Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisini, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işleminin gerçekleştirilmesi çalışması olarak tanımlayabiliriz. Tüp bebek tedavisi başarı oranı oldukça yüksektir. İlk tüp bebek tedavisi uygulamasından bu zamana kadar Dünya’da 4 milyondan fazla tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar vermiştir. Gün geçtikçe de tüp bebek tedavi yöntemleri de hızla gelişmekte ve başarılı sonuç alma oranı da artmaktadır. Bu gelişmeler Dünya’da nasıl hızla artıyorsa ülkemizde de aynı oranda gelişmektedir ve son teknoloji tıp teknikleri kullanılarak uygulanmaktadır. Ülkemizde ilk tüp bebek doğumu 1989 yılında gerçekleşmiştir. Günümüzde de tüp bebek doğumları başarılı şekilde gerçekleşmektedir.

Tüp bebek tedavisi teknikleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi için uygulanan teknikler gün geçtikçe çeşitlenmekte ve gelişme göstermektedir. Tüp bebek tedavisi için uygulanan bu teknikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Lazer yardımıyla embriyo çeperinin inceltilmesi tekniği,

Tüp Bebekte Lazer Uygulaması (Embriyo Tıraşlama)

  • Embriyonun gelişimini kamera ile takip etmek ve gelişimi sağlıklı olanları seçmek amacıyla uygulanan yöntem
  • Mikroskop altında yapılan testis biyopsisi tekniği,
  • Genetik sorunlardan kaynaklı embriyolarının incelenmesi ve bunlardan sağlıklı olanlarının ayıklanması ve seçilmesi tekniği,
  • Embriyoların, spermlerin ve yumurtaların dondurularak saklanması yöntemi,

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de “tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir?” sorusu. Şimdi de sizlere tüp bebek tedavisi yönteminin aşamalarının neler olduğunu açıklayalım;

Tüp bebek tedavisi aşamaları

tüp bebek aşamaları

İlk muayene ve değerlendirme

Tedavi sürecinin ilk aşaması olan bu evrede anne ve baba adayının doktor ile yaptığı ilk görüşmedir. Burada çiftin bebek sahibi olabilmek adına geçmiş deneyimleri ve bu süreç hakkındaki düşünceleri dinlenilir. Daha sonra çiftin eğer daha önce bebek sahibi olabilmek adına görmüş olduğu bir tedavi olup olmadığı, ya da geçmişteki gebelik ya da düşük hikâyeleri üzerine bir değerlendirme yapılır.

Eğer eski tedaviler için herhangi bir tahlil ya daz tetkik sonucu varsa incelenir. Tedavi için yeni tahliller ve tetkikler yapılır. Bu testler ile annenin rahim ve yumurtalıklarının durumu, babanın ise sperm sayısı ve kalitesinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilir. Elde edilen tüm bu veriler ışığında tüp bebek tedavisi planlanır ve tedavi bu planlama doğrultusunda ilerler.

Yumurtalıkları uyarma

Belirlenen tedavi planlaması doğrultusunda 2. Aşamada yumurtalıklardaki iyi embriyolar seçildikten sonra anne rahmine konur ve çok sayıda yumurta elde etmek amacıyla yumurta geliştirici ilaç tedavisi uygulanır. Yaklaşık olarak on günlük bir süreci kapsamakla birlikte bu sürecin ne kadar süreceği hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu aşamada yumurtalık ve hormon düzeylerinin tespiti amacıyla kan testleri uygulanır.

Yumurta toplama

Bu aşama küçük bir operasyon sürecini içerir. Anestezi uygulaması altında gerçekleştirilen bu işlem esnasında tüp bebek tedavisi için kullanılan bir iğne ve ultrason yardımıyla gelişen yumurtalar toplanır. Bu işlem sonrası kanama kontrolü yapılır. Bazı durumlarda kanamalar olabilir ama bu 24 saatlik bir süre sonucunda düzelir. Daha sonra erkekten de mastürbasyon yoluyla sperm alınır. Toplanan gelişmiş yumurtalar ve erkekten alınmış olan spermler laboratuvar ortamında döllenme işlemi gerçekleştirilerek embriyo oluşumu sağlanır.

Detaylarıyla anlattık: Yumurta Toplama İşlemi Nedir?

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulaması

  • Klasik tüp bebek (IVF): Bu teknik tüp bebek tedavisi uygulamasının daha çok ilk yıllarında uygulanan bir tekniktir. Klasik tüp bebek tekniği tedavisinin döllenme başarı oranı mikroenjeksiyon ile tüp bebek tedavisi tekniğine göre daha düşük olduğundan son yıllarda bu yönteme çok başvurulmamaktadır.
  • Mikroenjeksiyon (ICSI):Günümüzde en sık kullanılan tüp bebek tedavisi tekniği olarak bilinen mikroenjeksiyon yönteminde sperm bir pipet vasıtasıyla doğrudan yumurtanın içine enjekte edilir. Bu yöntem ile döllenme ihtimali daha yüksek olur. Mikroenjeksiyon tedavi uygulamasını tercih edilir kılan da bu yüksek başarı özelliğidir. Özellikle erkekten kaynaklanan gebelik sorunlarında oldukça faydalı bir tekniktir.
    Erkekten alınan sperm, mikroskop altında kadından alınan yumurta ile birleştirilir. Bu yumurtanın  inkübatör ortamında embriyo gelişimi 7.güne kadar takip edilir. Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Embriyo transferi

Bu aşamaya gelindiğinde embriyo transferi yumurta toplama işleminden iki ile 6 gün sonrasında yapılır. Döllenmiş yumurtalar rahim içerisine özel bir cihaz yardımıyla bırakılır. Ağrısız bir işlem olacağından anesteziye gerek duyulmaz ve işlem en fazla 10 dakika sürer. Bu işlemden sonra çok zorlayıcı, ağır hareketler ve egzersizler önerilmez. Gebelik testi yapılana kadar da cinsel ilişki tavsiye edilmez.

Tüp bebek tedavi uygulaması tamamlandıktan sonra da sıra işlemden 12 gün sonra yapılan gebelik testine gelir. Bu aşamada bir kan testi yapılır. Gebeliğin oluşup oluşmadığı bu işlem ile tespit edilir. Gebelik tespitinden on gün içerisinde hasta ultrason için kontrole çağrılır ve gerekli kontroller yapılır. Bundan sonraki süreçte doktorunuzun yönlendirmeleri doğrultusunda ilerler.

Detay için: Embriyo Transferi Nedir?

Tüp bebek tedavisi fiyatları nelerdir?

Tüp bebek fiyatları tedavinin uygulanacağı sağlık kuruluşunun yeterliliği ve donanımı, tedaviyi uygulayacak olan doktorun tecrübesi, tedavide kullanılacak olan tıbbi ekipmanların kalitesi ve tedavi olmak isteyen çiftlerin durumuna da bağlı çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Siz de tüp bebek tedavisi ve tüp bebek fiyatları ile ilgili bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız