Tüp Bebekte Lazer Uygulaması (Embriyo Tıraşlama)
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebekte Lazer Uygulaması (Embriyo Tıraşlama)

Tüp Bebekte Lazer Uygulaması (Embriyo Tıraşlama)

Çiftler doğal yollar ile gebelik elde edemediğinde tedavi yöntemlerini denerler ve tüp bebek tedavisi uygulamasına başvururlar. Tüp bebek tedavi uygulaması denemelerinde de başarılı sonuçlar elde edilememesi durumunda bu yöntem ile birlikte uygulanan ve tüp bebek tedavisini destekleyici çeşitli tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinden biri de embriyo tıraşlama yöntemidir.

Embriyo tıraşlama yöntemi ile embriyonun dış kabuğundan kurtulması ve rahme tutunması süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla tüp bebek tedavisiyle birlikte kullanılan bir tekniktir.

Embriyo tıraşlama nedir?

Embriyo tıraşlama, embriyonun dış kabuğundan kurtularak, rahme tutunmasını kolaylaştırmak amacıyla tüp bebek tedavisiyle birlikte kullanılan bir tekniktir. Gelişen embriyo rahim duvarına tutunarak gelişimini sürdürebilmesi için kabuğundan kurtulması gerekir. Sorunsuz gerçekleşen bir gebelikte embriyoyu çevreleyen zona adlı tabaka incelir ve bu sayede embriyonun rahme tutunması kolaylaşır. Bazı durumlarda da embriyo sert bir kabuğa sahip olabilir. Embriyo tıraşlama tekniği sayesinde bu kabuk inceltilerek embriyonun başarılı bir şekilde rahme tutunması sağlanır. Çünkü tüp bebek tedavisi uygulamalarının bazen başarıya ulaşamamasının sebebi embriyo bu zarı yırtamaz ve rahme yerleşemez. Yapılan işlem sayesinde bu problemin önüne geçilmiş oluyor.

İlginizi çekebilir: Tüp bebek (IVF) Nedir?

Embriyo tıraşlama neden yapılır?

Başarılı bir gebelik oluşması için öncelikle embriyonun kabuktan çıkması ve bu şekilde rahme tutunması gereklidir. Embriyonun kendi başına kabuktan çıkamadığı durumları tedavi etmek amacıyla da embriyo tıraşlama tedavi yöntemi uygulanır.

Embriyo tıraşlama nasıl uygulanır?

Embriyo tıraşlama kısaca, embriyonun dış zarının inceltilmesi ya da bir delik açılması işlemidir. Bu işlem esnasında embriyonun dış kabuğu zona küçük bir delik açılarak inceltilir. Bu kabuk embriyonun canlı bir parçası olmadığı için kabuğa uygulanan işlem bir risk içermemektedir.

Embriyo tıraşlama yöntemleri nelerdir?

embriyo tıraşlama

Embriyo tıraşlama işlemi için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir;

 • Kimyasal tıraşlama

Kimyasal tıraşlama yöntemi geleneksel anlamda en çok kullanılan tekniklerden biridir. Fakat embriyoya nüfuz etme potansiyeli olduğundan kullanımı azalmaktadır. Bu yöntemde asidik bir solüsyon yardımıyla kabuk eritilir. İşlem sonrası embriyo tekrar kültür ortamına bırakılır

 • Mekanik tıraşlama

Bu yöntemde embriyo bir tutma pipeti ile sabit tutulur ve kabuk bir mikro iğne yardımıyla delinir. Mikro iğne ile zonaya yumuşak bir basınç uygulanır. Bu sayede küçük bir delik açılır. İşlem tekrar ettirilir ve kabukta bir delik açılması sağlanır.

 • Lazer destekli tıraşlama

Bu yöntem embriyo tıraşlama yöntemler içerisindeki en teknolojik ve başarı şansı en yüksek orana sahip yöntem olarak öne çıkmaktadır. Lazer destekli tıraşlama yönteminde kabuk kırmak ya da inceltmek amacıyla daha modern bir teknik olan lazer kullanılır. Bu sayede embriyonun rahme tutunması sağlanır. Lazer destekli yapılan tıraşlama işlemi birçok yönteme göre daha hızlı olması ve barındırdığı minimum riskler itibariyle de daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Kimyasal ve mekanik yöntemlerde zara verilebilecek zarar lazer yöntemi sayesinde tamamen önlenmiş olur.

 • Delme

Bu yöntemde titreşimli hareketler ile bir açıklık oluşturulur ve bu sayede gebelik oluşumu sağlanmaya çalışılır.

 • Kabuğun genişlemesi

Kabuğun dışarıdan kırılmayarak kabuk altına hidrostatik basınç verilerek kabuğun genişlemesi sağlanan bir yöntemdir.

Embriyo tıraşlama işlemi kimlere uygulanır?

Embriyo tıraşlama işlemi her çifte uygulanması gereken bir yöntem değildir. Embriyo tıraşlama tedavisi için bu alanda yapılan birçok araştırmaya göre başarılı olabileceği ve uygulanması doğru olan durumları şu şekilde ele alabiliriz;

 • 35 hatta özellikle 37 yaş üstü kadınlar,
 • Yüksek bazal FSH seviyelerine sahip olanlar,
 • Bölünme hızının yavaş olmasından dolayı embriyoların istenilen düzeyde gelişim göstermediği  hastalar,
 • Döllenme sonucu embriyo kalitesinin düşük  seviyede olduğu durumlar,
 • Döllenme sonucu az sayıda embriyo edildiği durumlar,
 • Tüp bebek tedavisi uygulamalarına rağmen başarısız sonuçlar elde edildiği zaman,
 • Normalden çok kalın kabuklu  embriyolara sahip hastalar,
 • Embriyo transferi için önceden dondurma işlemi yapılmış olan hastalar,

Yapılan araştırmalar ve uzmanların konu ile ilgili açıklamaları doğrultusunda embriyo tıraşlama işlemi sonrası gebelik ihtimali artmaktadır. Embriyo tıraşlama yöntemi uzun yılardan beri  başarılı bir şekilde uygulanmış ve başarılı bir gebelik oluşumu sağlanamayan hastalarda gebelik ve doğum oranlarının gerçekleşmesini sağlamıştır.

Embriyo tıraşlamanın avantajları nelerdir?

Her çift mutlu yuvasını sağlıklı bebek ya da bebekler ile daha da mutlu hale gelmesini ister. Ancak bazı durumlar kişilerin sağlıklı bir gebelik oluşumu için engel teşkil eder. İşte bu tür sorunların çözümün kolaylaştıran ve engellerin ortadan kalkmasına yardımcı olan bu yöntem ile bebek sahibi olmak daha kolay hale gelebilir. Birçok tüp bebek tedavisi uygulamasına rağmen gebelik oluşmayan hastalarda embriyo tıraşlama yöntemi sayesinde gebelik oluşumu sağlanarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntem sayesinde birçok çift sağlıklı bir şekilde bebelerini kucaklarına almışlardır. Uzun süreli tedaviler e denemelere rağmen bir türlü sonuç alınamayan vakalar için kurtarıcı olabilmiş bir yöntemdir. Embriyo tıraşlama yöntemi ile yumurta zarının kalın olduğu ya da yumurtanın rahme tutunamadığı durumlarda hamilelik şansını arttırır. 35 yaş üstü kadınlarda tüp bebek tedavisi ile birlikte uygulandığında gebelik oranlarını arttırmaktadır.  Tedavi için kullanılan teknikler içerisinde lazer yöntemi ile yapılan embriyo tıraşlama sonrası daha olumlu sonuçlar elde edildiği bilinmektedir.

Yapılan araştırmalara göre embriyo tıraşlama yönteminin tedavi olan hastaya herhangi bir zararı ya da olumsuz bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız