Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Kısırlık durumu yaşayan çiftlerin normal yollarla, üreme tedavileri ve ‘normal tüp bebek’ yöntemiyle gebelik sağlayamayan çiftler için bir umut kaynağı daha vardır. Yumurta donasyonu yöntemi, gebelik şansını ciddi derecede yükseltmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen birçok çift, ‘yumurta donasyonu nasıl yapılır’ sorusunun cevabını merak etmektedir.

Yumurta donasyonu nedir?

Yumurtlama sisteminde veya yumurta hücrelerinde meydana gelen bir sorundan dolayı hamile kalamayan kadınlar; verimli yumurta hücrelerine sahip olan bir donörden yumurta alarak gebe kalabilmektedir. Yumurta donasyonu için öncelikle belirli tetkiklerden geçilmeli, uygun bir bağışçı bulunmalıdır.

Başlamadan önce öğrenelim: Yumurta Donasyonu Nedir, Kimler İçin Uygundur?

Yumurta bağışı nedir?

Yumurta bağışçısı olan bir kadından, sağlıklı ve doğurganlık oranı yüksek yumurta hücreleri alınabilir. Yumurta bağışı yapacak olan kişinin çok kapsamlı testlerden geçmesi ve alıcıyla benzer kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bu bayanlar 20 ile 27 yaş aralığında, tüm genetik ve sağlıksal taramalardan geçmiş genç ve sağlıklı bireylerdir.

Yumurta donasyonu nasıl yapılır?

  • 1- Yumurta donörü sağlık taraması:

Her şeyden önce, bir yumurta bağışçısı ile bir görüşme sağlanılır, bazı uygulamalardan geçirilir.  Tüm bu tarama adımlarını başarıyla geçen bağışçılar, yumurta bağışçısı programına eklenir ve ona uygun bir alıcı çiftimiz ile eşleştirilir.

  • 2- Yumurta bağışçısını hasta ile eşleştirme:

Bir çift, donör yumurtaları kullanmaya karar verdiğinde, kendileri için en uygun olacak yumurta bağışçısıyla eşleştirilmektedir. Kan grubu, etnik köken ve önemli fiziksel özellikler gibi bazı faktörlerin uyumlu olma şartı aranmaktadır. Bazı bağışçılar başvurduktan hemen sonra çok hızlı bir şekilde bir alıcıyla eşleştirilir, bazılarının eşleştirilmesi ise yıllar alabilir.

  • 3- Yumurta vericisi (donör) için yumurtalıklarının uyarımı:

Yumurta vericisinin, yumurtalık uyarımı için günlük olarak hormon enjeksiyonları kullandırılır. Doğal bir döngüde, sadece bir yumurtanın olgunlaşması gerekirken bu enjeksiyon ile birden fazla yumurtanın olgunlaşması teşvik edecektir. Yumurtalık uyarımı sırasında yumurta vericilerinin kan testleri ve ultrason ile yakından izlenmesi, yumurtalıkların iyi tepki vermesini ve hiperstimülasyona girmesini engeller. Bu aşamada yumurta bağışçısının sık sık kliniğe uğraması gerekir.

  • 4- Alıcının (anne adayının), endometrial kalınlığının (rahim duvarının) geliştirilmesi:

Alıcı kişideki uygun rahim ortamı ve en az 7 mm’lik bir endometrium dokusu olması gerekmektedir. Yumurta vericisinin yumurta hücreleri geliştirilirken, alıcıya ise östrojen ve progesteron hormonu verilerek rahimi gebeliğe hazırlarız. Embriyo transferi için endometrium dokusunun geliştirilmesi genellikle kolaydır. Ancak nadir durumlarda, bazı hastaların minimal endometrial kalınlığa ulaşmaları zordur ve bu durum özel bir tedavi gerektirir.

  • 4- Yumurta alımını tetikleme:

Ultrason görüntülemeleri vericinin yumurtalarının yeterince geliştiğini gösterdiğinde, vericiye bir HCG enjeksiyonu ile yumurtlamayı tetikleme talimatı verilecektir. İki gün sonra ise, yumurta alımı denilen kısa bir prosedürle yumurta hücreleri toplanır.

  • 5- Yumurta toplama:

Vericiye uygulanan hafif sedasyon ile birlikte yumurta toplama işlemine geçilir. Bunun için ultrason eşliğinde yönlendirilen aspirasyon iğnesini kullanılır.

  • 6- Döllenme:

Elde edilen yumurtalar, erkekten alınan spermler ile birlikte laboratuvar ortamında döllenir. Döllenme işlemi bazı durumlarda klasik, bazı durumlarda ise mikroenjeksiyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada sperm örneğinin taze veya dondurulmuş olması sonuç için önem taşımamaktadır.

Detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsin: Döllenme Nedir, Nasıl Oluşur?

  • 7- Embriyo Transferi:

Normal olarak embriyolar, yumurta alımından 3 ile 5 gün sonrasında alıcının rahmine aktarılır.

Detaylarıyla anlattık: Embriyo Transferi Nedir?

  • 8- Gebelik testi:

Yumurta nakli ile tüp bebek uygulaması yapan bir bayan, embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra gebelik testini yapabilir. HCG seviyesini ölçen bir kan testi yoluyla yapılan bu test sonucunda, tedavinin başarıya ulaşıp ulaşmadığı görülebilir. Normal olarak yükselen hCG testlerinden ve gebeliğin varlığını gösteren bir ultrasondan sonra sağlıklı bir hamileliğin oluştuğu kesinleşecektir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız