Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/ivoxtupb/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir? - İVOX Tüp Bebek Merkezi Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, bu alanda hormonlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda önemli gelişmelerle yenilenmiştir. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan her yeni ilaç ile kişiye özel dozlarla infertilite, yani kısırlık artık kader olmaktan çıkmaktadır.

Kadında yumurtlama fonksiyonu bozuklukları, rahim içinde doğuştan ya da sonradan olan anomaliler, tüplerde tıkanıklık, ileri yaş ve erken yumurtalık yetmezliği gibi durumlar; erkeklerde sperm sayısında düşüklük, sperm hareketliliğinde sorunlar ya da spermde bulunan dna hasarları nedeni ile çiftler tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Doğal yolla gebelik elde edemeyen, tekrarlayan düşükler yaşayan çiftlerin  destek üreme tedavileri ile bebek sahibi olabilmeleri için de tüp bebek tedavisi  öncesinde, tedavi esnasında ve tedavinin sonrasında kullanılması gereken tüp bebek tedavisi ilaçları bulunmaktadır. Doktor önerisi ile kullanılan bu ilaçların nasıl kullanılacağı da büyük önem taşır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar nasıl belirlenir?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar için tedaviye alınan çiftlerde özellikle kadının yaşı, vücudundaki hormonal denge, kapsamlı muayene sonuçlarına göre tüp bebek tedavisi ilaçları ve dozları farklılık gösterir. Kişinin hormonal değerlerine göre ayarlanacak ilaç dozları sayesinde tüp bebek tedavisi için gereken ortam hazırlanır.

Tüp bebek tedavisinde ilaçlar neden kullanılır?

Yumurtalıkların uyarılması:

Tüp bebek tedavisi ilaçları kullanımının temel amacı kadın yumurtalıklarında yeterli büyüklüğe ulaşabilen ve artan sayıda sağlıklı yumurta üretimini sağlamaktır. Bu şekilde gebelik oluşumu konusunda başarı oranı artmaktadır. Kullanılan ilaçların sayesinde birden fazla sağlıklı yumurta elde edilerek, laboratuvar ortamında sağlıklı embriyo oluşma şansı yükselir.

Yumurtalıkların uyarılması için yumurta üretimi gerçekleştiren FSH (folikül uyarılmasını sağlayan hormon) ve aynı zamanda LH (luteinize eden hormon) kullanılır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, yumurta ve sperm döllendikten sonra elde edilen sağlıklı embriyonun transferi sonrasında rahime tutunması için de özel hormon ilaçları kullanılmaktadır. Çünkü doğal şekilde gerçekleşen gebelik durumunda yumurtalıklarda doğal olarak salgılanan progesteron hormonu, embriyonun rahim içine sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi ve oradan kapsamlı olarak beslenebilmesi için rahim içini kalınlaştırır. Eğer progesteron hormon seviyesinde sorun çıkarsa, embriyo transferi sonrasında embriyonun rahim içine tutunması gerçekleşmez ve maalesef gebelik düşükle sonuçlanır. Bu durumu önceden önlemek için tüp bebek tedavisinde de rahim içinin kalınlaşması ve embriyo için uygun ortamı sağlayabilmesi için dışarıdan progesteron hormonu desteği verilir.

Yumurtalıkların baskılanması için:

Kadın yumurtalıklarında salgılanan Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinize Hormon (LH) dengeleri bozulursa, yumurtalar kontrol edilemeyecek şekilde büyüyebilir. Toplanma zamanına ulaşmadan önce olgunlaşabilir ve toplanma işlemi yapılamadan yumurtalıktan çıkarak çatlayabilirler. Bunların kontrol altında olması için yumurtalıkların baskılanmasını sağlayan tüp bebek tedavisi ilaçları ile yumurtaların daha yavaş ve kontrol altında gelişmeleri sağlanır.

Yumurtalıkları baskı altında tutan ilaçlar, yumurtalık uyarıcı ilaçlardan önce verilir. Bu şekilde yumurtalıklardaki hormonlar normal seviyeye getirilir, daha sonrasında yumurtalık uyarıcı ilaçlar ile yumurta gelişimi kontrol altında tutularak, neredeyse hergün izlenerek tedavi devam ettirilir.

Yumurta Çatlatma için:

Yumurtaların olgun hale gelmesi için kontrol altında kullanılan halk arasında ‘’yumurta çatlatma iğnesi’’ olarak bilinen iğne kullanılır. Yumurta toplama işleminden yaklaşık 36 saat öncesinde saatli olarak enjekte edilir. Bu süre sonunda mevcut hazır folikül çatlayarak yumurtanın çıkması sağlanır. Gelişen folikül içinde bulunan yumurtayı olgunlaştırarak döllenmeye hazırlayan ve progesteron salgılanmasını  başlatan bu iğne, içerik olarak Luteinleştirici Hormon’a benzer.

Tüm bu ilaçların kullanımı ve dozajı tüp bebek tedavisini yürüten doktorunuz tarafından planlanır ve kişiye özel hazırlanır. Tüm tedavi sürecinde hasta yakından takip edilir ve her aşama büyük önem taşır. Tüm tedavi süreci tecrübeli bir ekiple yapılır ve başarı oranı ancak bu şekilde yükselir.

Detaylı bilgi için: Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar içerdiği doz miktarı daha kesinleşmiş ve hastalar tarafından uygulanması daha kolay şekilde üretilmektedir. Böylece tüp bebek tedavisi daha güvenilir ve daha rahat hale gelmiştir.

Her ilaç konusunda olabildiği gibi tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların da yan etkileri bulunur. Bu yan etkiler çoğunlukla kısa zamanda kendiliğinden düzelen ve geçen etkilerdir. Sağlığı tehdit edecek kadar ileri durumda olan yan etkiler değildir.

En sık rastlanan yan etki iğne yapılırken bu bölgenin hafif tahriş olmasıdır. Ayrıca nadir de olsa baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, sıcak basması, yorgunluk ya da duygusal hassasiyet görülebilir.

Bir diğer merak edilen konu ise tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kilo yapıp yapmadığıdır. Kısa süre için iştah değişikliği, vücutta su tutulması ve bu ödeme bağlı kilo artışı olabilir. Ancak bu durum geçicidir ve yaşam tarzı değişikliği olmadıkça ve beslenme düzeni abartılmadıkça uzun vadede kalıcı bir kilo artışı yaşanmaz.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kansere yol açtığı konusunda da sorular gelmektedir. Bu konuda yapılan tıbbi araştırmalarda özellikle kadınlarda görülme sıklığı yüksek olan yumurtalık ve meme kanserleri arasında direkt bir ilişki tespit edilememiştir. Hiç doğum yapmamış infertil kadınlarda yumurtalık kanseri riskinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca bu tedavinin yumurtalıklardaki yumurtaları tüketip hastayı erken yumurtalık yetmezliğine sokması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımında yapılan hataların önüne geçmek için neler yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavi sürecinde hasta çok iyi bilgilendirilmelidir. Ancak hastanın her zaman ve her konuda hekimine ve hemşiresine karşı dürüst davranması  ve her iki tarafında birbirine her şekilde ulaşabilme kolaylığı önemlidir. Peki neler yapılabilir?

  • Yumurta büyütme iğnesi saati ve dozlarının hastaya özenle anlatılması ve pratik olarak gösterilmesi önemlidir.
  • İlaç kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken tüm detaylar hastaya yazılı olarak verilmelidir.
  • Tüp bebek hastası olası bir hatayı mutlaka hemen ekibe bildirmeli ve bu hatanın telafisi için yapılacaklar konusunda hasta önceden uyarılmalıdır. Bu konuda tedavi iptal bile edilebilir.
  • En sık hata yapılan aşama, yumurta büyütme sürecinin sonunda yapılan HCG (yumurta çatlatma) iğnesidir. Bu iğnenin zamanlamasında yapılacak en ufak hata yumurtaların erken çatlamasına veya olgun yumurta olmamasına neden olur. Bu nedenle iğnenin saati konusunda mutlaka teyit edilmeli ve hasta bilgilendirilmelidir.
  • Yumurta toplama ve embriyo transferi sonrası kullanılacak ilaçlar farklıdır. Ağızdan alınan ve vajinal yoldan kullanılan ilaçların tedaviye eklenmesi gerekir. Hasta ve doktor bir araya gelerek hastanın kullanabileceği yöntemler üzerinde hemfikir olunmalıdır.
  • Tüp bebek tedavisi bir ekip işidir. Tüp bebek doktoru, hemşireleri ve hastanın kendisi arasındaki birebir iletişim, günün her saatinde birbirlerine ulaşabilecekleri şekilde planlanmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız