Tüp Bebek Tedavisinde DHEA
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisinde DHEA

Tüp Bebek Tedavisinde DHEA

DHEA, böbrek üstü bezlerinde üretimi olan hormonlardan biridir. Üretilmesinden sonra DHEA hormonu östrojen ve testosteron hormonuna dönüşüyor.  Bu yüzden de uzun yıllardan beri bu hormonun yumurtalık üzerinde etkisi olup olmadığı araştırıyor. Tüp bebek tedavisinde DHEA hormonu son zamanlarda kullanılan yöntemlerden biri haline geldi.

Tüp bebek döngüsünde kullanılan ilaçların yeterli olmadığı anlarda annede gebelik şansını arttırabilmek adına DHEA hormonu kullanılır. Bu hormon sağlık takviyesi satışı yapan işletmelerde de reçetesiz olarak satılan takviyeler arasında.

Dehiproepiandrosteron olarak da bilinen DHEA hormonu yumurta rezervi azalan ve tüp bebek tedavisinde başarı oranı düşük olan anne adayları için önerilen bir takviyedir.  Yapılan araştırmalar yumurtalık rezervlerinin azaldığı anne adaylarında çocuk sahibi olabilmek için bu hormonun başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir.

Kadınlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücutta DHEA hormonunda belirgin bir azalma görülür. Bu durum da gebelik şansını düşüren etmenler arasında yer alır. Tüp bebek tedavisinde başarılı gebelik için DHEA takviyesi sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir.

Buraya bakmanızda fayda var: Tüp bebek (IVF) Nedir?

Tüp bebek tedavisinde DHEA hormonu başarı sağlar mı?

Yapılan araştırmalar DHEA takviyelerinin yumurtalık rezervi düşük olan kadınlar için etkili olduğunu gösteriyor. Ancak tüp bebek tedavisinde ya da gebelik sürecinde sadece doktorun tavsiye etmesi halinde kullanılması gereken bir takviyedir. DHEA hormonuna kolayca erişiminiz olabilir. Birçok takviye ürünü satan yerden bu hormonu alabilirsiniz.

DHEA takviyesinin doğurganlık sorununa karşı etkili bir takviye olduğu bilindiğinden birçok çift kullanmak ister.  Ancak önerilmeyen ve bilinçsiz şekilde kullanım anne adayı için bazı olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Tavsiye dışında kullanılan DHEA hormonu takviyesi hormon dengesizlikleri ortaya koyabilir.

Uzmanlar özellikle polikistik over sendromu olan kadınların bu hormonun takviyesini kullanmamasını öneriyor. Bunun sebebi ise bu sendromu yaşayan kadınların vücudunda androjen düzeyinin yükselmiş olması.  Takviyeyle birlikte polikistik over sendromunun etkisi daha da ortaya çıkabiliyor. Buna bağlı olarak anne adayında akne ve yüksek oranda tüylenme görülebilir. Aşırı tüylenme; saç kaybı, aşırı vücut tüylenmesi ya da fazla yüz tüyleri olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda kadınlar psikolojik olarak da sorunlar yaşayabilir.

Uzun bir süredir uzmanlar gebelik süreci için DHEA hormonu takviyesini önerir. Ancak bu işlemin doğurganlık sürecindeki olumlu etkileri için araştırma sayısı çok azdır. Tüp bebek tedavisinde DHEA hormonu takviyesi sadece doktorun önerisiyle tercih edilmelidir. Doktor tavsiyesiyle tüp bebek tedavisinin başarısı hormon takviyesiyle arttırılabilir.

Tüp bebek tedavisinde DHEA takviyesi kimler için uygundur?

Tüp bebek tedavisinde DHEA takviyesi kimler için uygundur?

DHEA tedavisi, yumurtalık rezervi azalmış olan anne adayları için önerilen bir uygulamadır. Yumurtalık rezervinin azalmasının bazı sebepleri şu şekildedir;

  • Erken yaşlarda yumurtalıklar iflas edebilir.
  • Erken yaşta yumurtalıklar yaşlanabilir.
  • Yaşa bağlı olarak kısırlık sorunları yaşanabilir.
  • Anne adayının yumurtalıkları tüp bebek tedavisine yanıt vermeyebilir.

Yukarıda saydığımız durumlara bağlı olarak yumurtalık rezervi azalabilir. Bu durum da tüp bebek tedavisinin başarı oranını düşürür. Başarı oranını arttırabilmek adına yapılması gerekenler arasında DHEA takviyesi de gelir.

Doktorunuz tüp bebek tedavisinde size DHEA hormonu önerdiğinde nereden temin edebileceğinizi danışabilirsiniz. Bu konuda eczane, aktar ya da sağlık marketlerinden yardım alabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar buralarda yer alan DHEA takviyelerinin kalite kontrolünün yapılmadığını düşünüyor. Buna bağlı olarak ürün etiketinde DHEA içeriği olmadığını söylüyorlar.

Gerçek anlamda doktorunuzun önerisi üzerine kaliteli bir DHEA takviyesi istiyorsanız doktorunuzun en doğru ürünü bulmak adına sizi yönlendirmesini istemelisiniz. Böylece DHEA takviyesiyle gebelik işleminin başarılı olması konusunda bir adım atabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinde DHEA  başarı oranı nedir?

Bir süre önce Human Reproduction adlı akademik dergide yapılan bir araştırmadan bahsedildi. Bu araştırmaya göre tüp bebek tedavisinde yanıt verme oranı düşük olan kişilerde yumurtalık rezervine DHEA takviyesinin etkili olduğu ortaya kondu.

Araştırmada  yumurtalık rezervi çok az olan 33 kadın kullanıldı. Bu kadınlardan 16’sı kontrol, 17’si de DHEA gurubunda yer aldı.  Tüm kadınlarda bir sonraki tüp bebek tedavisi başlamadan ve tedavi anında her gün 75 mg DHEA takviyesi uygulandı.  İlk ve ikinci döngüde tüp bebek yöntemi için embriyo kalitesinin arttığı belirlendi. DHEA gurubunda yer alan kadınlarda canlı doğum oranının daha yüksek olduğu saptandı.

Bu araştırmanın en çarpıcı yanlarından biri ise DHEA gurubunda yer alan kadınlardan biri araştırmadan 1.5 ay sonra doğal yollardan hamile kalarak canlı doğum yapmış.

Amerika’da doğurganlık hizmeti veren kliniklerde düşük oranları üzerine yapılan bir araştırmada yumurta sayısı azalan ve DHEA takviyesi alan kadınların düşük oranının normal insanlara yakın bir seviyede olduğu ortaya konmuştur.

DHEA takviyesi yan etkileri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde doktorlar bazı kadınlar için DHEA takviyesi önermektedir. Genel olarak uygulanan takviyelerde yan etki olarak ciltte yağlanma, aşırı tüylenme ve akne şikayetleri görülmüştür.  Farklı doz kullanımları için ya da başka rahatsızlıklar için kullanıldığında ise farklı yan etkileri de görülmüş. Tedavide doktorunuz yan etkiler konusunda sizi uyaracaktır.

Yapılan araştırmalar embriyo kalitesinin ve yumurta kalitesinin kromozomal hizalanmaya bağlı olarak artabileceğini ortaya koyuyor.  DHEA takviyesi  sayesinde koromozom anomalileri azaltılabilir. Bu durum da dolaylı olarak yumurta ve embriyo kalitesinin artmasına yardımcı olabilir. Buradan bağlantılı bir sonuç olarak da gebeliklerde düşük oranı azalabilir ve gebelik başarısının olasılığı da artabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız