Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yöntemi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yöntemi

Tüp Bebek Tedavisinde Havuz Yöntemi

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı arttırmak için geliştirilmiş olan ek prosedürler mevcuttur. Havuz yöntemi bu prosedürlerden biridir. Genetik tarama testleriyle birlikte yapılarak, başarı oranın arttırılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Özellikle ileri yaşta olan ve tüp bebek tedavisiyle hamile kalmak isteyen kadınlar için önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi nedir?

Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi; iki veya daha fazla sayıda yapılan yumurta toplama işlemi sonrasında,  toplanan yumurtaların dondurulduğu prosedürdür. Klasik bir tüp bebek döngüsünün iyileştirilebilmesi, başarı oranının arttırılması için uygulanır.

Tüp bebek tedavisinde ilk aşama olan yumurtalıkların geliştirilmesi işlemi, havuz yönteminde çoklu olarak yapılır süperovülasyon sağlanır. Yumurtalar belirli bir sayıda toplanır, embriyo formunda döllenir ve ardından dondurulur. En iyi kalitede olan sağlıklı embriyolar, kadının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi kimlere uygulanır?

Aşağıdaki durumlarda havuz yöntemi önerilir:

  • Düşük yumurtalık rezervine sahip kadınlar,
  • Yumurtalık stimülasyonuna zayıf yanıt verenler,
  • Daha önce çoklu tüp bebek başarısızlığı yaşayanlar,
  • 40 yaş üstü kadınlar,
  • Daha önce yumurtalıkların aşırı uyarılmasıyla ilişkili ovaryan hiperstimülasyon sendromu veya polikistik over sendromu yaşayanlar.

Embriyo havuz yöntemi özellikle ileri anne yaşı, düşük AMH rezervi veya bilinmeyen nedenlerden dolayı tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan kadınlara yardımcı olan bir teknolojidir. 35 yaşın altında olan, tüp bebek başarısızlıkları bulunmayan veya yeterli yumurtalık rezervine sahip olan kadınlar için uygulanmasına gerek bulunmamaktadır.

Özellikle açıklanamayan nedenlerden dolayı oluşan başarısız implantasyon, tüp bebek tedavisinin en büyük endişe kaynağıdır. Yapılan araştırmalar, embriyo havuzlama tekniğinin artan yaş ve diğer ilgili faktörlerle birlikte, kadınların karşılaştığı başlıca implantasyon sorunlarını başarılı bir şekilde ele alabilmektedir.

Burayı okudunuz mu: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Embriyo havuz yöntemi neden yapılır?

Tüp bebek tedavisinde havuz yöntemi nasıl yapılır?

Havuz yöntemi, tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırmak için yapılan etkili bir süreçtir. Başarısız implantasyon, sıklıkla karşılaşılan büyük bir sorundur. Yüksek kaliteli embriyolar oluşturulsa dahi, embriyolar rahim içine aktarıldıktan sonra implantasyonun kesin olarak gerçekleşme şansı bulunmamaktadır. Gebeliğe ulaşmak için implantasyona bağımlı olmanın ana nedeni, implantasyonun dışarıdan etkilenemeyen biyolojik bir süreç olması ve dolayısıyla uzmanlar tarafından kontrol edilememesidir. Rahim içerisinde meydana gelen değişiklikleri veya gelişmeleri takip etmek imkansızdır. Bu nedenle, başarısız bir implantasyonun ardında bulunan kesin nedeni belirlemek zordur.

Havuz yöntemi, implantasyon problemlerine olası bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bu süreç kapsamında, 2 ile 4 tüp bebek döngüsünde bir dizi yüksek kaliteli embriyo üretilir. Embriyolar, Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) ile kontrol edildikten sonra dondurularak saklanır. Dondurulmuş embriyolar daha sonraki bir süre içinde tek tek transfer edilir. Dondurulmuş embriyo transferi, doğal bir döngü sırasında veya endometriyumu implantasyona hazır hale getirmek için östrojen tedavisi sonrasında yapılabilir.

Havuz yöntemi uzun süreli bir prosedür olsa da, hamilelik şansını arttırarak avantaj sağlamaktadır. Tüp bebek döngüsü esnasında daha fazla yumurta üretmek için hormonal enjeksiyonlar gerekir. Bu işlem sırasında, çok sayıda yüksek kaliteli yumurtanın oluşumuna odaklanılır ve endometriyum genellikle ikinci planda kalmaktadır. Endometriyumun alıcılık durumu ultrasonda tespit edilemediği için, embriyonun yerleşememesi muhtemeldir. Embriyoların dondurulması ve her çözülme döngüsünde birer birer transfer edilmesi, endometriyum kaynaklı sorunları önleyebilmenin bir yoludur. Böylece döngünün odak noktası embriyo üretimi yerine, endometriyal alıcılık ve implantasyon olacaktır.

Buraya da bakın: Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru

Havuz yöntemi prosedürü nasıl yapılır?

Havuz yöntemi ile yapılacak tüp bebek tedavisinde, 2 veya daha fazla sayıda yumurtalık stimülasyonu aşaması gerçekleştirilir. Üstün kaliteli embriyolar 2 ile 4 döngüde oluşturulur ve ardından dondurulur. Daha sonra doğal bir tüp bebek döngüsünde veya östrojen kullanılarak endometriyumun hazırlanacağı tedavi sürecinde aktarılır.

Havuz yöntemi prosedürü aşamaları şöyledir:

  • Elde edilen tüm embriyolar erken embriyonik gelişim esnasında dondurulur.
  • Sonraki döngülerde oluşan embriyolar da istenilen aşamaya geldikten sonra donmuş embriyolar ve diğer embriyolar birlikte saklanır.
  • Dondurulmak üzere seçilen embriyolara preimplantasyon genetik tarama yapılır. Sağlıklı kromozomlara (euploidler) sahip normal embriyolar tanımlanır. Anöploidlere, yani anormal embriyolara sahip olma riski azaltılır.
  • Transfer için seçilen embriyo, kısa bir çözünme işleminden sonra kadının rahmine transfer edilebilir.

Tüp bebek havuz yöntemi fiyatları nedir?

Tüp bebek tedavisi ve havuz yöntemi birbirinden farklıdır. Tüp bebek tedavisinde embriyo döllenir ve doğrudan transfer edilir. Havuz yönteminde ise bir dizi embriyo dondurulur ve tüp bebek prosedürü olan embriyo transferi aşaması ile rahime iletilir. Embriyo, blastosistlerin transferi için istenilen sonuç alınana kadar tek tek hazırlanır.

Havuz yöntemi, standart bir tüp bebek tedavisine oranla yüksek maliyetlidir. Ancak başarılı sonuç alabilme şansını arttırarak, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarını önleyecektir. Embriyoların havuzlanması, dondurulması, genetik tarama testleri ve daha sık yapılan doktor kontrolleri maliyeti arttıran etkenlerdir. Uygulanan diğer ek prosedürler mevcutsa, bu durum da toplam maliyeti etkileyebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız