçilebilir. Ayrıca, maliyet ve stres gibi olumsuz etkenler de en aza indirgenebilir.

Tüp bebek tedavisi, tüm koşullar uygun olduğunda istenilen sayıda gerçekleştirebilir. Üç döngü veya daha sonrasında olumlu bir sonuç alınamaması halinde ebeveynliğe diğer alternatifler düşünülebilir.

Çoklu tüp bebek denemeleri riskli midir?

Tekrarlayan tüp bebek tedavisinin henüz araştırılmamış uzun vadeli sağlık etkilerine neden olma potansiyeli vardır. Bunun ötesinde, ilaçlar nedeniyle oluşan hormonal yan etkiler ve yumurtalık hiperstimülasyon sendromu gibi bazı riskler oluşabilir.

Tüp bebek tedavisinin risklerinden biri çoklu gebeliktir. Birden fazla tüp bebek döngüsü gerçekleştirmek yerine çoklu embriyo transferlerinin tercih edilmesi beraberinde çoklu gebelikleri getirebilir.  Çoğul gebelikler ve doğumlarla ilişkili riskler, yalnızca tek embriyo transferleri tercih edilerek reddedilebilir.

Tüp bebek döngüleri esnasında duygusal sağlık durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Negatif bir gebelik sonucu, kişisel değerin yansıması değildir. Bu tür bir düşünce, çiftlere ruhsal anlamda zarar verebilir.  Tüp bebek tedavileri sırasında ihtiyaç duyulan en önemli unsurlar sabır ve destektir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız