Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar, Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar, Kaç Gün Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar, Kaç Gün Sürer?

Doğurganlık problemleri yaşayan birçok çift için, çocuk sahibi olmanın tek yolu tüp bebek tedavisidir. Bu tedavi yöntemi yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır ve kısırlık için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Tüp bebek tedavisine başlamak, özellikle daha önce tecrübesi olmayan bireyler için endişe verici olabilir. Her yeni deneyimde olduğu gibi süreç boyunca neler gerçekleşeceğinin bilinmesi ve tüm bunların kaç gün süreceğinin öğrenilmesi prosedürün daha konforlu şekilde sürmesinde önemli bir etkendir.

Tüp bebek tedavisi nedir, neden yapılır?

Tüp bebek tedavisi; yumurtaların ve spermlerin toplanarak laboratuvarda ortamında döllendirilmesi, döllenen embriyonun rahim içerisine transfer edilmesidir.

Tüp bebek, doğurganlık sorunları veya genetik koşulları tedavi etmek için kullanılır. Doğurganlık sorunları tekrarlayan düşükleri, fallop tüpleri tıkanıklıklarını, servikal bozuklukları veya sperm fonksiyon bozukluğunu içerebilir. Tüp bebek işlemi sırasında, döllenmiş yumurtalar rahime transfer edilmeden önce genetik koşulların değerlendirilmesi açısından taranabilir. Ayrıca; radyasyon, kemoterapi gibi nedenlerle üreme hücrelerinin zarar görmesi muhtemel bireylere uygulanacak sperm veya yumurta dondurma prosedürleri tüp bebek tedavisiyle sonuçlanabilir.

Başlamadan önce bu yazıyı okumakta fayda var: Tüp bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar?

Tüp bebek tedavisi öncesi yapılacak olan görüşme, muayene ve tetkiklerin yapılabilmesi için adet döngüsünün herhangi bir gününde olunması önemli değildir. Yumurtalıkların durumunun değerlendirilmesi ve kandaki belirli hormon düzeylerinin ölçümlenmesi için adet kanamasının ikinci veya üçüncü günü tercih edilir.

Tüp bebek tedavisinde uygulanacak olan protokollere göre başlangıç tarihi de değişebilir. Öncelikli olarak hipofiz bezinin baskılanması, daha sonra yumurtaların uyarımı gerçekleştirilir. Kısa süreli protokollerde yumurtalıkların uyarımı kanamanın üçüncü gününde, uzun protokollerde ise ikinci veya üçüncü günde yapılabilir. Genellikle, doğal adet döngüsünün bastırılarak yeni bir adet döngüsü de oluşturulabilir.

Tüp bebek tedavisinde kaç gün iğne yapılır?

tüp bebek tedavisi kaç gün sürer

Tüp bebek tedavisi esnasında, kadının daha fazla sağlıklı yumurta hücresi geliştirebilmesi için birtakım hormon takviyeleri içeren iğnelerin uygulanması gerekir. Bu hormon takviyelerinin hap, vajinal fitil, jel, burun spreyleri gibi formları da bulunmaktadır. Uygulanacak ilaçların türü ve dozajı uzman hekim tarafından belirlenmelidir.

Tüp bebek prosedürleri bireysel olarak planlanmaktadır ve kullanılması gereken ilaçların süreleri de kişisel ihtiyaçlara göre değiştirilmektedir. Genel olarak kısa tüp bebek protokollerinde 10 ile 12 gün, uzun protokollerde ise ortalama 20 gün boyunca enjeksiyon tedavisi gerekmektedir. Yapılacak olan iğnelerin kullanım şekli hekim tarafından detaylı bir biçimde gösterildikten sonra hastanın kendisi tarafından günlük olarak uygulanmalıdır.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Ortalama bir tüp bebek tedavisi döngüsü 4 ile 7 hafta içerisinde tamamlanır. Bununla birlikte farklı tipte tedavi türleri olduğu için, her hastanın döngü süresi değişebilmektedir. Tüp bebek sürecinin kaç gün süreceği hastanın bireysel durumuna, kullanılan tedavi protokolüne, tedavinin nerede gerçekleştiğine ve gereken ek prosedürlere bağlıdır.

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

tüp bebek tedavisi ne kadar sürer

  • 1. hafta – Danışma ve ön görüşme:

Bebek sahibi olmak için geçerli tek yöntemin tüp bebek tedavisi olması durumunda öncelikle sağlık merkezinde bir doğurganlık uzmanıyla görüşülmelidir. İlk görüşme, hem kadının hem de erkeğin tedavinin gerektirdiği tüm detayları öğrenmesi gerektiği için önemlidir. Bu aşamada çiftin tıbbi geçmişi hakkında sorulan sorular yanıtlanmalıdır. Daha sonraki randevuda kısırlığa neden olan tanıya ve istenilen tedavi planının özellikleri kontrol edilir. Tedavi biçimin ayrıntılarının belirlenmesiyle birlikte, danışan hastalar maliyet hakkında bilgilendirilmelidir.

  • 2-4. hafta – Tarama testleri ve hazırlık:

Kapsamlı laboratuvar testleri, doğurganlık uzmanlarının özel bir tüp bebek protokolü sunmasına yardımcı olacaktır. Yaygın olarak istenilen tüp bebek testlerinden bazıları şunlardır:

  • Sperm analizi de dahil olmak üzere erkek fertilite testi,
  • Rahim değerlendirmesi,
  • Enfeksiyöz hastalık taraması,
  • Ultrason,
  • Kan taramaları.

Bu testlerin ardından, kadının yumurtalıklarını hazırlamak ve adet döngüsünü düzenlemek için doğum kontrol haplarının kullanımına başlanabilir. Test ve tanıdan sonra dört haftaya kadar bir süre boyunca doğum kontrol hapı alınması gerekebilir.

  • 5-6. hafta: İlaçlar ve izleme:

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra, kontrollü yumurtalık hiperstimülasyonu olarak bilinen bir işlemden uygulanır. Bu prosedürün iki ana bölümü vardır:

Doğurganlık ilaçları:

Yumurtalıkları normalden daha fazla folükül oluşabilmesi için teşvik etmek adına enjekte edilebilir folikül stimülasyon hormonları gibi doğurganlık ilaçları kullanılır.

Yumurtalıkların izlenmesi:

Yumurtaların ve foliküllerin gelişimine göz atmak için ilaç kullanırken kan testleri ve ultrason görüntülemeleri gereklidir. Bu aşama, tüp bebek tedavisinin en fazla zaman alan kısmıdır ve doğurganlık kliniği birçok kez ziyaret edilmelidir.

  • 7. hafta: Yumurtlama tetikleme, yumurtaların toplanması, döllendirme ve embriyo transferi:

Yumurtalıklar uygun boyuta ulaştığında, foliküllerin olgunlaşması için tetiklenme enjeksiyonu yapılmalı ve yumurta alımına geçilmelidir.

Yumurtaların toplanması esnasında öncelikle ağrı hissinin olmaması için uygun bir anestezi türü uygulanmalıdır. Minimum riskler içeren bu prosedürde, olgunlaşan foliküller ultrason eşliğinde yumurtalıklardan çıkarılmalıdır. Erkekten toplanması gereken sperm numunesi de aynı gün içerisinde alınacaktır.

Sperm ve yumurtayı laboratuvarda birleştirmek ve başarılı bir hamilelik şansını artırmak için bu aşamada kullanılabilecek alternatifler şöyledir:

Preimplantasyon genetik tarama (PGT):

Bu prosedür, rahim içerisine sadece sağlıklı embriyoların yerleştirilmesini sağlayabilir. Özellikle tekrarlayan gebelik kayıpları gibi problemler için gerekebilir.

Detaylarıyla anlattık: PGT – Preimplantasyon Genetik Tanı

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu – Mikroenjeksiyon (ICSI):

Sperm kaynaklı kısırlık vakalarında döllenme oranını arttırmak için gerçekleştirilir. Mikroenjeksiyon işleminde, tek bir sağlıklı sperm doğrudan bir yumurtaya enjekte edilir.

Bu yazıyı da okuyun: Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Bireysel duruma bağlı olarak embriyo veya embriyolar, yumurtalar toplandıktan 3 ile 5 gün sonra rahime aktarılmaya hazır olmalıdır. Embriyo transferi prosedürü yaklaşık 30 dakika sürer ve anestezi gerektirmez. Bir kateter içerisine yerleştirilen embriyo, vajina içerisinden rahime dek ilerletildikten sonra tüp bebek döngüsü tamamlanır. Gebelik testi, embriyo transferinden 2 hafta sonra gerçekleşecektir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız