Tüp Bebekte Sperm, Yumurta ve Embriyolar Nasıl Korunur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebekte Sperm, Yumurta ve Embriyolar Nasıl Korunur?

Tüp Bebekte Sperm, Yumurta ve Embriyolar Nasıl Korunur?

Doğurganlık tedavisi gören birçok birey ve çift için, üreme hücrelerinin korunması ve saklanması, gelecekteki ebeveynlik şansının önemli bir parçasıdır. Yumurtaları, spermleri veya embriyoları vitrifikasyon adı verilen yöntemle dondurmak, bu değerli üreme kaynaklarını kullanma zamanı gelinceye kadar koruyabilmektedir.

Sperm, yumurta ve embriyolar neden korunur?

Sperm / yumurta gibi üreme hücrelerinin ve embriyoların korunması, tıp alanında yeni bir kavramdır. Bir bireyin gelecekteki doğurganlık durumunun şu anda korunabilme fikri, bu seçeneğin kullanımına olan ilgiyi arttırmıştır. Bu prosedürler özellikle genç yaşta kanser tedavisi gören, üreme işlevinde geri dönüşümsüz hasara yol açabilecek hastalıklara maruz kalan ve ailesini tamamlama düşüncesini geleceğe taşıyan kişiler için güvenli ve risksiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Sperm dondurma nasıl yapılır?

Sperm dondurma, bir erkeğin üreme kabiliyetini korumanın en başarılı yöntemidir. Doğurganlığı etkileyebilecek herhangi bir durumu önlemek, spermin kalitesinin giderek kötüleşmesi, yaralanma riski bulunması gibi faktörlerden dolayı sperm dondurma tercih edilebilir.

Prosedüre başlamadan önce, spermin HIV ve hepatit benzeri bulaşıcı hastalıklar için test edilmesi gerekecektir. Bu işlem, spermlerin dondurulup dondurulmaması konusunda hiçbir etkiye sahip değildir; ancak etkilenen sperm örneklerinin diğer örneklerle olan kontaminasyonunun önlemesi nedeniyle ayrı olarak depolanmasını sağlamaktadır. Daha sonra spermin saklanması hususunda yazılı onayların verilmesi ve ne kadar süre saklanmasını istenildiğinin belirtilmesi gerekir.

Detaylı bilgi için: Sperm Dondurma Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğurganlık kliniğinde, spermin donma esnasında hasar görmesini önlemek için özel bir sıvı (kriyoprotektan) ile karıştırılacak olan taze bir sperm numunesi üretilmesi istenir.  Dondurmadan önce, sperm numunesi genellikle bir dizi kap arasında bölünür. Böylece, gerektiğinde tüm spermlerin bir kerede çözülmesinin önüne geçilir, çoklu işlemlerde de kullanılabilir. Numuneler soğutulduktan sonra -196 derecedeki sıvı azot içerisinde korunur.

Yumurta dondurma nasıl yapılır?

tüp bebekte yumurta, sperm ve embriyoların korunması

Kadınlar, sahip olacakları tüm yumurtalar ile birlikte doğarlar ve yaşamları boyunca yeni yumurta üretemezler. Yumurtaların giderek azalması hormon üretiminden, doğum kontrol haplarından, hamileliklerden, besin takviyelerinden veya yaşam tarzından tamamen bağımsızdır. Hiçbir önlem yumurta sayısının giderek azalmasını durduramamaktadır. Menopozla birlikte ise doğurganlık tamamen yok olacaktır.

Yumurta sayısını ve kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek birçok faktör, kadının belirli bir yaş sonrasında hamile kalabilme yeteneğini düşürmektedir. Fakat dondurulan yumurtalar yaşlanmayacak, hastanın yaşıyla ilişkili potansiyele eşdeğer bir hamilelik yaratma potansiyelini koruyacaktır.

Detaylarıyla anlattık: Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Yumurta dondurma prosedürü öncesinde tamamlanması yaklaşık iki ila üç hafta süren işlemlerle başlanır. Bu süreçte, yumurta üretimini artırmak ve yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olmak için birtakım ilaçların kullanımı gerekir. Yumurtalar olgunlaştığında, anestezi ile birlikte toplama işlemi gerçekleştirilir.  Toplanan yumurta hücreleri herhangi bir bulaşıcı hastalığa ilişkin risklerin belirlenmesi için test edilir. Daha sonra, yumurtaların korunması için donma çözeltisi olan bir kriyoprotektan ilave edilecektir. Yumurtalar dondurulduktan sonra sıvı azot tanklarında depolanır. Her zaman mümkün olmamakla birlikte, çoğu işlemde yaklaşık 15 yumurta toplanır.

Embriyo dondurma nasıl yapılır?

Genellikle tüp bebek tedavisi esnasında embriyo transferinden sonra kalan iyi kalitede embriyoların dondurulmasıyla uygulanan bu yöntem, oldukça avantajlı sonuçlar meydana getirmektedir. Gelecekte yeni bir tüp bebek tedavisi veya mikroenjeksiyon gibi karmaşık, maliyetli işlemlere duymadan dondurulmuş embriyolar kullanılarak gebelik sağlanabilir.

Tüm embriyolar dondurulmak için uygun nitelikler taşımamaktadır. Yalnızca iyi kalitede embriyolar seçilmelidir.  Embriyolar gelişimlerinin farklı aşamalarında, sadece tek hücreli olduklarında, iki ila sekiz hücre aşamasında veya blastosist transferi aşamasında dondurulabilir.

Buradan merak edilenlere bakabilirsiniz: Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru

Embriyolar, hücrelerde koruma sağlayan maddeler içeren özel bir çözeltiye konur. Bu aşamanın amacı, buz kristallerinin oluşmasından kaynaklanan hasarları önlemektedir. Daha sonra dondurulur ve kullanmaya hazır olana dek sıvı azot tanklarında depolanır.

Dondurulan sperm, yumurta ve embriyolar nasıl kullanılır?

dondurulan spermler nasıl kullanılır

Dondurulmuş sperm ve yumurtanın kullanımı birbirine benzer şekilde gelişmektedir. Kullanılacak olan üreme hücreleri incelikli bir çözünme işleminden geçirilir. Bu işlem sonrasında sağlıklı olduğu tespit edilen sperm veya yumurtaların döllendirilme aşaması için genellikle mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır. Her bir yumurta içerisinde tek bir spermin yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen mikroenjeksiyon, döllenme ihtimalini oldukça yüksek oranda arttırır.

Döllenen ve sağlıklı embriyolara dönüşen hücreler, tüp bebek tedavisi esnasında uygulanan embriyo transferiyle birlikte kadının rahmine iletilir. Basit ve kısa süreli bu işlem sonrasında gebelik sonucunu öğrenmek için 2 haftalık bekleme sürecine başlanır.

Dondurulmuş embriyoların kullanımı ise, çözünme sonrasında direkt olarak embriyo transferi aşamasına geçilmesiyle gerçekleşir. Kadının sağlık durumuna göre, transfer öncesinde rahim dokusunu hamileliğe elverişli hale getirmek için birtakım ilaç tedavileri uygulanabilir.

Tüp bebek tedavisinde dondurulmuş sperm, yumurta veya embriyo kullanımının başarı oranı nedir?

Sperm, yumurta veya embriyo dondurma işlemleri sonrasında başarılı bir gebeliğin oluşma ihtimali oldukça fazladır. Dondurma ve çözünme prosedürleri incelikli bir biçimde uygulandığı takdirde, hücrelerin canlılığını koruma oranı yüksek olacaktır. Ancak, özellikle yumurta ve embriyo dondurma prosedürlerinde kadından toplanan veya embriyonun oluşmasına olanak veren yumurta hücrelerinin kalitesi bu değerlendirmede önemli bir kriterdir. 35 yaş ve altı kadınlardan alınan sağlıklı yumurtaların, sağlıklı bir gebelik oluşturabilme oranı daha yüksektir.

Bu yöntemler gelecekte ebeveyn olma şansını korumak için geliştirilmiş olsalar dahi, ilerleyen yaştaki kadınlarda hamilelik ve canlı doğum oranlarının düşük olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, 35 yaş üzeri kadınlarda gebelik komplikasyonları riskinin artmış olacağı bilinmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız