Yumurta Donasyonu Fiyatları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Yumurta Donasyonu Fiyatları

Yumurta Donasyonu Fiyatları

Yumurta donasyonu, yumurta bağışı olarak da adlandırılan infertilite tedavilerinde kullanılabilen bir uygulamadır. Bu uygulama anonim bir vericiden alınan yumurta hücrelerinin, doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayan kadına aktarılması ile gerçekleşmektedir.

Özellikle ilerleyen yaş faktörü nedeniyle hamile kalamayan kadınlar, yumurta donasyonu işlemleri ve yumurta donasyonu fiyatları ile ilgili bilgi edinmek istemektedir.

Yumurta donasyonu nedir?

Üreme çağındaki her kadın her ay en az bir adet olgun yumurta geliştirir. Eğer bu yumurta döllenirse, embriyo haline gelir ve hamilelik oluşur. Döllenmemiş yumurta ise gelişemez, bir sonraki adet dönemiyle birlikte vücuttan atılır. Doğumundan itibaren sağlıklı bir kadının yumurtalıklarında yaklaşık 400.000 adet oosit (yumurta hücresi) mevcuttur. Bu oositler birincil yumurtalardır ve kadının doğurganlık döneminde bir ay boyunca her 1000 oositten yalnızca bir tanesi olgunlaşarak ve döllenme şansına sahip olur. Her ay birkaç yumurta aynı zamanda gelişmeye başlar ve bu süreç yumurtlama ile biter. Bu yumurtalardan sadece bir tanesi olgun bir yumurta olurken, diğerleri döllenme yeteneklerini kaybeder. Her adet dönemiyle birlikte azalan yumurta rezervi, menopoz döneminde ise tamamen yok olur. Yumurta donasyonu; sağlıklı bir yumurtalık rezervine sahip olamayan kadının, sağlıklı bir kadından yumurta alarak çocuk sahibi olmasını sağlayan bir eylemdir. Bu işlem, yumurta vericisi olan kadının kullanamayacağı yumurtalarından yararlanmanın bir yoludur.

Daha detaylı bilgi için belki bakmak istersin: Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu esnasında hangi işlemler kullanılır?

Alıcı ile verici eşleştirme işlemi tamamlandıktan sonra hamileliği oluşturmak için in vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek yöntemi kullanılmaktadır. Bu yönteme göre donörden elde edilen yumurtalar, laboratuvar içerisindeki özel bir ortamda erkeğin spermi ile döllendirilmektedir.

yumurta donasyonu fiyatları nedir

Döllenme oranlarını arttırmak için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak bilinen aşılama tekniği de kullanılabilir. Bu prosedür, spermin yumurtanın içine tek tek enjekte edilerek yapılan çok hassas bir mikroskobik manipülasyondur. Yumurtanın döllenmesi sağlandıktan sonra, ince bir katater içerisine yerleştirilen embriyo anne adayının rahimine iletilmektedir.

Yumurta donasyonu ile oluşan embriyo hangi genleri taşır?

Alınan yumurta hücresi, verici kadının kromozomlarını taşımaktadır. Bununla birlikte erkekten alınan sperm ile döllenen yumurtanın embriyoya ulaşması durumunda, embriyoya yumurta ve sperm hücrelerinin sahiplerinin genleri aktarılmaktadır.Fakat embriyonun aktarılmasıyla birlikte hamileliği pozitif hale gelen anne adayı, embriyonun gelişmesi için gerekli olan besinleri ve immünolojik korunmayı bebeğine aktaracaktır. Böylece yumurta donasyonu esasında oluşan bir gebelik verici kadının genleri ile oluşturulsa da, embriyoya hayat veren kişi yumurta donasyonu uygulanan anne adayı olacaktır.

Yumurta donasyonu ile hamile kalanlar nelere dikkat etmelidir?

Oluşma şekilleri farklı olsa da, her hamilelik temelde aynı kabul edilmektedir. Yumurta donasyonu ile hamile kalınması durumunda gebeye düzenli olarak doğum öncesi kontroller yapılmalı ve anne – bebek sağlığı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Hamilelik boyunca gerekli takviye ilaçların alınması, dengeli beslenilmesi, hafif egzersizler yapılması tavsiye edilmektedir.

Yumurta donasyonu fiyatları nedir?

Yumurta donasyonu, birçok incelikli işlemin bir araya getirilmesiyle oluşan yardımcı üreme tekniklerinden biridir. Uygulamanın hassas bir süreç olmasından dolayı, maliyet bakımından yüksek olması kabul edilebilir bir gerekliliktir. Öncelikle uygun donör ile alıcının eşleştirilmesi, alıcının hamileliğe uygun bir hale getirilmesi, embriyo oluşumu ve son olarak gerçekleştirilen transfer işlemlerinin fiyatlandırma sistemleri birbirinden farklı şekillerde ilerlemektedir. Ayrıca işlemlerin tekrar etmesi gerekliliği veya ek prosedürlerin kullanımı gibi maliyeti attırabilecek gelişmelere karşı hazırlıklı olunmalıdır.Yumurta donasyonu fiyatları ile ilgili en doğru bilgi, gerekli tetkiklerin tamamlanmasıyla birlikte uygulamanın yapılacağı sağlık merkeziyle yapılacak olan görüşmeler sonrasında alınabilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız