Tüp Bebek Tedavisinde ERA Testi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisinde ERA Testi

Tüp Bebek Tedavisinde ERA Testi

Başarıyla tamamlanan tüp bebek aşamaları sonrasında, birkaç kez üst üste yaşanan embriyoların rahime yerleşememesi durumu, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olarak adlandırılır. Yumurta toplama, sperm toplama, döllenme, embriyo transferi gibi aşamalar sorunsuz bir şekilde ilerler fakat gebelik oluşmamaktadır.  Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı, tüp bebek tedavisi sonucunda karşılaşılmak istenilmeyen bir olumsuzluktur. Bu durum tüp bebek uzmanları için de oldukça komplike ve anlaşılması zordur.

Tüp bebek tedavilerinde olumlu sonucu almak ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yardımcı olabilmek adına sürekli olarak yeni yöntemler geliştirilmektedir. ERA testi, implantasyon başarısızlığını azaltmak adına sunulan yeni gelişmelerden biridir.

Okumakta fayda var: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?

İmplantasyon başarısızlığına ne sebep olur?

İmplantasyonun başarısız olmasına neden olabilecek birkaç olası faktör vardır. Bu faktörler iki ayrı kategoride incelenebilir:

  • Genetik anormallikler:

Embriyonun genetik veya kromozomal bir probleme sahip olma durumu ile genellikle ileri yaşlarda bulunan kadınların tedavisi esnasında karşılaşılmaktadır. Yaşlanan yumurtaların daha yüksek oranda kromozom anomalisi bulunmaktadır. Bu nedenle, hastanın yaşı arttıkça implantasyon oranları da bununla birlikte düşmektedir.

Çok nadiren, sperm ile ilgili bir genetik problem saptanabilir. İmplantasyon öncesi genetik tarama (PGS) gibi testler, bu problemin çözümündeki ilk aşamadır.

  • Rahim alıcıları (reseptör) problemleri:

İmplantasyon başarısızlığı için genetik bir neden gözükmüyorsa, problem genellikle rahim alıcıları ile ilgilidir. Rahimin şekli ve yerleşimiyle ilgili anatomik problemler, hormonlar, tiroit veya otoimmün fonksiyonların bozuklukları, endometriyal doku bozuklukları gibi birçok etken rahim alıcılarını üzerinde olumsuz yönde etkilidir. Bu sorunun başarılı bir şekilde çözümü için ERA testi gerekmektedir.

ERA testi nedir?

era testi

ERA (Endometrium Receptivity Assay / Endometrial Alıcılık Analizi); rahim iç duvarının embriyoyu kabul etmeye hazır olup olmadığını değerlendirmek için, bir kadının endometriyal dokusunun küçük bir örneğini kullanan genetik testtir.

Detaylarıyla anlattık: Era Testi Nedir, Kimlere Uygulanır?

ERA testi neden yapılır?

Her kadının adet döngüsünde birkaç gün süren ve genellikle döngünün 19 ile 23.günü arası meydana gelen implantasyon penceresi vardır. Bu süre zarfında yumurtalıklar progesteron hormonu üretir.

Detaylı bilgi için göz atabilirsiniz: Progesteron Hormonu Nedir?

Progesteron, rahim iç duvarında implantasyon için mükemmel bir ortam yaratabilmek adına önemli değişikliklere neden olur. Böylece rahim iç duvarını daha kalın ve daha açık hale getiren proteinler oluşturulur. Kadınların yaklaşık %84’ünde implantasyon penceresi beklenen zamanda gerçekleşir. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar kadınların yaklaşık %16’sında, implantasyon penceresi olarak bilinen durumun beklenenden daha erken ya da daha sonra olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

ERA testi nasıl çalışır?

Endometriyal astarın alıcılık yeteneği yüksek olduğunda, endometriyal hücrelerin genetik materyali benzersiz bir ekspresyona sahiptir. Bu durum, dokuların belirli RNA türlerinden daha fazlasını veya daha azını yapıyor olabileceği anlamına gelmektedir. Araştırmacılar; örnek başına 236 genin ekspresyonunu analiz etmek ve döngünün farklı zamanlarında üretilen RNA seviyelerini görmek için 12.000’den fazla endometriyal dokudan oluşan bir veri tabanı oluşturmuştur. Daha sonra, belirli ifade profillerine göre bir numuneyi güvenilir bir şekilde “alıcı” veya “alıcı olmayan” olarak sınıflandırabilene kadar, modellerin aranması için gelişmiş bilgisayar algoritmaları kullanılır. Bu test, yüksek oranda tekrarlanabilir niteliktedir.

ERA testi nasıl yapılır?

Endometrial reseptör analizi için, döngüde çok spesifik bir zamanda elde edilen rahim iç duvarının örneği gereklidir. Ek östrojen ve progesteron takviyeleriyle birlikte doğurganlık ilaçları da kullanarak rahim astarını hazırlamak mümkündür. İlaçlara başladığı gün sıfır olarak kabul edilir ve testin 5.gün yapılması gerekmektedir.

Doku örneği, endometriyal biyopsi olarak bilinen bir prosedür ile alınır. Rahim boşluğu içine rahim ağzından ince bir kateter yerleştirilir ve kateterdeki bir piston, emme gücü oluşturmak için kullanılır. Böylece endometriyal astarının küçük bir örneği kateter içine çekilir. Birçok kadın için sürecin bu bölümü rahatsızlık verebilir ancak işlem oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Numuneler, daha sonra yeni nesil dizileme teknolojisi kullanılarak, analiz için laboratuvara gönderilir. Sonuçların kaç günde sürede alınacağı, testin uygulandığı laboratuvarın çalışma prensibine göre belirlenir.

ERA testi sonucu nasıl yorumlanır?

ERA testi sonucu rahmin durumuna göre “alıcı” veya “alıcı değil” olarak oluşur. Sonuç negatifse, test uygun bir zamanda tekrarlanmalıdır. Sonucun pozitif olması durumunda ise vakit kaybetmeden embriyo transferinin gerçekleşmesi için planlama yapılmalıdır.

ERA testi kimlere yapılır?

ERA testi, başarılı sonuçların alınmasında önemli bir basamaktadır. Bu nedenle embriyo transferi yapılacak her kadın için gerekli olup olmadığı tartışılmaktadır.

Yapılan çalışmalar sonucunda ERA testi yapılan kadınlarının sadece %12’sinde “alıcı olmayan” sonucuyla karşılaşılmıştır. Bu tespit, her kadının taranması durumunda birçok kadının gereksiz yere ERA testi yaptırmak zorunda kalacağı anlamına gelmektedir. ERA testi herhangi bir risk içermese de, test esnasında uygulanacak işlemler ve bu testin maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır.

ERA testinin implantasyon başarısızlığı öyküsü olan kadınlara sunulması uygun görünmektedir. Ancak bu test, kaç tane embriyonun transfer edilmesi gerektiği hakkında veri sunmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi esnasında çok fazla duygusal, fiziksel ve finansal yatırımlar yapılır. Bu nedenle implantasyon başarısızlığından sonra meydana gelen hayal kırıklığı ve depresyon genellikle şiddetlidir. ERA testi, tüm bu olumsuzlukların önlenebilmesi ve infertilite nedeniyle tedavi gören çiftlerin bebek sahibi olabilmesi adına önemli bir gelişmedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız