Tüp Bebek Tedavisinde Son Yenilikler
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisinde Son Yenilikler

Tüp Bebek Tedavisinde Son Yenilikler

Kısırlık uzmanları ve araştırmacılar, hastalarının başarılı bir hamilelik hayalini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için sürekli yöntemler aramaktadır. Bu yöntemler, yardımcı üreme teknolojileri biliminde ve doğurganlık kliniklerinde mevcut olan birçok yeni gelişmeye yol açmıştır.

Tüp bebek tedavisi, diğer doğurganlık tedavilerine oranla daha kapsamlı ve başarı yüksek bir prosedürdür. Başarı oranının yüksek olmasındaki temel faktör, teknolojik tıbbi yöntemlerle birlikte uygulanabilir olmasıdır.  Tüp bebek tedavisinde son yenilikler ile beraber, uzmanlar yalnızca en iyi kalite üreme hücrelerini seçebilir, döllendirebilir ve hamilelik şansını arttırabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde son yenilikler nelerdir?

Tüp bebek tedavisi, uzun yıllardır uygulanan ve temel aşamalardan oluşan bir prosedürdür. Ancak, kısırlık oranlarının artmasıyla birlikte, yeni yöntemlerin geliştirilme ihtiyacı oluşmuştur. Özellikle embriyo transferi aşamasına gelene dek, hamilelik şansını yükseltecek birçok yardımcı teknikten yararlanılabilmektedir. Yardımlı embriyo kuluçkası, blastosist kültürü, Array CHG tekniği, EmbriyoGen, embriyo glue, ayrıntılı sperm seçim tekniği (PICSI) gibi birçok seçenek mevcuttur.

Bun içeriğimizi okumalısınız: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/tup-bebek-ivf-nedir-nasil-yapilir/

Yardımlı embriyo kuluçkası nedir?

Erken gelişme aşamasında, kadının yumurta hücresi ve embriyo zona pellucida adı verilen bir protein kabuğu ile çevrilidir. Rahim içinde başarılı bir implantasyon sağlamak için, bu yöntemde embriyo protein kabuğundan çıkarılır. Bazı görüşlere göre yardımlı embriyo kuluçkası ilgili sorunlar, gebeliğin oluşmasında problemlere yol açabilmektedir. Bunun nedeni, rahim boşluğuna transfer edilmeden önce embriyonun kabuğunu yumuşatmak için yapılan embriyo ameliyatı veya zona delme işlemlerinin gerçekleştirildiği mikro-manipülasyon işlemidir. İmplantasyon işlemini kolaylaştıran bu teknikte, embriyonun hasar görme riski olabilmektedir.

Blastosist kültürü nedir?

Günümüzde, laboratuvar koşullarında embriyoların blastosist aşamasına erişinceye dek büyümesi mümkündür. Embriyo beş gün boyunca kültürlenir ve radyolojik olarak en yüksek fizyolojik gelişim aşamasına ulaştığında rahime aktarılabilir. Bu işlemden sonra gebeliğin oluşma oranı daha yüksektir. Embriyoların daha uzun bir süre için kültürlenmesi sonucunda, rahim içerisine transfer edilecek en iyi olanların seçilmesi de mümkün kılınabilir.

Array CHG tekniği nasıl uygulanır?

tüp bebek teknolojileri

İnsan genomu 46 kromozomdan oluşur. Embriyoya babadan 23, anneden de 23 kromozomu aktarılır. Tüm organizmaların genetik bilgileri bu kromozomlarda depolanır. Herhangi bir kromozom bölgesinin bozulması, implantasyon başarısızlığı veya tekrarlayan düşükler gibi kısırlık sorunlarından sorumlu olabilir.

Array CGH tekniği, ​​geleneksel karyotipten çok daha hassas ve etkilidir. Karyotipten 10 kat daha yüksek tanısal seviyelere ulaşılmasını sağlar. Genetik materyal kazancı veya kaybı arayan bir bireyin genomunu analiz eder. Başka bir deyişle, tespit edilemeyen küçük kromozomal bölgelerin kopyalarını veya yokluğunu tanımlamaya olanak verir. Bu yöntem embriyo transferi ve implantasyondan önce kromozomal anormallikleri belirleyebilir. Böylece, embriyo implantasyonundan sonra başarısız girişimleri ve gebeliğin sona ermesini ortadan kaldırarak, ilk döngüde pozitif gebelik sonucu elde edilmesini sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Embriyo Transferi Nedir?

EmbriyoGen yöntemi nedir?

Yumurta ve sperm hücresini döllendirme, her adımın önemli olduğu çok aşamalı bir süreçtir. Günümüzde yumurta toplama anından embriyo transferine kadar olan dönemdeki koşulları kontrol etmek mümkündür. EmbriyoGen yöntemiyle, kadının rahmine aktarılan embriyonun gelişimi de denetlenebilmektedir. Özellikle 35 yaşından büyük kadınlar gebelikte risk altındadır ve EmbriyoGen uygulaması önerilmektedir.

EmbriyoGen’in kompozisyonu, annenin dokusunda da bulunan sinyal moleküllerine sahiptir. Bu sinyal molekülleri, anne ve embriyo arasındaki hücre iletişim seviyesini arttırır. Böylece embriyoyu stresten korur, implantasyonun başlangıcında ve sonunda daha güçlü hale getirir. Düşük yapma nedenlerinden biri, kadın vücudunun yabancı bir nesne olarak embriyoya olan bağışıklık tepkisidir. EmbriyoGen, annenin ve bebeğin hücreleri arasındaki bu iletişimi geliştirmekte ve embriyo implantasyon sürecini olumlu yönde ilerletmektedir.

Embriyo glue tekniği nasıl geliştirilmiştir?

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisindeki son ve en önemli aşamadır. Yumurta toplama prosedüründen transfer sürecine dek, laboratuvar ortamında embriyonun gelişimi için en uygun koşullar sağlanır. Embriyo transferi sonrası gereken tek etken, embriyonun rahim iç duvarına yapışarak implante olmasıdır. Yapıştırma tekniği olarak da bilinen Embriyo Glue tekniği ile rahim içindeki embriyo implantına yardımcı olmak mümkündür.

Embriyo glue, embriyonun implantasyon yeteneğini artıran özel olarak tasarlanmış bir ortamdır. Bu ortam, birlikte uygulandığında rahim iç duvarında bağlayıcı bir ajan olarak çalışan hyaluronik asit, karbonhidratlar ve amino asitler bakımından zengindir. Özellikle, daha önce başarısız implantasyonu olan hastalarda gebelik oranlarını önemli ölçüde artırmaktadır.

Ayrıntılı sperm seçim tekniği (PICSI) nedir?

Mikroenjeksiyon olarak bilinen intra-sitoplazmik sperm enjeksiyonu), bir yumurtanın sitoplazmasına tek bir sperm enjekte edilme işlemi olarak tanımlanır. Bu teknikte, bir yumurtanın sitoplazmasına enjekte edilmesi için en iyi morfoloji ve motiliteye sahip tek bir sperm gerekir. Spermin görsel olarak değerlendirilmesinin, yumurta döllendirme için en iyi sperm hücresi seçilmesinin önemi çok büyüktür. Embriyologlar bu nedenle olgunlaşmamış sperm hücrelerini diğerlerinden ayırmak zorundadır.  Kaliteli morfolojik özelliklere ve sahip sperm hücrelerini tespit etmek yeterli değildir. Bu spermler diğer kromozomal kusurlara sahip olabilmektedir.

PICSI tekniğini kullanarak, sperm hücrelerini gözle görülür kusurlar olmadan seçmek mümkündür. Bu yöntem ile doğru spermi seçme oranı yaklaşık olarak %98’dir. Ayrıntılı sperm seçme tekniğinde, sperm hücreleri olgun sperm hücrelerine yapışacak hyaluronik aside yerleştirilir. Sadece tamamen olgunlaşmış sperm hücreleri, hyaluronik asit için bağlanma reseptörleri geliştirmiştir. Olgunlaşmamış sperm hücrelerinde yüksek DNA hasarları, anormal sayıda kromozomlar veya olgunlaşmamış sitoplazmalar bulunabilir. PICSI tekniğini kullanmak, başarılı bir hamilelik sonucu alma olasılığını yüksek oranda arttırmaktadır.

Zaman atlamalı embriyo görüntüleme yöntemi ne işe yarar?

Zaman atlamalı embriyo görüntüleme teknolojisi, embriyonun gelişimini düzenli aralıklarla kontrol etmek için kullanılır. Geleneksel yöntemde embriyolar kuluçka makinesinden günde bir kez çıkarılır ve bir klinisyen tarafından analiz edilir. Zaman atlamalı teknoloji ve bilgisayar kullanımı ile embriyoların inkübatörde kalmasını sağlanabilir.

Düzenli aralıklarla görüntüler alınır ve böylece embriyoların gelişiminin detaylı bir şekilde anlaşılması sağlanır. Daha sonra embriyoların gelişimini analiz etmek ve hangilerinin şansının daha iyi olacağını belirlemek için bir algoritma kullanılır.

Zaman atlamalı embriyo görüntüleme teknolojisi, embriyoların daha kesin bir şekilde anlaşılmasıyla birlikte kromozomal anormallikler taşıyan embriyoları tanımlama olanağı sunar.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız